آزمایش تیروئید در منزل بسیار مرسوم شده است. تیروئید یکی از مهم‌ترین غدد درون ریز بدن است که در جلوی گلو قرار دارد. این غده وظایف بسیار مهمی برعهده دارد. غده تیروئید با ترشح هورمون‌های T3، T4 و RT3 به کنترل سوخت و ساز بدن می‌پردازد. کنترل سوخت و ساز بدن سبب عملکرد مناسب سلول‌های بدن می‌شود. وظیفه غده تیروئید تنظیم میزان انرژی و دمای بدن و همچنین کنترل استرس در موقعیت‌های مختلف است. از جمله مهم‌ترین وظایف این غده کنترل عملکرد متابولیسم بدن است. در صورتی که اختلالات تیروئید در بدن فرد رخ دهد، این غده قادر نخواهد بود وظایف خود را به خوبی انجام دهد. با انجام آزمایش تیروئید در منزل و حتی در آزمایشگاه‌های معتبر میتوان جلوی این اتفاق را گرفت. در صورتیکه عملکرد نادرست تیروئید به موقع تشخیص داده نشود، گواتر کوچک تبدیل به غده‌ای سرطان‌زا خواهد شد.

تیروئید چیست؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، تیروئید بزرگ‌ترین غده درون ریز بدن است. این غده دقیقا در جلوی گردن و زیر برجستگی حنجره وجود دارد. غده تیروئید شامل دو تکه می‌باشد که به آن‌ها لوب راست و لوب چپ گفته می‌شود. این دو لوب توسط ایسموس که بافت تیروئید است، به یکدیگر وصل شده‌اند. دو لوب تیروئید که اندازه آلو هستند در دو طرف نای قرار گرفته‌اند. عملکرد غده تیروئید در بدن بستگی به میزان استفاده از ید در وعده‌های غذایی دارد. در صورتی که میزان ید مصرفی شما کم باشد، عملکرد تیروئید در بدن مختل می‌شود. به عنوان مثال اختلال تیروئید در کودکان موجب رشد ضعیف آن‌ها می‌شود. همچنین با وجود مشکلات تیروئید عملکرد مغز و قلب به خطر می‌افتد. عملکرد این غده در هر سن و جنسیتی ممکن است به خطر بیفتد.

برای جلوگیری از این اتفاقات، باید اقدام به آزمایش تیروئید در خانه یا در آزمایشگاه‌های معتبر کنید. اگر از آن دسته افرادی هستید که سابقه مشکلات تیروئیدی را در خانواده خود دارید، هرچه زودتر برای انجام آزمایش تیروئید در منزل یا در آزمایشگاه‌های معتبر اقدام کنید. با مشاهده برخی از علائم نیز باید به انجام آزمایش تیروئید در منزل یا هر آزمایشگاه دیگری بپردازید. به عنوان مثال اگر از خستگی مزمن رنج می‌برید یا به طور ناگهانی و چشم‌گیری دچار تغییر وزن شده‌اید، باید برای انجام تست تیروئید در منزل اقدام کنید. با این کار از بسیاری بیماری‌های خطرناک‌تر مانند سرطان گواتر حفظ خواهید شد.

تست تیرویید در منزل

انواع تیروئید و علائم آن

با استفاده از آزمایش تیروئید در منزل می‌توانید به پرکار یا کم‌کار بودن تیروئید خود پی ببرید. پرکاری و کم‌کاری تیروئید هرکدام علائم خاصی دارند که با تست تیروئید در منزل میتوان به آن‌ها پی برد. کم‌ کاری تیروئید هنگامی اتفاق می‌افتاد که غده تیروئید هورمون‌های کم‌تری را ترشح می‌کند و همچنین پرکاری تیروئید هنگامی رخ می‌دهد که غده تیروئید به ترشح بیش از حد هورمون بپردازد. آزمایش تیروئید در منزل برای هرکسی امری ضروری است و او را از خطرات احتمالی دور می‌کند.

