شاید تا به امروز درباره تست خواب یا پلی سومنوگرام را نشنیده باشید و اگر پزشک معالج و متخصص به شما پیشنهاد انجام یک مطالعه خواب یا پلی سومنوگرافی را بدهد برایتان کمی عجیب باشد و از خود بپرسید که چه چیزی در این آزمایش دخیل است و هدف از انجام آن چیست؟ تست خواب در منزل یا پلی سومنوگرافی در خواب به پزشکان کمک می‌کند تا اختلالات خواب مانند آپنه خواب، اختلال حرکتی دوره‌ای اندام، نارکولپسی، سندروم پای بی‌قرار، بی‌خوابی و رفتارهای شبانه مانند راه رفتن در خواب و اختلال رفتار خواب REM را تشخیص دهند. در حقیقت این اختلالات، مشکلاتی نیستند که پزشک بتواند با یک بار ویزیت در مطب به وجود آنها پی ببرد بلکه پزشک متخصص باید در هنگام خواب شواهد قطعی‌تری جمع‌آوری کند. با تست خواب در خانه یا همان تست پلی سومنو گرام در منزل تمامی داده‌های مربوط به شما در زمان خواب ثبت می‌شوند. در طول این آزمایش فعالیت مغز شما رصد خواهد شد و تمامی اختلالات و مشکلاتی که در چرخه‌ی خواب شما وجود دارد، نشان داده می‌شود. یک پزشک معالج خواب از EEG و همچنین برخی از عوامل دیگر مانند حرکات، تنفس، سطح اکسیژن و ضربان قلب در می‌یابد که شما دچار چه اختلالاتی در خواب هستید.

تست خواب یا پلی سومنوگرام چیست؟

تست خواب در منزل یک معاینه غیرتهاجمی و یک شبه است. تست پلی سومنو گرام در منزل به پزشکان این اجازه را می‌دهد تا در هنگام خواب مغز شما را تحت نظر داشته باشند و ببینند در مغز و بدنتان چه می‌گذرد. این تست خواب را در مکان‌های مختلف مانند منزل، یک آزمایشگاه خواب، بیمارستان یا مرکز خواب بر روی فرد انجام می‌دهند. 

در حین خواب EEG کلیه مراحل خواب شما و چرخه‌ی آن را که شامل REM، non REM و NREM است را تحت نظر می‌گیرد و کلیه فعالیت مغز را در طول شبانه‌روز مورد بررسی قرار می‌دهد تا اختلالات احتمالی در الگوی خواب شما را شناسایی کند. در تست خواب یا پلی سومنوگرام مواردی مانند حرکات چشم، سطح اکسیژن خون، ضربان قلب، تنفس، خروپف و حرکات بدن نیز اندازه‌گیری می‌شود. این کار از طریق یک حسگر و بدون سوزن و درگیری اندازه‌گیری می‌شود.

تست خواب در خانه را معمولاً تکنسین‌های مجرب می‌گیرند و سپس پزشک نتایج آن را ارزیابی می‌کند. این روند ممکن است حداقل تا دو هفته زمان طول بکشد. اگر شما درباره یک اختلال در بدنتان قصد انجام این تست را دارید باید بدانید که دو هفته زمان نیاز خواهید داشت و براساس این زمان برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید. 

تست خواب در منزل

انواع تست خواب یا پلی سومنوگرام:

همانطور که در بالاتر نیز ذکر کردیم مطالعات خواب، داده‌هایی را در مورد آنچه در بدن فرد در طول خواب اتفاق می‌افتد را جمع‌آوری می‌کند. انواع مختلفی از تست خواب بسته به علائم فرد و اختلالات خوابی که ممکن است وجود داشته باشد در دسترس است که برخی از آنها عبارتند از:

پلی سومنوگرافی: 

در این تست پلی سومنوگرافی، یک تکنسین خواب بیمار را که یک شب در کلینیک تخصصی یا منزل (پلی سومنوگرافی منزل) می‌ماند تحت نظر می‌گیرد. عملکردهای مختلفی در طول شب اندازه‌گیری می‌شوند، از جمله حرکات چشم، فعالیت مغز و ماهیچه‌ها، تلاش تنفسی و جریان هوا، سطح اکسیژن خون، موقعیت بدن و حرکات، خروپف و ضربان قلب.

تست تأخیر خواب چندگانه: 

آزمایش تاخیر خواب چندگانه میزان به خواب رفتن فرد را اندازه‌گیری می‌کند. در این تست تکنسین می‌سنجد که فرد با چه سرعتی به خواب می‌رود و با چه سرعتی وارد خواب REM در طول چرت‌های روزانه می‌شود. این آزمایش عمدتاً برای تشخیص خواب آلودگی بیش از حد در طول روز که ممکن است به دلیل نارکولپسی یا علت ناشناخته ای (پرخوابی ایدیوپاتیک) باشد، استفاده می‌شود.

تیتراسیون CPAP:

فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) یک درمان رایج برای آپنه خواب است. در تیتراسیون CPAP، یک تکنسین میزان فشار هوای مورد نیاز بیمار را از CPAP خود تعیین می‌کند تا دستگاه آنها به درستی برای استفاده خانگی برنامه‌ریزی شود. تیتراسیون CPAP معمولاً به مطالعه خواب دوم نیاز دارد. هنگامی که به شدت به آپنه خواب مشکوک می‌شوید، یک تست خواب در منزل شبانه‌روزی دو ممکن است یک گزینه باشد. در یک مطالعه تقسیم شبانه، پلی سومنوگرافی برای تشخیص آپنه خواب در نیمه اول شب و تیتراسیون CPAP در نیمه دوم شب انجام می‌شود.

