آزمایش خون در منزل یک روش بسیار خوب و بهینه برای رعایت حال بیماران است. در این روش تکنسین آزمایشگاه که فرد متخصصی است، به منزل یا محل کار شما مراجعه می‌کند و آزمایش خون شما را می‌گیرد.

تقریبا امروزه بیشتر تست‌ها می‌تواند در خانه انجام شود که مزایای بسیاری برای بیمار خواهد داشت. برای آشنایی بیشتر با این روند و آشنایی بیشتر با محتویات داخل آزمایش خون، نحوه نمونه گیری خون در منزل و نحوه دریافت جواب آزمایش و مزایای گرفتن آزمایش خون در منزل با ادامه مقاله همراه باشید.

آزمایش خون چه اطلاعاتی را نشان می‌دهد؟

انجام آزمایش خون در منزل یا در آزمایشگاه به‌طور معمولی و برای چکاپ باید دو بار در طول سال انجام شود. یعنی به‌طور دوره‌ای و هر 6 ماه یکبار آزمایش خون گرفته شود. اما، این میزان برای افرادی که بیمار هستند متفاوت خواهد بود.

آزمایش خون با توجه به دستور پزشک ممکن است شامل انواع تست‌ها باشد. آزمایش خون می‌تواند اطلاعات بسیار خوبی را راجع به بدن شما به پزشک دهد. هم‌چنین، نشان دهد که اعضای داخلی بدنتان مانند تیروئید، کبد و کلیه‌ها در چه وضعیتی قرار دارند. یا پزشک را از شاخص‌های سلامتی مانند دیابت، ایدز، کم‌خونی، سرطان، بیماری‌های قلب عروقی و مانند آن‌ها آگاه کند.

کاربرد دیگر آزمایش خون برای افرادی که یک دوره درمانی را طی کرده‌اند نیز بسیار مناسب است. چرا که، تاثیر داروها و روند تغییرات داروها بر بدن را مشخص می‌کند. پزشک می‌تواند متناسب با این تغییرات تصمیم بگیرد که چه دارویی را تجویز کند یا از درمان کامل شما آگاه شود. در ادامه چند گونه از فاکتورهایی که آزمایش خون نشان می‌دهد را بررسی و معرفی خواهیم کرد.

آزمایش خون درمنزل

شمارش کامل سلول‌های خونی (CBC)

آزمایش CBC می‌تواند10 جز مختلف از سلول اصلی در خون شما را بررسی کند. یعنی شامل شمارش گلبول‌های سفید، قرمز و پلاکت‌ها باشد. کمبود این مقادیر در خون ممکن است نشان دهد که شما مبتلا به کمبود ویتامین‌ها، کم‌خونی، سرطان خون، عفونت و نقص سیستم ایمنی هستید. البته، باز هم آزمایش باید توسط پزشک مربوطه بررسی شود.  

آزمایش متابولیک پایه (BMP)

این آزمایش میزان تراز ترکیبات خون مانند کلسیم، گلوکز، پتاسیم، بی‌کربنات، کلرید، اوره و کراتین را اندازه‌گیری می‌کند. برای انجام این آزمایش باید قبل از آزمایش حداقل به مدت 8 ساعت ناشتا باشید.

اختلال در این موارد می‌تواند عامل بروز مشکلات کلیوی، دیابت و اختلال هورمونی باشد. در نهایت، باز هم با توجه به نظر پزشک متخصص باید تشخیص داده شود.

آزمایش پانل متابولیک جامع (CMP)

این آزمایش پروتئین‌ها و مواد دیگری که به عملکرد کلیه‌ها مرتبط هستند مانند آلبومین، پروتئین کل، فسفات آلکالین را اندازه می‌گیرد.

پنل لیپید 

این قسمت میزان دو نوع کلسترول در بدن را اندازه می‌گیرد. یکی HDL یا کلسترول خوب است. دیگری یا کلسترول بد است.

HDL به این دلیل خوب است که مواد مضر را از خون حذف می‌کند. هم‌چنین، به کبد کمک می‌کند تا آن‌ها را به مواد زائد تجزیه کند. LDL برای این بد است که باعث ایجاد پلاک‌هایی در شریان خون شده و آن‌ها را مسدود می‌کند و منجر به بیماری‌های قلبی شود.

پنل تیروئید 

این تست عملکرد تیروئید را نشان می‌دهد. تیروئید عملکرد بدن مانند مود یا حالت روحی، سطح انرژی و متابولیسم شما را تنظیم می‌کند.

نشانگرهای زیستی قلبی

آنزیم‌ها پروتئین‌هایی هستند که به بدن کمک می‌کنند تا فرایندهای شیمیایی خاصی را انجام دهند. این فرایندها شامل تجزیه غذا و لخته شدن خون است.

لخته شدن خون 

این آزمایش سرعت لخته شدن خون و مدت زمان آن را نشان می‌دهد. لخته شدن خون فرایند بسیار حیاتی و مهمی است که هنگام بریدن یا زخم شدن بدن از خونریزی جلوگیری می‌کند. البته، لخته شدن بیش از اندازه هم می‌تواند خطرناک باشد. وجود یک لخته در ورید یا شریان جریان خون را در ریه، قلب یا مغز مسدود می‌کند. منجر به سکته مغزی و قلبی می‌شود. این تست برای افرادی که می‌خواهند جراحی انجام دهند مناسب است.

