پرستار سالمند در منزل کسی است که تمام خدمات مراقبتی و پرستاری را به منظور رفع نیازهای روزمره سالمندان ارائه می‌کند. همه ما ممکن است به دلیل مشغله‌های شخصی و رسیدگی به برنامه‌هایمان امکان رسیدگی به امور پدر یا مادر سالمند خود را نداشته باشیم. در این شرایط مراجعه به خانه سالمندان آخرین گزینه است و  مراقبت از سالمند در منزل بهترین انتخاب است که تنها توسط پرستار سالمند در منزل ممکن می‌شود.

از طرفی پرستار سالمند شبانه روزی باید شخصی مورد اعتماد، حرفه‌ای، دلسوز و مجرب باشد؛ چرا که سالمندان در شرایطی خاص به مراقبت‌های ویژه‌ای احتیاج دارند که از هرکسی بر نخواهد آمد. به طور کُلی دو روش برای انتخاب ارسال پرستار به منزل وجود دارد؛ روش اول این است که به توصیه دوستان و آشنایان یک پرستار خصوصی استخدام کنید؛ و روش دوم این است که با همکاری یک پلتفرم یا مرکز پرستاری تخصصی به این پرستاران دسترسی پیدا کنید. ما روش دوم را به شما توصیه می‌کنیم که در ادامه علت آن را هم شرح می‌دهیم.

چه زمانی به یک پرستار سالمند در منزل احتیاج داریم؟

در اغلب موارد ممکن است سالمندان اصلاً به مراقبت خاصی احتیاج نداشته باشند؛ اما صرف نیاز به همدم و هم صحبت باعث می‌شود که به پرستار سالمند در منزل احتیاج داشته باشیم. بسیاری از خانواده‌ها به دلیل مشغله و زندگی شخصی پیچیده خود امکان نگهداری سالمند شبانه روزی در منزل را ندارند؛ بنابراین به روش‌هایی مثل خانه سالمندان روی می‌آورند که ممکن استت شرایط را بدتر کند.

به طور کُلی باید گفت که هر گاه خود فرد سالمند یا خانواده او احساس کردند که نیازهای او به طور کامل برطرف نمی‌شود، استخدام پرستار شخصی لازم است. ما در اینجا نشانه‌هایی از نیاز به استخدام پرستار سالمند در منزل را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم:

·         بروز علائم کبودی که نشانه سقوط از تخت یا مبل است

·         عوارض ناشی از کم تحرکی سالمند

·         اتکا بیش از حد به ابزارها و وسایل کمکی

·         ناتوانی در رسیدگی به مراقبت‌های بهداشتی مثل استحمام یا مسواک

·         پرسه زدن و دور شدن از خانه

·         بروز علائم یا تشخیص بیماری آلزایمر

·         احساس تنهایی و نیاز به داشتن هم صحبت

·         افزایش سر درگمی و بروز نشانه‌های زوال عقل

·         احتیاج به کمک برای خوردن و نوشیدن

·         نیاز به خدمات توانبخشی

·         نیاز به مراقبت‌های درمانی و پرستاری تخصصی

·         از دست دادن قابلیت تحرک ناشی از سکته مغزی یا قلبی و سایر عارضه‌ها

·         نیاز به کمک برای مصرف مرتب داروها

بنابراین سالمندان ممکن است با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنند و اگر نزدیکان آنها نتوانند به هر یک از این مشکلات رسیدگی کنند، ممکن است وضعیت وخیم شود. علاوه بر این اغلب سالمندان ترجیح می‌دهند که در منزل خود بمانند و با کمترین مراقبت‌های روزانه به امور شخصی خود رسیدگی کنند. پس بهتر است با مراقبت و نگهداری سالمند در منزل راحتی و آسایش او را فراهم کنیم.

در صورت مشاهده هر یک از علائمی که در این قسمت با آنها آشنا شدید، استخدام پرستار سالمند در منزل ساعتی (نیمه وقت) یا شبانه روزی ضروری است.