تست آپنه خواب در خانه:

تست آپنه خواب در منزل اطلاعاتی را در مورد تنفس، ضربان قلب و سایر متغیرهای بیمار در طول شب جمع‌آوری می‌کند. با این حال، در مقایسه با پلی سومنوگرافی، آزمایش خانگی اطلاعات کمتری را ارائه می‌دهد و این فرآیند توسط یک تکنسین نظارت نمی‌شود.

تست خواب

دلایل و اهداف انجام تست خواب:

خوب تا اینجای مطلب با تست خواب در منزل یا همان تست پلی سومنو گرام در منزل آشنا شدید اما شاید برای شما این سوال به وجود بیاید که تست خواب برای چه چیزی انجام می‌شود؟ تست خواب برای برای تشخیص برخی بیماری‌ها و اختلالات خواب انجام می‌شود. برخی از این اختلالات عبارتند از:

بیخوابی

آپنه خواب

سندروم پای بی‌قرار

هایپرسومنیا ایدیوپاتیک، نارکولپسی، و سایر اختلالات بیش فعالی

 اختلال حرکت دوره‌ای اندام

راه رفتن در خواب

حرف زدن در خواب

اختلال رفتار خواب REM

دندان قروچه کردن در خواب

چه کسانی نیاز به تست آپنه خواب در منزل را دارند؟

تست آپنه خواب در منزل یک ابزار تشخیصی حیاتی برای بسیاری از اختلالات خواب است. اما شاید سوال باشد که آیا تست خواب در خانه برای همه‌ی افراد نیاز و لازم است؟در پاسخ به این سوال باید گفت خیر، این نوع از تست های پزشکی در منزل برای همه ضروری نیست. پزشک معالج می‌تواند با توجه به علائم و سلامت کلی فرد، یک تست خواب در منزل برای فرد تجویز کند. 

اگر مشکلات خواب یا علائم روزانه مانند خستگی، خواب آلودگی، افسردگی یا مشکل در تمرکز را تجربه می‌کنید، با پزشک خود صحبت کنید. بیماران چاق با مشکلات خواب باید از نظر آپنه خواب غربالگری شوند. پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا مطالعه خواب برای شما مناسب است یا خیر؟

همچنین اگر اختلال خواب برای شما تشخیص داده شده است و علائم شما با دارو و درمان بهبودی پیدا نکرده است، یک تست خواب دیگر در منزل به پزشک شما در ادامه مسیر درمان کمک زیادی می‌کند. برای این کار ممکن است پزشک تست خواب دوم برای بررسی‌های بیشتر تجویز نماید. 

تست پلی سومنوگرام در منزل

شرایط لازم برای تست خواب در منزل چیست؟

قبل از اینکه بخواهید تست خواب انجام دهید، بهتر است روز قبل غذاهای معمول و سبک مصرف کرده باشید. همچنین از خوردن کافئین و الکل کاملاً اجتناب کنید. بسیاری نگران مصرف داروهای خود هستند اما باید بگوییم قبل از تست خواب در منزل نیاز به قطع هیچ نوع دارویی نیست و داروهای همیشگی خود را مصرف کنید. در صورتی که نیاز به قطع دارو باشد، پزشک معالج شما آن را بیان خواهد کرد. 

بهتر است قبل از اینکه تست خواب انجام دهید، دوش آب گرم بگیرید تا احساس بهتری داشته باشید. 

قبل از تست خواب در منزل، هرچیزی که به خواب خوب شما کمک می‌کند را فراهم کنید. به عنوان مثال پتوی مناسب، بالش و… . حتی اگر تنها با لباس خواب خود راحت هستید آن را قبل از انجام تست بپوشید تا راحت‌تر بخوابید.

شاید در روز انجام تست خواب، کمی بیشتر زمان نیاز داشته باشید تا به خواب بروید. اما نگران نباشید زیرا این موضوع برروی بررسی‌های شما تاثیرگذار نیست. 

اگر شما عادت دارید قبل از به خواب رفتن، کتاب یا مجله بخوانید، حتماً آنها را نیز آماده کنید و قبل از اینکه بخوابید چند صفحه‌ای را مانند همیشه مطالعه کنید. 

فواید تست خواب یا پلی سومنوگرام در منزل برای متقاضیان چیست؟

شاید حمل برخی افراد معمول، سالمند و کودکان به یک کلینیک یا بیمارستان خواب کمی دشوار باشد و یا بسیاری از افراد در محیط دیگری مانند مراکز تست خواب نتوانند به خواب بروند. از این رو با تست خواب یا پلی سومنوگرام در منزل کار این عزیزان بسیار راحت شده و به راحتی در منزل می‌توانند تست خواب خود را انجام دهند. 

این تست بسیار ساده انجام می‌شود به همین دلیل نیاز نیست نگران باشید و آن را منزل انجام ندهید. تکنسین با نصب الکترود به سر فرد می‌تواند میزان اکسیژن و دی‌اکسیدکردن خون را ثبت و میزان فشار هوای بینی را به طور دقیق بررسی و اندازه‌گیری کند. 

یک سنسور روی چانه فرد قرار داده می‌شود تا بتواند میزان قدرت عضلات چانه در خانه را بررسی نماید. 

همچنین برخی از افرادی که دچار مشکلات خرخر کردن هستند، یک میکروفون کوچک نیز روی لباسشان نصب می‌شود تا این صدا را ضبط کند. برخی از دستگاه‌های تست خواب در منزل دارای یک کمربند روی شکم و سینه هستند که کار آنها ثبت ریتم تنفسی فرد است. 

تماس با ما