زدن بخیه در منزل یکی از خدماتی است که توسط تیم‌های مخصوص آن انجام می‌شود. جراحات و بریدگی در بدن برای بسیاری از افراد ممکن است اتفاق بیفتد و گاهی اوقات شدت بریدگی به میزانی است که نیاز به بخیه دارد.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که بخیه زدن کار راحتی است و می‌توانند انجام دهند؛ اما این تصور اشتباه است، چرا که بخیه زدن اصولی دارد که باید حتما رعایت شده و در صورت عدم رعایت آن، عوارض جبران ناپذیری مثل تغییر شکل محل جراحت دیده می‌شود.

چه زخم ‌هایی نیاز به بخیه دارند؟

همه زخم‌های ایجاد شده نیاز به بخیه زدن آن ندارند، اما برخی از زخم‌ها به دلیل شدت جراحت به بخیه برای درمان نیاز پیدا می‌کنند. بخیه برای جلوگیری از خونریزی و تسریع بهبود زخم انجام می‌شود و انجام اصولی بخیه در خانه، مانع از عفونت زخم می‌شود.

خدمات بخیه در منزل از جمله زدن بخیه و کشیدن بخیه زخم در منزل موجب می‌شود که بدون نیاز به رفتن درمانگاه و در کم‌ترین زمان و هزینه، زخم ایجاد شده درمان شود. اما لازم است بدانید که چه زمانی یک زخم نیاز به بخیه دارد.

بخیه زدن در خانه به عمق جراحات و زخم بستگی دارد. زخم‌هایی که با عمق کم و به صورت سطحی در پوست ایجاد می‌شوند به بخیه نیازی ندارند، چرا که با مراقبت و تمیز نگه داشتن قابل درمان هستند، اما زخم‌هایی که با عمق یک سانتی‌متری یا بیش‌تر به وجود می‌آیند، به بخیه در خانه نیاز دارند.

در صورتی که جراحت ایجاد شده به وسیله‌ی یک جسم زنگ‌زده یا کثیف باشد، باید اقدام به بخیه زدن کرد. در بعضی از جراحات چربی پوست به راحتی دیده می‌شود که در این صورت باید زخم ایجاد شده را بخیه زد. بخیه کردن در منزل برای مواردی که پس از ایجاد جراحت نگران زیبایی خود هستید، کارساز است و می‌تواند به شما کمک کند.

بخیه زدن در منزل

چند نوع روش برای بخیه زدن در منزل وجود دارد؟

بخیه کردن زخم در منزل با روش‌های مختلفی انجام می‌شود که متناسب با نوع زخم، از هر یک از روش‌ها استفاده می‌شود. بخیه پیوسته یکی از روش‌هایی است که برای بخیه زدن استفاده می‌شود. در این روش، سرعت بخیه زدن و مقاومت بخیه بالا بوده و از بخیه تک رشته‌ای استفاده می‌شود.

بخیه مجزا روش دیگری است و مزیتی که در آن وجود دارد، این است که اگر یک بخیه باز شود تاثیری بر بخیه‌های دیگر ندارد. بخیه‌های عمیق که روش دیگر بخیه زدن است، برای زیر پوست استفاده شده و می‌تواند از بخیه پیوسته یا مجزا استفاده کرد.

در روش بعدی گره‌های بخیه در بافت قرار می‌گیرد و به اصطلاح از روش بخیه دفن شده استفاده می‌شود. در این روش، بخیه‌ها مقاومت بالایی دارند و از بین نمی‌روند. یکی از روش‌های دیگری که برای بخیه زدن استفاده می‌شود، بخیه کیسه‌ای است. در این روش دور زخم بخیه شده و به صورت کیسه در می‌آید.

