شیوع ویروس‌های خطرناک نظیر کرونا در سال‌های اخیر، باعث ابداع تست PCR در منزل شبانه روزی شده است. در حال حاضر عمده مردم تجربه انجام تست PCR در خانه را دارند و با استفاده از آن به وضعیت سلامتی خود پی برده و وجود کرونا در بدن خود را استعلام کرده‌اند. با این وجود، بهتر است شما نیز به دنبال کسب اطلاعاتی تکمیل در مورد این خدمت ویژه باشید تا حتی اگر به کرونا مبتلا شدید، الزام مراجعه به مراکز درمانی برایتان از بین برود.

البته گرفتن تست PCR در منزل به قدری رایج نیست که بتوانید خدمات آن را از تمام کلینیک‌ها و مراکز درمانی تقاضا کنید؛ زیرا تعداد مراکز تامین‌کننده این خدمات بسیار محدود است. به همین دلیل کلینیک هم دم، ارائه‌دهنده مطرح خدمات اعزام نیروی پزشکی برای امور درمانی در ایران تلقی می‌شود که می‌تواند انجام تست پی سی آر در منزل شما را تسهیل کند. در این مطلب، توضیحاتی جامع در مورد نمونه گیری PCR در منزل را تشریح کرده و بهترین کلینیک برای استفاده از این خدمات را به شما معرفی می‌کنیم.

تست PCR چیست؟

همان‌طور که متوجه شده‌اید، تست پی سی آر در منزل ارتباط مستقیمی با بیماری کرونا دارد. علائم ابتلا به کرونا و امثال آن، بسیار مبهم بوده و به دلیل شباهت زیاد با علائم سرماخوردگی، به هیچ وجه قابل تشخیص نیستند؛ بنابراین باید نوعی از تست های پزشکی  در منزل وجود داشته باشد که افراد مشکوک، با استفاده از آن وجود ویروس کرونا را در بدن خود استعلام کنند. به همین دلیل است که حتی کشورهای خارجی از پذیرش و صادر کردن ویزای افرادی که تا به حال تست پی سی آر در منزل نداده‌اند خودداری می‌کنند؛ چرا که مطمئن بودن از سلامت آن‌ها امکان‌پذیر نیست.

محبوبیت و الزام وجود امکان انجام تست PCR کرونا در منزل، باعث شده تا تمام مراکز درمانی خصوصی و دولتی جهت فراهم کردن بستر بهره‌مندی از آن اقدام کنند. به همین دلیل است که می‌توان تست PCR را در تمام بیمارستان‌ها و کلینیک‌های مشهور کشور مشاهده کرد. البته مراجعه به این مراکز درمانی به جای انجام تست PCR در منزل، یک اشتباه برجسته است که می‌تواند منجر به تشدید بیماری شود.

لازم به ذکر است که در کنار تست پی‌سی‌آر، روش‌های مشابهی نظیر تست آنتی بادی در منزل نیز برای استعلام وضعیت ویروس کرونا در بدن فرد استفاده می‌شود. شیوه تست آنتی بادی در منزل تفاوت‌های فراوانی با شیوه تست پی سی آر در منزل دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید. در ادامه متن، به اطلاعات بیشتری در خصوص نحوه انجام تست PCR در منزل خواهیم پرداخت.

تست پی سی ار در منزل

آیا PCR فقط برای انجام تست کرونا استفاده می‌شود؟

بدیهی است که تست پی سی آر در منزل یک آزمایش تخصصی برای تشخیص کرونا در افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که علائم ابتلا به کرونا را دارند و به دنبال حاصل کردن اطمینان از آن هستند، می‌توانند از نمونه گیری PCR در منزل استفاده کنند.

با این وجود، مطمئنا تست PCR نمی‌تواند برای تشخیص بیماری‌های دیگر استفاده شود. این آزمایش به صورت تخصصی برای این بیماری خاص ابداع شده و برای تشخیص بیماری‌های دیگر کاربرد ندارد. البته لازم به ذکر است که با توجه به شباهت علائم کرونا و آنفولانزا، بیماران دارای علائم می‌توانند برای تشخیص دلیل آن‌ها از تست PCR در منزل استفاده کنند.

انواع روش های انجام تست PCR

در حال حاضر روش‌های تست PCR در منزل تنوع بالایی دارد که باعث شده بیماران مطابق با نیاز و توانایی خود یکی را انتخاب کنند. البته انواع این تست‌ها تفاوت چندانی ندارند و اهمیت هر کدام از آن‌ها نزد پزشکان متخصص حائز اهمیت است؛ بنابراین می‌توانید با خیال راحت برای انجام تست PCR در منزل طبق روشی که پزشک شما توصیه کرده اقدام کنید. در ادامه، انواع تست PCR در خانه برایتان شرح داده می‌شود تا این مقوله برایتان چندان مبهم نباشد.

  تست PCR کیفی

شیوه اول انجام تست PCR در منزل از زاویه کیفی ویروس‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. در این شیوه، نوع میکروارگانیسم و میزان وخامت بدن بیمار با قرار گرفتن تحت تاثیر آن مشخص می‌شود.

  تست PCR کمی

از این رو، نمونه گیری PCR در منزل تعداد میکروارگانیسم را مشخص می‌کند. یقینا هر چقدر تعداد ویروس‌های کرونا در بدن بیمار بیشتر باشد، حال او را وخیم‌تر و درمان او را دشوارتر می‌سازد.