پرستاری سالمند در منزل

شرح وظایف پرستار سالمند در منزل

برای اینکه بتوانید بهترین پرستار را برای پدر یا مادر سالمند خود استخدام کنید، لازم است با وظایف یک پرستار سالمند در منزل آشنا باشید. پرستار سالمند در منزل تمام آموزش‌های آکادمیک و عملی را دریافت کرده و قادر است تمام مراقبت‌های مخصوص سالمندان را به خوبی اجرا کند. پرستار سالمند موظف است تحت دستورالعمل‌های استاندارد خدمات پرستاری سالمندان، به نیازهای شخصی و ویژه سالمند رسیدگی کند.

گاهی ممکن است فرد سالمند به دلیل کهولت سن قادر نباشد به امور شخصی مثل بهداشت، مصرف دارو، تغذیه و … رسیدگی کند؛ همچنین ممکن است سالمند به دلایل پزشکی به مراقبت‌های شبانه روزی احتیاج داشته باشد و در غیر این صورت آسیب ببیند. بنابراین پرستار سالمند در منزل در این شرایط موظف است علاوه بر مراقبت به امور شخصی وی نظارت داشته باشد.

در صورتی که پرستار به خوبی به وظایف خود عمل کند، شرایط جسمی و روحی سالمند ارتقاء خواهد یافت. گاهی نیز ممکن است که فرد سالمند به تنهایی قادر به رسیدگی به امور شخصی خود باشد اما برای فرار از تنهایی و احساس ناخوشایند ناشی از آن به پرستار سالمند در منزل احتیاج داشته باشد؛ در این صورت اخلاق حرفه‌ای و دلسوزانه مهم‌ترین وظیفه او به شمار می‌آید.

وظایف پرستار در منزل به طور خلاصه شامل:

مراقبت و نگهداری از سالمند

·         کمک به غذا خوردن و نوشیدن سالمند

·         تنها نگذاشتن سالمند و جلوگیری از گم شدن او

·         تهیه غذاهای سالم و مقوی برای سالمند

·         رعایت رژیم غذایی متناسب با شرایط سالمند

·         منع سالمند از مصرف مواد غذایی مضر

·         رسیدگی به تغذیه از طریق لوله گاواژ (در صورت نیاز)

استحمام سالمند و رسیدگی نظافت شخصی

·         تعویض لباس و شانه کردن موی سر

·         شستشوی لباس‌های کثیف

·         رسیدگی به بهداشت فردی مثل کوتاه کردن ناخن یا اصلاح ریش

·         رسیدگی به نظافت و آراستگی ظاهری سالمند

·         کمک به استحمام

انجام امور خانه و خدمتکاری در منزل

·         فراهم نمودن نظافت و تمیزی کامل منزل

·         نظافت سرویس بهداشتی

·         شستشوی وسایل و ظروف غذا

انجام امور رفاهی و پر کردن اوقات فراغت سالمند

·         همنشینی و همدم شدن با سالمند

·         قدم زدن با سالمند

·         ایجاد فعالیت‌های سرگرم کننده برای سالمند

·         تنها نگذاشتن سالمند

·         رسیدگی به علائم افسردگی یا سایر اختلالات روحی در سالمند

رسیدگی به وضعیت درمانی سالمند

·         دارو دادن منظم به سالمند

·         ارائه خدمات مرتب ماساژ

·         تشویق به فعالیت و  ورزش کردن سالمند

·         تعویض پانسمان در صورت نیاز

·         ارزیابی علائم حیاتی (فشار خون، قند خون، دمای بدن، تنفس)

انجام امور مالی و اداری سالمند

·         کمک به رسیدگی به امور مالی مثل وضعیت بیمه، پرداخت قبوض

·         رسیدگی و پاسخ به نامه‌ها با کمک خود فرد

·         انجام امور تجاری با کمک پرستار سالمند در منزل

توجه داشته باشید که برای انجام هر یک از این وظایف باید با پرستار سالمند در منزل هماهنگ کنید؛ چرا که وظایف پرستار تا حد زیادی به نیازهای شما بستگی دارد.