چه کسانی به بخیه در منزل نیاز دارند؟

برخی افراد پس از جراحت وارده، توانایی حرکت کردن برای رفتن به درمانگاه را ندارند؛ زیرا شدت جراحات به حدی است که حرکت دادن آن باعث بدتر شدن زخم و درد بیش‌تر می‌شود. گاهی اوقات نیز امکان دسترسی به درمانگاه وجود ندارد یا درمانگاه در آن ساعت تعطیل است، در این صورت با بخیه زدن در منزل شبانه روزی می‌توان اقدام به درمان زخم کرد.

مهم ترین نکات در رابطه با زدن بخیه و کشیدن بخیه در منزل

برای زدن بخیه و کشیدن آن، نکات مهمی وجود دارد که باید حتما آن‌ها را بدانید. ایجاد زخم در هر کجای بدن که صورت بگیرد، اگر به درستی عمل بخیه زدن انجام نشود؛ جای آن برای طولانی مدت می‌ماند. اگر زخم‌های بخیه خورده در قسمت صورت باشد، حساسیت بیش‌تری داشته که باید به آن توجه کرد.

الف) انواع بخیه زدن در منزل

بخیه زخم در منزل انواع مختلفی دارد که در سه دسته قابل تقسیم است. دسته اول بر اساس قابل جذب بودن یا نبودن بخیه است. برخی از بخیه‌ها بعد از گذشت دو ماه جذب بدن شده و دیگر نیازی به کشیدن بخیه نیست. مکانیسم جذب آن نیز به این صورت است که آنزیم‌های بدن آن را جذب می‌کنند.

در نوع دوم، بخیه‌ها غیر قابل جذب هستند که در هر صورتی جذب بدن نمی‌شوند و باید با کشیدن بخیه‌ها در منزل؛ آن‌ها را از بدن خارج کرد. در دسته دوم بخیه‌ها را بر اساس مواد تشکیل دهنده بخیه تقسیم می‌کنند که ساختار نخ بخیه یا مونوفیلامنت و یا مولتی فیلامنت است.

با بخیه کردن در منزل اگر نخ از ساختار مونوفیلامنت باشد از یک رشته تشکیل شده و ایجاد عفونت نمی‌کند، اما نخ‌های بخیه با ساختار مولتی فیلامنت احتمال بروز عفونت را بیش‌تر می‌کنند. در دسته‌بندی سوم و آخر، نخ‌های بخیه را بر حسب جنس آن‌ها تقسیم‌بندی می‌کنند که نخ‌ها از جنس طبیعی یا مصنوعی هستند.

بخیه درمنزل

ب) نکات انتخاب سوزن بخیه

سوزن‌هایی که برای بخیه زدن مورد استفاده قرار می‌گیرد، انواع مختلفی دارد. انتخاب نوع سوزن بخیه بستگی به نوع زخم و جایی که جراحت ایجاد شده است، دارد. سوزن‌ها با ضخامت بیش‌تر، بخش زیادی از بافت را دربرگرفته و سوزن‌هایی با ضخامت کم‌تر برای نواحی حساس قابل استفاده است.

در دسته‌بندی دیگری، سوزن‌های بخیه به کات دار و ساده تقسیم می‌شوند. سوزن‌های کات دار باعث ایجاد شکل مثلثی شده و برای بخیه کردن قسمت‌های ضخیم بدن کاربرد دارد. سوزن‌های گرد برای بافت‌های درونی بدن مثل گوارش و… استفاده می‌شود.

ج) نکات در مورد زمان مناسب برای کشیدن بخیه

پس از زدن بخیه و بعد از مدتی برای بخیه‌هایی که قابلیت جذب ندارند، باید اقدام به کشیدن بخیه‌ها کرد. توجه داشته باشید که اگر از موعد کشیدن بخیه بگذرد و آن را نکشیده باشید، مشکلی ایجاد نمی‌شود. اما اگر کشیدن بخیه زودتر از زمان مقرر انجام شود، ممکن است محل زخم دوباره باز شده و دچار خونریزی شود.

