فصد خون در منزل چیست؟ آیا درباره فصد خون در منزل اطلاعاتی دارید؟ در گذشته فصد کردن خون، یکی از مهمترین روش‌های درمانی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها بوده است. امروزه نیز با توجه به پیشرفت در علم پزشکی، از این نوع خونگیری در شرایط خاص استفاده می‌شود. نکته قابل توجه این است که برای درمان همه بیماری‌ها انجام این عمل توصیه نمی‌شود. برخی از پزشکان معتقد هستند اگر فصد خون به درستی انجام نشود، ممکن است منجر به مرگ بیمار شود. این عمل باید توسط پزشکان یا پرستاران در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به صورت کاملا کنترل شده انجام شود. بیماران در صورت نیاز، باید چند بار در هفته یا چند بار در ماه با تعیین فواصل معین برای بهبود برخی از بیماری‌ها این کار را انجام دهند. امروزه این روش درمانی یک روش درمانی ایمن و بسیار موثر برای افرادی است که از برخی بیماری‌ها رنج می‌برند. در ادامه شما را با مزایا، عوارض و اهمیت این کار بیشتر آشنا خواهیم کرد.

فصد خون چیست؟

فصد خون در منزل

فصد خون در منزل

 

امروزه همه افراد با اهدای خون آشنا هستند، در اهدای خون فرد اهدا کننده بر روی تخت دراز کشیده و با ضد عفونی کردن محل مورد نظر، بین ۵ تا ۱۰ دقیقه خونگیری از طریق سرنگ انجام می‌شود. اما در فصد کردن، خون خارج شده توسط سرنگ خارج نمی‌شود، بلکه بر روی قسمت مورد نظر با یک ابزار به نام نیشتر یک شیار کوچک ایجاد و خون خارج می‌شود. این روش درمانی از گذشته‌های دور از تمدن مصر، یونان و روم آغاز و توسط دانشمندانی همچون ابوعلی سینا و ابوریحان بیرونی تایید و امروزه در طب سنتی به طور کاملاً اصولی انجام می‌شود. با گذشت زمان، انجام فصد خون در منزل با نیشتر نیز کم کم از بین رفته و این کار را با سوزن انجام می‌دهند تا میزان خون خارج شده قابل کنترل باشد.

انواع فصد خون

این پزشک است که تشخیص می‌دهد شما چه نوع فصد کردنی را انجام دهید. میزان خونی که در فصد کردن خون، از بدن شما خارج می‌شود، متفاوت است. با توجه به جنسیت، سن، نوع بیماری، وضعیت جسمی و شرایط روحی فرد، بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ سی سی خون خارج خواهد شد. معمولاً انواع فصد خون در منزل بر اساس میزان خونی که خارج خواهد شد، مشخص می‌شود.

  1- اگر قصد دارید فصد کامل را انجام دهید، در این نوع خونگیری تنها در یک مرحله خون لازم از بدن شما خارج می‌شود.       در فصد خفیف، خون خارج شده بسیار کمتر است و بیشتر برای افرادی که از بیماری‌های زمینه‌‌ای رنج می‌برند یا دچار کم خونی یا ضعف هستند، مناسب است. همچنین به میانسالان توصیه می‌شود نوع خفیف را انتخاب کنند.

  2- در فصد منقطع همان طور که از نام آن مشخص است، باید چندین مرتبه و در فاصله زمانی مشخص انجام شود. در واقع همان میزان خونی که در نوع کامل از بدن بیمار خارج می‌شود، در نوع منقطع نیز خارج می‌شود. تنها تفاوت این است که در نوع کامل در یک مرتبه خون خارج و در نوع منقطع در چندین مرحله میزان خون تعیین شده خارج می‌شود.

  3- در نوع سوزنی نیز با استفاده از سوزن‌های مخصوص، تنها چند قطره خون از محل مورد نظر خارج می‌شود.

روش فصد خون در منزل

پروسه فصد خون در منزل، گرچه در ظاهر کاری بسیار ساده به نظر می‌رسد، اما با کوچکترین اشتباه ممکن است فرد بیمار دچار عارضه شود. در ابتدا قبل از اقدام به هر کاری، پرستار یک شرح حال کامل از بیمار دریافت خواهد کرد که شامل بررسی فشار خون، قند خون، ضربان قلب و بررسی علائم بالینی است.

در بدن انسان ۳۶۰ رگ وجود دارد که قابلیت فصد خون در آنها وجود دارد. بنابراین شناسایی رگ‌ها در اولویت قرار دارد. سپس نحوه سوزن زدن به رگ از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر اینکه فرد باید اطلاعات پزشکی کامل داشته باشد، باید در این کار از تجربه کافی نیز برخوردار باشد تا شکافی که روی محل مورد نظر ایجاد می‌شود در حدود ۲ تا ۳ میلیمتر باشد. اندازه شکاف نیز مهم است چرا که اگر شکاف بیش از اندازه ایجاد شود، بیمار خون زیادی را از دست خواهد داد. علاوه بر این؛ کوچک بودن شکاف این کمک را می‌کند تا خون با فشار زیادی خارج شود. وانگهی، اگر شیار بیش از اندازه باز شود، ممکن است کنترل خروج خون از دست پزشک خارج شود.