پرستاری از سالمندان در منزل

یک پرستار سالمند در منزل باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟

قبل از هر چیزی پرستار سالمند در منزل باید قادر باشد نگهداری سالمند در منزل را به خوبی اجرا کند؛ یعنی متعهد باشد و از نظر اخلاق و هوش ویژگی‌های برجسته‌ای داشته باشد. در واقع شما باید بتوانید تا حدی به پرستار اعتماد کنید که او را با پدر یا مادر سالمند تنها بگذارید. همچنین پرستار باید دلسوز و باتجربه باشد و شرایط افراد سالمند را درک کند؛ به طوری که سالمند در کنار او احساس راحتی و آرامش داشته باشد و فکر نکند که با یک فرد خشک و غیر منعطف مواجه است.

اما مهم‌تر از هر چیزی پرستار سالمند در منزل باید حرفه‌ای بوده و به مهارت‌های ضروری برای مراقبت از سالمند در منزل مسلط باشد. این مهارت‌ها ممکن است از رسیدگی به شخصی‌ترین امور یا کارهای خانه باشد. علاوه بر پرستار باید بتواند مهارت‌های تخصصی مثل تعویض پانسمان، دارو دهی، سرُم درمانی، مراقبت و تعویض سوند ادراری، استفاده از لگن، اکسیژن درمانی و … را در منزل اجرا کند.

پرستار سالمند در منزل خود را چرا باید از هم‌دم بگیریم؟

برای نگهداری و مراقبت از فرد سالمند می‌توان به خانه سالمندان مراجعه کرد و یا پرستار خانگی استخدام کرد؛ با وجود تمام توضیحاتی که ارائه شد باید متوجه شده باشید که مراقبت از سالمند در خانه سالمندان هم شما و هم فرد سالمند را آزرده خاطر و ناراحت می‌کند و هزینه بیشتری هم دارد. بنابراین بهترین انتخاب استفاده از خدمات پرستاری سالمند در منزل است؛ چرا که هیچ جا خانه نمی‌شود.

دو روش برای استخدام پرستار سالمند در منزل وجود دارد:

1.      روش اول این که با توصیه دوستان و آشنایان خود یک پرستار شخصی استخدام کنیم؛ معایب این روش آن است که به دلیل سازمانی نبودن پرستار، خدمات چنین پرستاری کامل نیست و ممکن است در برخی حوزه‌ها با مشکل مواجه شوید.

2.      اما روش دوم این است که پرستار را از آژانس‌های تخصصی پرستاری و پزشکی استخدام کنید. مزیت این روش آن است که می‌توانید تمام انتظارات خود از پرستار را برآورده کنید و آژانس کسی را برای ارائه خدمات ارسال می‌کند که واجد تمام شرایط تعیین شده باشد.

اما ممکن است بپرسید که پرستار سالمند در منزل را از چه طریق پیدا کنیم؟

ما پلتفرم هم‌دم را به عنوان بهترین پلتفرم ارائه خدمات پزشکی و پرستاری در منزل به شما معرفی می‌کنیم. هم‌دم با بهره مندی از پرستاران و پزشکان متخصص و حرفه‌ای قادر است هر آنچه که به آن نیاز دارید در اختیار شما قرار دهد؛ از خدمت کاری در منزل تا مراقبت‌های تخصصی پرستاری و ویزیت در منزل با استفاده از هم‌دم ممکن است.

پرستار سالمند در منزل تهران

تیم ما امکان ارسال پرستار برای سالمندان عزیز را در هر نقطه از تهران دارد و شما می توانید برای پاسخ به سوالات و مشاوره با متخصصین ما تماس بگیرید تا بتوانیم بهترین خدمات را به شما ارائه دهیم.

قیمت پرستار سالمند در منزل

این سوالی است که ذهن اکثر افرادی که به دنبال پرستار هستند را به خود مشغول کرده است ، باید بدانید که تعرفه های پرستار با توجه به ساعت کاری و عوامل دیگر متفاوت است و بهترین راه برای اطلاع از تعرفه ها این است که با ما تماس بگیرید ، کارشناسان ما به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

تماس با ما