آزمایش خون در منزل

انواع روش های نمونه گیری خون در منزل 

آزمایش خون در منزل به سه روش وریدی، مویرگی و شریانی انجام می‌شود. هر کدام از این روش‌ها مزایا و حساسیت‌های خاصی دارند و برای بیماران خاصی انجام می‌شوند. مسئول یا تکنسین تزریق فردی متبحر و دانش آموخته است که به تمامی این موارد اشراف دارد و می‌تواند به‌راحتی و در صورت نیاز هر کدام از این روش‌ها را بر روی بیمار به کار بگیرد.

روش وریدی

اغلب آزمایش‌های خون چه در آزمایشگاه و چه در منزل از نوع وریدی است. این نوع نمونه گیری از طریق قسمت داخلی آرنج، محل عبور رگ وریدی انجام می‌شود. سوزن وارد رگ شده و نمونه گیری انجام می‌شود. خونگیری وریدی می‌تواند هم با سرنگ و هم از طریق لوله خلا یا سیستم ونوجکت صورت بگیرد.

خونگیری شریانی 

خونگیری شریانی روش دشوارتری نسبت به خونگیری وریدی دارد. در این روش شریان‌ها در عمق بیشتری نسبت به رگ وریدی قرار دارند و توسط بافت پیرامون آن پوشیده شده است. به همین دلیل، سخت‌تر است و با ساکشن دستی یا آسپیراسیون سرنگ نمونه‌گیری انجام می‌شود.

 خونگیری مویرگی 

رگ بعضی از افراد، نوزادان یا بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی به‌راحتی نمایان نمی‌شود. برای اینکه بتوان از این افراد نمونه گیری خون انجام داد، از دست یا در صورت لزوم از پا رگ گرفته می‌شود. خونگیری مویرگی روش بسیار حساسی است.

چه کسانی باید آزمایش خون بگیرند؟ 

درست مثل هر فعالیت مرتبط با پزشکی و آزمایشگاه، یک فرد متخصص برای این کار انتخاب می‌شود. این فرد متخصص یک تکنسین آزمایشگاه، یک پرستار یا فارغ‌التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی است که توسط آزمایشگاه برای انجام آزمایش خون در منزل فرستاده می‌شود. در اورژانس نیروهای دوره دیده‌ و پزشکان آمبولانس می‌توانند خون بگیرند.

انجام آزمایش خون در منزل

چگونه جواب آزمایش خون در منزل را دریافت کنیم؟ 

درست مانند انجام آزمایش خون یا به حالت حضوری یا به صورت اینترنتی می‌توانید به آزمایشگاه مراجعه کنید. در حالت حضوری، می‌توانید با مراجعه به آزمایشگاه و نشان دادن برگه تاییدیه آزمایشگاه، نتایج آزمایش خود را دریافت کنید.

یا می‌توانید منتظر بمانید تا پیامکی را از طرف آزمایشگاه دریافت کنید. این پیامک حامل یک کد و آدرس اینترنتی نتایج آزمایش شما است. با رفتن به آن ادرس اینترنتی می‌توانید فایل پی دی اف مربوط به نتایج را دانلود کنید. آن را برای خود ذخیره کنید و به پزشک مربوطه ارائه دهید.

حتما نتایج آزمایش را به پزشک متخصص نشان دهید. از تفسیر آزمایش توسط خودتان بپرهیزید. یا تنها به اطلاعات موجود در اینترنت بسنده نکنید. چرا که، اطلاعات موجود در اینترنت در واقع، بیماری را تشخیص نمی‌دهند وجوابی کافی به شما نمی‎دهند. تنها می‌توانند دانش شما را نسبت به فاکتورهای موجود در آزمایش خون افزایش دهند.

مزایای انجام خدمات آزمایش خون در منزل

نمونه گیری خون در منزل نسبت به انجام آزمایش خون در محل آزمایشگاه نه تنها برای افراد با معلولیت‌های جسمانی یا بیماری‌های خاص مفید است. بلکه، می‌تواند از افراد سالم در شرایط بیماری‌های همه گیری چون سرماخوردگی، آنفولانزا یا در شرایط کنونی کرونا محافظت کند.

این آزمایش‌ها توسط مجرب‌ترین نیروهای آزمایشگاه در منزل انجام خواهد شد. بنابراین، نسبت به انجام آزمایش در خانه هیچ شک و تردیدی باقی نخواهد ماند. اما، انجام خدمات آزمایش خون در منزل فواید دیگری نیز دارد که به شرح زیر است. 

صرفه‌جویی در زمان

تصور کنید، برای انجام آزمایش خون در محل آزمایشگاه، باید کل روز خود را طور دیگری برنامه‌ریزی کنید. اگر کارمند باشید باید مرخصی بگیرید. اگر خانه‌دار هم باشید باید تمام روز خود را در ترافیک و صف انتظار پذیرش آزمایشگاه صرف کنید. بنابراین، گرفتن آزمایش خون در منزل به صرفه‌جویی بیشتر زمان شما، این طلای باارزش و بی‌بازگشت، کمک می‌کند.

دسترسی آسان 

تنها با رفتن به آدرس سایت آزمایشگاه مورد نظرتان می‌توانید به‌راحتی ثبت نام کنید. محل آزمایش را تعیین کنید. سپس، همکاران آزمایشگر به محل زندگی یا کار شما مراجعه خواهند کرد. 

تمیز بودن محیط

در روش گرفتن آزمایش و تست در منزل، دیگر نگران تمیزی محیط نخواهید بود. بلکه، آزمایش در فضای تمیز خانه شما انجام خواهد شد. 

انجام آزمایش در زمان مناسب

در این روش، تکنسین آزمایشگاه می‌تواند بدون هیچ عجله‌ای و سر فرصت از شما آزمایش خون بگیرد. 

تماس با ما

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.