ارائه خدمات پانسمان در منزل

خدمات پانسمان در منزل یکی از متداول‌ترین انواع خدمات پزشکی و درمانی در محل است که توسط کلینیک‌های تخصصی پرستاری و پزشکی ارائه می‌شود. منظور از پانسمان مراقبت و پوشش زخم‌هایی است که باعث خراشیدگی، بریدگی، سوراخ شدن یا حتی سوختگی پوست شده‌اند. گاهی ممکن است پوست در اثر ضربه دچار کبودی و قرمزی شده باشد که در همین حالت نیز به پانسمان احتیاج دارد. از آنجایی که پانسمان یک امر تخصصی است، به منظور پانسمان در منزل حتماً باید از افراد متخصص و آموزش دیده کمک گرفت.

تعویض پانسمان در منزل اصولاً برای کسانی که از بیمارستان مرخص شده‌اند اما هنوز به مراقبت از زخم احتیاج دارند مفید است. زخم‌ها در دو دسته جراحات باز و بسته قرار می‌گیرند و به همین دلیل به انواع مختلفی از پانسمان احتیاج دارند.

گاهی ممکن است مددجو به برخی از انواع پانسمان‌ها مثل پانسمان کیست، پانسمان سوختگی و پانسمان زخم عفونی در منزل احتیاج داشته باشد که در این حالت حتماً باید از افراد آموزش دیده کمک گرفت. برای آشنایی کامل با خدمات پانسمان در خانه لطفاً تا انتها با سایت هم‌دم همراه شوید.

پانسمان در منزل از چه نظر حائز اهمیت است؟

برای توصیف اهمیت پانسمان در منزل بهتر است بیماری را در نظر بگیرید که از نقاط مختلف بدن خود دچار سوختگی یا جراحت‌ شده است. این فرد علاوه بر کاهش درد، به دو فاکتور دیگر احتیاج دارد:

    افزایش سرعت بهبود زخم‌ها و جراحات

    کاهش احتمال عفونت و تضعیف بدن

پانسمان راهکار موثری برای جلوگیری از عفونت در زخم و افزایش سرعت بهبود زخم است. اما در این مورد باید گفت که اغلب افراد آگاهی، دانش، مهارت و ابزار لازم برای پانسمان زخم‌های حساس را ندارند؛ چرا که این پروسیجر به تکنیک استریل احتیاج دارد تا از بروز عفونت جلوگیری کند. علاوه بر این احتیاجی به بستری دائمی فرد در بیمارستان نیست؛ به همین دلیل تعویض پانسمان در منزل بهترین راهکار برای رسیدن به اهداف پانسمان است. اهداف پانسمان شامل:

        فراهم نمودن آسایش و راحتی بیمار با ارائه خدمات پانسمان در منزل

        تامین محیط متناسب با شرایط بیمار

        محافظ از آسیب‌های ناشی از زخم

        حذف تاثیر تماس هوا بر پایانه‌های عصبی و کاهش درد

        جذب ترشحات و اگزودا خارج شده از زخم

        تثبیت دمای زخم

        کنترل خونریزی و پیشگیری از خونریزی زخم

        بی حرکت نمودن و بانداژ عضو آسیب دیده

        اعمال فشار موضعی بر زخم و جلوگیری از استاز وریدی

        جلوگیری از بروز عفونت

        پوشاندن ظاهر زخم و کاهش اضطراب مریض

پانسمان زخم در منزل

انواع پانسمان در منزل               

امروز شاهد پیشرفت بسیار زیادی در طراحی، توسعه و عرضه انواع پانسمان‌های مدرن هستیم؛ به طوری که پانسمان با توجه به فاکتورهای مختلف برای مددجو تجویز می‌شود و از یک نوع گاز استریل برای همه استفاده نمی‌شود. به همین دلیل در خدمات پانسمان در منزل نیز پانسمان مناسب را از نظر شکل، اندازه، جنس، برند، ویژگی‌ها و … برای رسیدن به بهترین نتیجه انتخاب می‌کنند.