مزایای فصد خون در منزل

به دلیل اینکه فصد کردن خون یک کار پزشکی است، تمامی مراکز درمانی این کار انجام می‌دهند. اما شما می‌توانید این خدمات را در خانه نیز دریافت کنید. بسیاری از مراکز درمانی، پرستارانی که در این زمینه با تجربه هستند را برای ارائه خدمات به منزل اعزام می‌کنند.

با انجام فصد خون در منزل، می‌توانید بلافاصله پس از انجام آن، استراحت کنید. اما اگر در مراکز درمانی این کار را انجام دهید، بلافاصله باید آنجا را ترک کرده و فاصله تا خانه را طی کنید.

از مهمترین مزیت فصد خون در منزل می‌توان به صرفه جویی در وقت اشاره کرد. علاوه بر طی کردن مسیر خانه تا مرکز درمانی، باید زمانی را در صف انتظار بمانید. بدین ترتیب برای انجام یک کار چند دقیقه‌‌ای بیش از دو ساعت وقت شما هدر خواهد رفت.

نکته دیگر راحتی بیمار است. در خانه می‌توانید در کنار عزیزان خود در محیطی آرام و به دور از هیاهو و شلوغی با آرامش کامل فصد خون را انجام دهید.

به دلیل اینکه در خانه شما تنها بیماری هستید که این کار را انجام می‌دهید، پرستار از آرامش بیشتری برخوردار است و می‌تواند تا زمان بهبودی نسبی و مدت زمان بیشتری در کنار شما بماند.

مراقبت‌های قبل از فصد خون در منزل

اگر قصد انجام عمل فصد خون در منزل را دارید به چند توصیه دقت کنید.
· قبل از انجام این کار از خوردن سوسیس، کالباس و کله پاچه پرهیز کنید.
· دو ساعت قبل از انجام آن یک غذای مقوی میل کنید تا از انرژی لازم برخوردار باشید.
· 12 ساعت قبل از انجام آن از استفاده مواد مخدر و نوشیدن الکل اجتناب کنید.
· همچنین سعی کنید از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش‌های فیزیکی قبل از آن خودداری کنید.
· اگر دچار اسهال یا تکرر ادرار شده‌‌اید این کار را به تعویق بیاندازید.
· سعی کنید از حمام گرم قبل از انجام فصد خون پرهیز کنید.
· اگر داروی خاصی را مصرف کنید به خصوص داروهای ضد انعقاد، پزشک را در جریان بگذارید.
· نوشیدن مایعات را فراموش نکنید.

توصیه‌های برای بعد از فصد خون در منزل

پس از اینکه عمل فصد خون در منزل انجام شد، چند نکته را رعایت کنید.
· تا دو روز پس از انجام این کار از خوردن غذاهای ترش، تند، شیرین و چرب، غذاهایی که ادویه‌های خیلی گرم یا خیلی سرد دارند، خوردن ماهی و لبنیات اجتناب کنید. بدین ترتیب رژیم غذایی بعد از انجام قصد باید خوردن یک غذای ساده اما مقوی باشد.
· سعی کنید بلافاصله بعد از انجام فصد خون از خوابیدن دوری کنید.
· برای کاهش درد کمپرس آب گرم می‌تواند موثر باشد.
· برای جلوگیری از عفونت پانسمان را به موقع تعویض کنید.
· از انجام کارهای سنگین خودداری و مصرف مایعات را فراموش نکنید.

چرا فصد خون در منزل پر طرفدار شده است؟

پرستاری که فصد خون در منزل را انجام می‌دهد، باید اطلاعات کافی و البته تجربه لازم را در این زمینه داشته باشد. کل زمان فصد کردن خون با توجه به میزان خونی که خارج می‌شود، حدود ۲ تا ۳ دقیقه خواهد بود. اما آماده سازی بیمار قبل و بعد از آن مهم است. پرستار اعزام شده در ابتدا فرد را از نظر روحی آماده و با در نظر گرفتن شرایط جسمانی و روحی او اقدام به فصد خون می‌کند. در پایان کار نیز در صورت ضعف بیمار کارهای اولیه را انجام و در صورت داشتن شرایط جسمانی مناسب، منزل را ترک می‌کند. هیچ تفاوتی بین فصد خون در مرکز درمانی و خانه وجود ندارد. تمام موارد بهداشتی توسط پرستار در منزل نیز رعایت می‌شود و با ابزار استریل شده این کار را انجام می‌دهد. خون خارج شده در کیسه‌های مخصوص این کار جمع آوری  و از آلودگی محیط جلوگیری می‌شود. این کیسه‌ها معمولا در دو سایز 350 و 450 سی سی قابل تهیه هستند و شما باید با توجه به میزان خونی که خارج می‌شود، کیسه مناسب را انتخاب کنید. فصد خون در منزل به این علت که شما در یک جای مطمئن و تمیز مثل خانه که خیالتان از نظافت آن راحت است و همینطور راحتی از لحاظ رفت و آمد و صرفه جویی در زمان و مزایای دیگر بسیار پرطرفدار شده است.

هزینه فصد خون در منزل

برای اطلاع از هزینه فصد خون در منزل و مشاوره توسط متخصصین با ما تماس بگیرید.