تست pcr در منزل

کدام روش های در منزل انجام میشود؟

حال که شناخت کافی از روش‌های تست PCR در منزل پیدا کرده‌اید، شاید برایتان سوال باشد که کدام یک از آن‌ها در منازل انجام می‌شود. در حال حاضر تجهیزات مورد نیاز برای انجام هر کدام از آن‌ها با قابلیت حمل در اختیار پزشکان متخصص قرار گرفته و می‌توان با تقاضا از کلینیک مورد نظر، از همه آن‌ها بهره‌مند شد. همچنین بیماران توانایی بهره‌مندی از متدهای جدیدی که برای تست PCR در منزل ابداع شده‌اند نیز دارند و می‌توانند بیماری خود را با جدیدترین تجهیزات و متدها ارزیابی کنند.

چه کسانی به تست PCR در منزل نیاز دارند؟

بدون شک تمام افراد مبتلا به بیماری کرونا به تست پی سی آر در منزل نیاز دارند و باید برای بهره‌مندی از این آزمایش در خانه خود اقدام کنند. این بیماری واگیردار، توانایی جسمانی را از بیماران سلب می‌کند و تا حد زیادی روی انرژی او تاثیر دارد؛ بنابراین بیمار باید تا حد امکان استراحت کند و از هر گونه کارهای فیزیکی سنگین بپرهیزد.

به همین دلیل استفاده از تست پی سی آر در منزل بیماران کرونایی که توانایی جسمانی آن‌ها چندان قابل استناد نباشد، الزامی است. با این وجود، دیگر نیازی برای مراجعه به مرکز درمانی نیست و بیمار می‌تواند همزمان با استراحت کردن، جواب تست PCR کرونا در منزل را نیز دریافت کنند.

برای انجام تست PCR در منزل چه آمادگی هایی لازم است؟

در حالت عادی، تست PCR در خانه نیازهای برجسته‌ای ندارد و می‌توان آن را به سادگی انجام داد. البته از آنجایی که بیماران کرونایی نیاز شدیدی به استراحت دارند بهتر است تست PCR در منزل دقیقا در محل استراحت آن‌ها انجام گیرد تا فشار جسمی چندانی به بیمار اعمال نشود.

توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از سرایت و شیوع مجدد ویروس کرونا در جمع اطرافیان بیمار و پزشک، تمام پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کند. با وجود اینکه بیمار کرونایی دیگر به این ویروس مبتلا شده، باید همواره به یاد داشته باشد که خطر انتقال ویروس به اطرافیان و عزیزانش کاملا امکان‌پذیر است و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی حین انجام تست PCR در منزل به منزله این اتفاق خواهد بود.

تست PCR در محل

مزایای انجام نمونه گیری PCR در منزل

در حالی که امکان انجام تست PCR در مراکز درمانی وجود دارد، عمده بیماران کرونایی انجام تست PCR در منزل را به تمام شیوه‌های دیگر ترجیح می‌دهند. این اتفاق، دلایلی دارد که بیماران با داشتن آگاهی از آن‌ها، اولویت اول خود را انجام تست درخانه انتخاب کرده‌اند. مطالعه مزایای انجام تست PCR در منزل تنها اقدام مطمئنی است که منجر به افزایش آگاهی شما در خصوص دلایل محبوبیت آن می‌شود. در ادامه مزایای تست PCR در منزل در اختیارتان قرار گرفته‌اند.

· بهره‌مندی از تمام متدهای تست

همان‌طور که اشاره کردیم، تست PCR در منزل انواع مختلفی از متدها را داراست. بیماران کرونایی برای اینکه از این متدها بهره ببرند، باید به مراکز درمانی مراجعه کنند و به دنبال متد مورد نظرشان باشند؛ اما با وجود امکان انجام تست PCR در منزل، به لیست متدهای تحت پوشش کلینیک‌ها دسترسی دارند و می‌توانند به صورت آنلاین متد مورد نظر خودشان را انتخاب کنند.

· بدون نیاز به مراجعه به کلینیک

بدون شک اصلی‌ترین مزیت رقابتی تست PCR در منزل در مقابل روش‌های دیگر، عدم وجود نیاز برای مراجعه به کلینیک است. بیمار می‌تواند شخصا با کلینیک مورد نظر خود تماس بگیرد و تقاضای خود را به آن‌ها اعلام کند. سپس پزشک متخصص اعزام شده توسط کلینیک به همراه تمام تجهیزات خود در محل زندگی بیمار حضور می‌یابد تا مراحل انجام نمونه گیری PCR در منزل را آغاز کند.

· بهترین تجهیزات و متخصصان

بر خلاف عقیده عمده بیماران، تجهیزات و نیروهای اعزام شده برای انجام تست PCR در منزل کاملا قابل اتکا هستند و می‌توان به قابلیت آن‌ها اطمینان داشت. این نیروها، پزشکان متخصص و مجرب هستند که آموزش‌های لازم را در این زمینه دیده‌اند. همچنین تجهیزات قابل حمل که این پزشکان با خود به محل زندگی بیمار می‌آورند، تکنولوژی و فناوری منحصر به‌‌فردی دارند و می‌توانند ویروس کرونا را به بهترین شکل تشخیص دهند.

نحوه ثبت درخواست برای تست PCR از کلینیک هم دم

مطلب فوق، راهنمای جامع برای شما بود تا با خیال راحت برای انجام تست PCR در خانه اقدام کنید. خدمات تست PCR در منزل شبانه روزی، توسط تعداد زیادی از کلینیک‌ها ارائه نمی‌شود؛ بنابراین می‌توان کلینیک هم دم را به عنوان بهترین گزینه برای بیماران نامید. شما می‌توانید با شماره تفلن‌های موجود در سایت کلینیک هم دم، با آن تماس بگیرید و تمایل خود را برای استفاده از این خدمات اعلام کنید. کارشناسان حاضر در کلینیک هم دم، تمام اطلاعات مورد نیازتان را به شما بازگو خواهند کرد.

4.7/5 - (22 امتیاز)

تماس با ما