با انجام آزمایش تیروئید در منزل و اطلاع از کم‌کاری تیروئید متوجه خواهید شد که دلیل سوخت و ساز آهسته بدن شما کم‌کاری تیروئید می‌باشد. با کم‌کاری تیروئید اشتهای فرد به شدت کم می‌شود و فرد حساسیت بسیار زیادی نسبت به سرما پیدا می‌کند. در کم‌کاری تیروئید سلامت پوست و مو نیز به خطر می‌افتد. به عنوان مثال پوست زبر و بسیار خشک شده و مو‌ها نیز دچار شکنندگی و خشکی می‌شوند. ضعف و خستگی و خواب بسیار زیاد از نشانه‌های بسیار شایع کم‌کاری تیروئید است. همچنین فرد ممکن است به علائمی نظیر یبوست، گرفتن عضلات، کم شدن حافظه، خونریزی شدید ماهیانه، پریود نامنظم، پف آلود شدن چشم‌ها و نازایی گرفتار شود. در بسیاری از موارد به دلیل پیشروی بیماری و عدم انجام آزمایش تیروئید در منزل فرد از بیماری خود دیر مطلع می‌شود. به همین علت در جلوی گلوی فرد، گواتر رشد کرده و بسیار برجسته می‌شود.

اگر مبتلا به پرکاری تیروئید باشید، با آزمایش تیروئید در منزل به این موضوع پی خواهید برد. به پرکاری تیروئید، گواتر سمی یا بیماری گریوز گفته می‌شود. با پرکاری تیروئید فرد با وجود اشتهای بسیار خوبی که دارد، وزن کمی خواهد داشت. همچنین پرکاری تیروئید سبب تعریق شدید و ضعف در نواحی مثل شانه، لگن و ران‌ها می‌شود. با انجام آزمایش تیروئید در منزل از این موضوع به موقع با خیر خواهید شد. در حقیقت آزمایش تیروئید در منزل شما را با علائم شدیدی همچون ریزش موی شدید، چشمان از حدقه بیرون زده شده، گواتر سمی، لرزش دست‌ها و افزایش فشار خون مواجه نخواهد کرد. در بسیاری از موارد پرکاری تیروئید سبب افزایش ضربان بالا و احتمال حمله‌های قلبی خواهد شد. بسیاری از مراکز اقدام به آزمایش تیروئید در خانه می‌کنند که وقت زیادی نیز از شما نمی‌گیرد.

تست تیروئید

شرایط کسی که بخواهد آزمایش تیروئید بدهد چیست؟

آزمایش تیروئید در منزل یا در آزمایشگاه‌های مختلف نیز مانند هر آزمایش دیگری شرایطی دارد. برای انجام آزمایش تیروئید در منزل یا در آزمایشگاه‌های مختلف، نیازی به ناشتا بودن کامل و عدم مصرف غذا و مایعات نیست. توجه داشته باشید وجود چربی در خون ممکن است موجب اشتباه در نتیجه آزمایش شود. بنابراین توصیه می‌کنیم که حداقل 3 ساعت پیش از آزمایش تیروئید در منزل، از خوردن غذا پرهیز کنید. توجه داشته باشید در صورتیکه دارو خاصی مصرف می‌کنید، قبل از انجام آزمایش تیروئید در منزل حتما با پزشک مربوطه مشورت نمایید تا دارو‌ها تداخلی با آزمایش تیروئید نداشته باشند. اگر قصد انجام آزمایش تیروئید در منزل یا در آزمایشگاه را دارید، حتما آزمایشگاه را در جریان دارو‌های مصرفی قرار دهید.

برای آزمایش تیروئید چند ساعت باید ناشتا بود؟

قبل از انجام آزمایش تیروئید در خانه یا در آزمایشگاه باید به نکاتی توجه کنید. در صورتی که به نکات قبل از انجام تست تیروئید در منزل یا در آزمایشگاه توجه کنید، نتایج حاصل شده در درست‌ترین و قابل اطمینان‌ترین حالت ممکن می‌باشند. برای بسیاری از افراد قبل از انجام آزمایش تیروئید سوال پیش می‌آید که آیا برای انجام آزمایش تیروئید در منزل باید ناشتا بود یا نیازی نیست؟ ناشتا بودن به چند صورت تعریف می شود که عبارتند از:

      12 ساعت پیش از انجام آزمایش از نوشیدن مایعات خودداری کنید. توجه داشته باشید که این مورد برای انجام آزمایش تیروئید در منزل یا آزمایشگاه صدق نمی کند.

      12 ساعت پیش از انجام آزمایش از خوردن غذا پرهیز نمایید. این مورد در انجام آزمایش تیروئید در منزل صدق می کند. البته برای انجام آزمایش تیروئید در منزل یا آزمایشگاه، ناشتا بودن 3 ساعت قبل از آزمایش نیز کافی است.

