به جرات می‌توان گفت انجام سونوگرافی در منزل، اولویت تمام افراد نیازمند به سونوگرافی است. با شیوع بیماری‌های واگیردار در سرتاسر کشور و تجمع آن‌ها در بیمارستان‌ها، پزشکان متخصص توصیه می‌کنند تا افراد گزینه مراجعه به بیمارستان و کلینیک را آخرین اولویت برای خود در نظر بگیرند. به همین دلیل سونوگرافی در خانه اخیرا مورد توجه بانوان باردار و دیگر افراد نیازمند به سونوگرافی قرار گرفته و شاهد انجام شدن آن به صورت گسترده در سراسر کشور هستیم.

سونوگرافی در منزل به چه شکلی صورت میگیرد؟

تا به اینجا سعی کردیم تا اطلاعاتی کامل از سونوگرافی را در اختیارتان قرار دهیم. حال که می‌دانید این تصویر برداری چه مفهوم و انواعی دارد، نوبت به معرفی مزایا و نحوه انجام‌گیری سونوگرافی در منزل می‌رسد. شما صاحب این اختیار هستید تا با کلینیک‌های شبانه روزی معتبر تماس بگیرید و از آن‌ها برای سونوگرافی در منزل خودتان تقاضا کنید؛ چرا که این کار جدیدا به یکی از خدمات منحصر به‌فرد تمامی کلینیک‌های شناخته شده کشور بدل شده است.

متخصص سونوگرافی همراه با تجهیزات و دستگاه مورد نیاز خود در محل زندگی بیمار حضور پیدا می‌کند تا پروسه عکس‌برداری را آغاز کند. این پروسه عموما کوتاه است و می‌توان آن را در کمتر از یک ساعت به صورت کامل انجام داد. البته از آنجایی که متخصص برای سونوگرافی در منزل شما باید در آن حضور یابد، دستمزدی از شما تقاضا خواهد کرد؛ بنابراین به جز هزینه خدمات و دستگاه سونوگرافی، باید دستمزد متخصص را نیز در نظر داشته باشید.

در چه مواردی شما نیاز به انجام سونوگرافی دارید؟

مسلما برای هر درمان پزشکی، بیماران نیازمند سونوگرافی نخواهند بود. شما تنها در مواردی مجبور به انجام دادن سونوگرافی هستید که پزشک متخصص شما برای شناسایی و بررسی بیشتر سلامت بدن و مشکلات شما خواستار عکس سونوگرافی باشد. پزشکان معمولا تمام سعی خود را می‎کنند تا بیماران خود را بدون دلیل به سمت سونوگرافی سوق ندهند؛ اما در برخی موارد، به نظر می‌رسد تجویز دارو و ارائه توصیه‌های پزشکی بدون داشتن عکس سونوگرافی از بدن بیمار می‌تواند خطرناک باشد. در این موارد تمام افراد ملزم هستند تا عکس سونوگرافی ناحیه مورد نظر خود را به پزشک متخصص ارائه دهند.

سونوگرافی سریع در منزل

مزایا سونوگرافی در منزل چیست؟

با توجه به هزینه نسبتا بیشتر سونوگرافی در خانه، شاید از خودتان بپرسید که چرا بیماران حاضر به پرداخت این هزینه اضافی هستند. یقینا این عمل، مزایایی برای بیماران دارد که عمدتا ترجیح می‌دهند در منزل خودشان عکس سونوگرافی را بیندازند. با وجود اینکه مزایای سونوگرافی در منزل برای تمام افراد روشن است، همچنان می‌توان افرادی را مشاهده کرد که مقاومت خاصی در مقابل این کار نشان می‌دهند. برای افزایش آگاهی این افراد، قصد شرح مزایای سونوگرافی در خانه را داریم.