به صورت کلی بخیه‌هایی که در پوست سر و صورت‌زده می‌شوند، سریع‌تر از بخیه‌های دست و پا جوش می‌خورد. زمان مناسب برای کشیدن بخیه‌ها به این صورت است که برای قسمت‌های پوست سر پس از گذشت هفت تا ده روز، صورت سه تا پنج روز، قفسه سینه ده تا چهارده روز، بازو هفت تا ده روز، پا هفت تا چهارده روز و کف دست یا کف پا چهارده تا بیست و یک روز زمان لازم است.

د) نکاتی که پس از کشیدن بخیه باید انجام شود

بعد از کشیدن بخیه‌ها اگر زخم عفونت داشته باشد، باید با نظر پزشک آن را شست و شو داده و از پماد مخصوص استفاده کنید. پس از بهبود زخم سعی کنید که جای زخم تمیز نگه داشته شود و در معرض آفتاب قرار نگیرد.

همچنین باید در برنامه غذایی خود از آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین E بیش‌تر استفاده کرد. در صورتی که عفونت در محل زخم همراه با این علائم باشد، افزایش چرک، تورم، قرمزی زیاد در محل زخم و التهاب، باید حتما به دکتر مراجعه کنید.

مزایای بخیه زدن در منزل

بخیه زدن زخم در خانه مزایایی دارد که باعث می‌شود در صورت بروز جراحت به جای رفتن به درمانگاه از خدمات بخیه زدن زخم‌ها و جراحات در منزل استفاده کنید. یکی از مزایای بخیه زدن زخم در منزل کاهش دردسر‌های رفتن به درمانگاه است.

در صورتی که بخواهید برای یک زخم به یک درمانگاه بروید، باید زمان زیادی را صرف کرده تا به درمانگاه برسید. در بسیاری اوقات شلوغ بودن درمانگاه باعث می‌شود که شما مدت زمان بیش‌تری منتظر بمانید تا به زخم‌تان رسیدگی شود. استفاده از بخیه کردن زخم‌ها در منزل، این دردسر‌ها را از بین برده و به راحتی و در کم‌ترین زمان می‌توانید از خدمات پزشکی و درمانی در منزل استفاده کنید.

یکی دیگر از مزایایی که بخیه کردن جراحات در منزل دارد، این است که موجب کاهش هزینه‌های درمان می‌شود. در این روش هزینه‌های رفت و آمد و هزینه‌های ویزیت وجود ندارد. از مزیت دیگر آن، کاهش استرس بیمار است که به راحتی و بدون دردسر؛ زخم معالجه می‌شود. همچنین اگر زخم عفونت کند با درمان عفونت بخیه در منزل می‌توان آن را درمان کرد.

بخیه در منزل

هزینه کشیدن بخیه در منزل

کشیدن بخیه در منزل؛ در شرایطی مانند عدم حضور پزشک مربوطه، نبود پزشک در محل سکونت شخص بیمار و.. ممکن است اتفاق بیفتد که به مراتب هزینه‌ای کم‌تر از حالت معمول دارد و فرد مجبور به دریافت خدمات کشیدن بخیه در منزل دارد.

دو نوع عوامل مختلف در میزان هزینه کشیدن بخیه در منزل نقش دارد:

الف) عوامل مرتبط با جراحت ایجاد شده

قیمت کشیدن بخیه‌ها با نوع عاملی که در زدن بخیه‌ها مرتبط می‌باشد، تاثیر‌گذار است. یعنی اینکه چه عاملی سبب ایجاد بخیه شده می‌تواند در تعیین هزینه کشیدن آن موثر باشد.

1) تاثیر نوع جراحی انجام شده

2) میزان عمق و وسعت زخم

3) وجود نیاز به تعویض پانسمان

ب) دیگر عوامل مرتبط

1) نوع زخمی که ایجاد شده

2) میزان بافت‌های نرم درگیر شده

3) کافی بودن حضور پرستار در منزل

4) نیاز به حضور پزشک یا عدم نیاز

۵) نوع نخ استفاده شده در بخیه

تماس با ما

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.