      12 ساعت پیش از انجام آزمایش از جویدن آدامس خودداری کنید.

      12 ساعت پیش از انجام آزمایش از خوردن انواع شکلات، شکلات‌هایی با اسانس‌های نعنایی، شربت‌های سرماخوردگی و شربت سینه خودداری کنید.

در صورتی که پزشک مربوطه تشخیص دهد مصرف دارو‌ها مشکلی در انجام آزمایش تیروئید در خانه ایجاد نمی‌کند، می‌توانید آن‌ها را مصرف کنید. البته اگر قصد دارید در آزمایشگاه آزمایش تیروئید دهید، آزمایشگاه را از دارو‌هایی که مصرف می‌کنید، مطلع سازید. همچنین 12 ساعت قبل از انجام آزمایش تیروئید در منزل یا در آزمایشگاه دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

تست تیروئید در منزل

بهترین زمان انجام آزمایش تیروئید در بارداری

همانطور که می‌دانید دوران بارداری، دوران بسیار حساسی هم برای مادر و هم فرزند محسوب می‌شود. عملکرد غده تیروئید در این دوره تغییر می‌کند. به همین علت در هر زمانی نمی توان برای انجام آزمایش تیروئید در منزل یا آزمایشگاه اقدام کرد. در این دوران انجام آزمایش تیروئید در منزل یا در آزمایشگاه باید به دقت انجام شود و نتایج آن نیز متناسب با دوره بارداری شخص تعیین شود. بهترین دوره برای انجام آزمایش تیروئید در زنان باردار در سه ماه دوم است. البته پیشنهاد ما این است که قبل از بارداری به انجام آزمایش تیروئید در منزل یا آزمایشگاه بپردازید. انجام آزمایش تیروئید در منزل پیش از اقدام به بارداری از بسیاری مشکلات جلوگیری می‌کند.

در صورتی که مادر به کم‌کاری شدید تیروئید دچار شده باشد، احتمال کم‌کاری تیروئید مادر‌زادی در نوزاد بسیار بالا است. همچنین ممکن است نوزاد دچار اختلال در رشد مغز و دستگاه عصبی شود. با انجام آزمایش تیروئید در منزل و اطلاع از سلامت تیروئید، چنین مشکلاتی رخ نخواهد داد. برخی افراد تصور می‌کنند که پرکاری تیروئید مانع از بارداری می‌شود. در صورتیکه این تفکر، تفکری اشتباه است. اگر علائم پرکاری تیروئید نظیر تعریق بالا، ریزش موی شدید، وزن کم و اشتهای بالا و دیگر علائم رایج را دارید، پیش از اقدام به بارداری به انجام آزمایش تیروئید در منزل بپردازید. معمولا افراد غیر باردار برای درمان پرکاری تیروئید به عمل جراحی می‌پردازند اما این کار در زمان بارداری ممنوع است. برای افراد باردار باید از دارو‌هایی استفاده شود تا پرکاری تیروئید کنترل شود. با انجام تست تیروئید در منزل می‌توانید از خطرات این بیماری برای خود و جنین بکاهید.

مزایای انجام آزمایش تیروئید در منزل

بسیاری از آزمایشگاه‌ها و مراکز درمانی اقدام به انجام آزمایش تیروئید در منزل کرده‌اند. با انجام آزمایش تیروئید در منزل دیگر نیازی نیست که به صورت حضوری به آزمایشگاه‌ها و مراکز درمانی مراجعه کنید. همچنین با شیوع ویروس کرونا، آزمایشگاه‌ها به مکانی بسیار خطرناک تبدیل شده‌اند. با آزمایش تیروئید در منزل هم در وقتتان صرفه‌جویی می‌شود و هم از بیماری‌های مختلف حفظ می‌شوید.

نتیجه گیری

آزمایش تیروئید یکی از مهم‌ترین آزمایش‌هایی است که هر فردی در طول زندگی باید انجام دهد. بسیاری از افراد تمایل به انجام آزمایش و تست در منزل دارند. آزمایش تیروئید در منزل به راحتی و در کم‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. با انجام آزمایش تیروئید در منزل از وضعیت مهم‌ترین غده درون ریز اطلاع پیدا می‌کنید. امیدواریم که این مقاله توانسته باشد اطلاعات مناسبی در مورد آزمایش تیروئید در منزل در اختیارتان گذاشته باشد.

تماس با ما

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.