1.     سادگی و سهولت

اولین مورد از مزایای سونوگرافی در منزل، سهولت کار است. مطمئنا عکس‌برداری در خانه شما بسیار ساده‌تر از کلینیک خواهد بود. کافی است تا با یک کلینیک با امکان اعزام پزشک تماس گرفته و تقاضای خود را به همراه آدرس خانه خود به آن‌ها ارائه دهید. در زمانی مشخص، فرد متخصص با تجهیزات و دستگاه خود در خانه شما حضور پیدا می‌کند. به جرات می‌توان گفت سونوگرافی پروستات در منزل که یکی از دشوارترین عکس‌‌‌برداری‌‌ها برای بیمار به شمار می‌رود، به صورت قابل توجهی ساده می‌شود.

2.     در امان ماندن از دست ویروس‌ها

از آنجایی که کلینیک و بیمارستان مرکز تجمع بیماران مختلف است، عفونت‌ها و ویروس‌های متنوعی در آنجا تجمع می‌کنند. با وجود سونوگرافی در منزل، دیگر نیازی به قرار گرفتن در معرض این ویروس‌ها نیست؛ در نتیجه احتمال اینکه بیمار در فضای بیمارستان آلوده شود به صفر می‌رسد.

3.     افزایش سرعت پروسه عکس‌برداری

با اعزام متخصص به خانه بیمار، دیگر نیازی به منتظر ماندن در صف سونوگرافی نیست. سونوگرافیست فورا بعد از اینکه به خانه بیمار وارد شد، اقدام خود را آغاز می‌کند و تنها پس از چندین دقیقه کوتاه، عکس مورد نیاز پزشک بیمار را برمی‌دارد. البته نمی‌توان انتظار داشت که همان لحظه عکس سونوگرافی را به بیمار بدهد؛ چرا که سونوگرافیست برای چاپ و بهینه‌سازی این عکس، نیازمند زمان است.

4.     بدون نیاز به حمل و نقل بیمار

در بسیاری موارد که بیمار دارای وضعیت جسمی مناسب برای ایستادن و حرکت کردن نیست، سونوگرافی یک مشکل برای او تلقی می‌شود؛ اما در مواردی نظیر سونوگرافی شکم در منزل، هیچ نیازی به جابه‌جایی بیمار وجود ندارد. این مزیت، برای افراد نیازمند سونوگرافی پروستات در منزل بسیار مهم است.

سونوگرافی در محل

اعزام سونوگرافیست به منزل توسط کلینیک

مطلب فوق، یک راهنما برای بیماران و بانوان باردار بود تا بتوانند با شناخت بیشتر خدمات سونوگرافی در منزل، مشکلات خود را به حداقل برسانند. در حال حاضر می‌توان عده کمی از کلینیک‌های مطرح ایران را مشاهده کرد که خدمات اعزام سونوگرافیست را داشته باشند. کلینیک هم دم که نامی آشنا برای عمده افراد است، می‌تواند تمام خدمات پزشکی و درمانی در محل برای بیمار را به بهترین شکل انجام دهد. برای اطلاعات بیشتر، به سایت این کلینیک شبانه روزی مراجعه کنید.

با این حال، تعداد زیادی از ارائه‌دهندگان خدمت درمانی در ایران وجود ندارند که سونوگرافی در منزل را با قیمت مناسب و به نحو احسن انجام دهند؛ اما کلینیک هم دم محبوب ایرانیان به عنوان یک مجموعه شبانه روزی فعال در این زمینه، اخیرا اقدامات خود را برای تامین نیازهای بیماران برای مراجعه پزشک به منزل آغاز کرده است. با این وجود، یقینا کسب اطلاعاتی جامع و کاربردی برای درک بیشتر موضوع برای شما مفید خواهد بود؛ پس با ما همراه باشید.

سونوگرافی در منزل

سونوگرافی چیست؟

برای درمان برخی از بیماری‌ها و شناسایی وضعیت جنین در رحم مادر، چیزی نمی‌تواند به اندازه یک تصویر کاربردی باشد. مطمئنا پزشک نیز این توانایی را ندارد که با چشمان غیر مسلح داخل بدن بیمار را ببیند. برای این موارد، استفاده از دستگاه سونوگرافی یک الزام برای پزشک و بیمار خواهد بود. این دستگاه در عمده بیمارستان‌ها و کلینیک‌های کشور مشاهده می‌شود و در مواقعی یک مکمل برای درمان و شناسایی بیشتر سلامتی بدن افراد است؛ به خصوص بانوان باردار که می‌خواهند از وضعیت جنین خود آگاهی پیدا کنند.

برخلاف دیگر دستگاه‌های مخصوص عکس‌برداری پزشکی، سونوگرافی با استفاده از اشعه‌های مضر و خطرناک انجام نمی‌شود و تاثیر چندانی در بدن ندارد. این دستگاه با ارسال فرکانس‌های صوتی به سمت بدن بیمار، فضاهای مختلف آن را شناسایی می‌کند و در قالب یک عکس دقیق در اختیار بیمار و پزشک قرار می‌دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود در مقابل سونوگرافی در منزل مقاومت نکنید و بدانید که این کار منفعت بسیار زیادی برای شما خواهد داشت.

کاربرد سونوگرافی در علم پزشکی و انواع آن

همان‌طور که ذکر شد، سونوگرافی در منزل برای تمامی بیماران و پزشکان منافع مختلفی دارد. سونوگرافی در خانه این امکان را به افراد می‌دهد تا بدون نیاز به دستگاه‌های خطرناک و مضر، یک عکس و دید کلی از بدن خود داشته باشند. به همین دلیل پزشکان متخصص این توانایی را دارند تا مشکلات احتمالی و سطح سلامتی بدن بیمار خود را تشخیص دهند. عموما سونوگرافی پروستات سونوگرافی شکم در منزل عمومی‌ترین مواردی هستند که بیماران و بانوان باردار باید نسبت به سونوگرافی نواحی حساس خود اقدام کنند؛ اما در حالت کلی سونوگرافی در منزل برای این اعضا از بدن به وفور مشاهده می‌شود:

·    سونوگرافی اندوسکوپیک

·    سونوگرافی غده تیروئید

·    سونوگرافی ارتوپدی

·    سونوگرافی مثانه

·    سونوگرافی شکم و دستگاه گوارش

·    سونوگرافی دوران بارداری

·    سونوگرافی در بیماری‌های زنانه

·    سونوگرافی داپلر عروق

·    سونوگرافی سینه

·    سونوگرافی چشم

·    سونوگرافی دستگاه ادراری

·    سونوگرافی قلب و عروق

·    سونوگرافی بیضه

موارد ذکر شده، از رایج‌ترین انواع سونوگرافی هستند که عموم افراد برای آن به سونوگرافی احتیاج دارند. البته سونوگرافی به دو نوع کلی تقسیم می‎شود که توضیحاتی از شاخه‌های کلی آن را در ادامه رویت می‌کنید.

سونوگرافی

سونوگرافی بیرونی

عموما در مواردی نظیر معاینه قلب و سونوگرافی شکم در منزل برای بررسی وضعیت جنین، از سونوگرافی بیرونی استفاده می‌کنند. در این اقدام، پزشک متخصص نوعی ژل را در ناحیه مورد نظر قرار می‌دهد و مبدل را در آن ناحیه به حرکت در می‌آورد. توجه داشته باشید که برای سونوگرافی در منزل از نوع بیرونی، دستگاه در بیرون از بدن شما خواهد بود؛ به عبارتی دیگر، هیچ نیازی به وارد کردن دستگاه‌ها و دوربین‌های مختلف برای شناسایی و بررسی دقیق‌تر اجزای بدن بیمار نخواهد بود.

سونوگرافی داخلی

نوع دیگر سونوگرافی در خانه، داخلی است. در مواقعی که پزشک متخصص نیاز به بررسی و شناسایی دقیق‌تر جز بدن بیمار دارد، باید یک دوربین یا مبدل سونوگرافی را به داخل بدن او وارد کند. این نوع سونوگرافی در منزل چندان رایج نیست و بسیاری از افراد از آن وحشت دارند؛ اما با این وجود، در برخی مواقع سونوگرافی داخلی یک الزام برای بیمار خواهد بود تا مشکل بدن خود را دقیق‌تر و بهتر بشناسد.

تماس با ما