عواملی که بر انتخاب پانسمان تاثیرگذارند شامل:

        محل زخم

محل زخم از نظر نحوه فیکس پانسمان اولیه و بانداژ حائز اهمیت است. به عنوان مثال در صورتی که محل زخم روی تنه قرار گرفته استفاده از پانسمان چسبی برای فیکس کردن پانسمان مناسب‌تر است.

        اندازه زخم

پانسمان‌های جدید در سایزهای مختلف عرضه می‌شوند و برای تهیه مناسب‌ترین پانسمان لازم است زخم را به خوبی اندازه گیری کنید.

        نوع بافت آسیب دیده

کسی که مسئولیت پانسمان در منزل شبانه روزی را بر عهده گرفته است باید به بافت‌های اطراف زخم توجه ویژه داشته باشد تا به هر گونه تهدید پاسخ بدهد. در صورتی علائم عفونت در زخم دیده می‌شود، باید از مواد ضد عفونی کننده استفاده شود.

علاوه بر این نوع زخم و آسیب مورد نظر نیز برای پانسمان حائز اهمیت است. به عنوان مثال پانسمان سوختگی در منزل یا زخم باز به هیچ وجه با بتادین انجام نمی‌شود. اما در زخم بسته امکان استفاده از بتادین و سایر مواد ضد عفونی کننده وجود دارد.

        اگزودا

اگزودا یا ترشح زخم یکی از اصلی‌ترین فاکتورها در انتخاب پانسمان اولیه و ثانویه است. در صورتی که زخم ترشح دارد، پانسمان باید به خوبی این ترشحات را جذب کند و به گونه فشار وارد کند که از ترشح و خونریزی بیش از حد بکاهد.

انواع تکنیک پانسمان در منزل

علاوه بر این انواع مختلفی از تکنیک پانسمان وجود دارد که شامل:

تکنیک پانسمان باز

در تکنیک پانسمان باز، زخم شستشو شده و داروی مناسب روی آن ریخته می‌شود؛ اما روی آن با هیچ  نوع پارچه یا تجهیزات خاصی پوشیده نمی‌شود.

تکنیک پانسمان بسته

در این تکنیک پس از شستشو و اقدامات اولیه پانسمان، از گاز استریل و باند برای پوشاندن سطح زخم استفاده می‌شود. در اغلب موارد پانسمان از تکنیک بسته استفاده می‌شود.

پانسمان در منزل

چه زخم‌هایی نیاز به خدمات پانسمان دارند؟

ممکن است بپرسید چه زخم‌هایی به پانسمان احتیاج دارند و ما چه زمانی به خدمات پانسمان در منزل احتیاج داریم؟ در این مورد باید گفت که معمولاً پزشک مدت زمان نیاز شما به پانسمان را اعلام می‌کند. از طرفی دیگر زخم‌هایی که کاملا‍‍ً بسته شده‌اند و پوست به حالت طبیعی رسیده است به پانسمان احتیاج ندارند. برخی از زخم‌ها نیز به دلیل سطحی بودن احتیاج به پانسمان ندارند. اما برخی دیگر از زخم‌ها که در آنها بافت داخلی بدن آسیب دیده قطعا به پانسمان احتیاج دارند؛ مثل پانسمان کیست مویی در منزل. زخم‌هایی مثل موارد زیر به پانسمان در منزل احتیاج دارند:

زخم جراحی

زخم جراحی ناشی از قرار گرفتن یک یا چند عضو بدن تحت جراحی است؛ زمانی که پزشک برش‌هایی را در بدن ایجاد می‌کند با بخیه برش را می‌بندد. اما همین بخیه نیز به پانسمان احتیاج دارد تا از عفونت و خونریزی مجدد جلوگیری شود. به همین دلیل پانسمان بخیه جراحی در منزل باید با دقت بالایی انجام شود.

زخم عمیق

زخم‌هایی که ناشی از برش عمیق در بدن است، باید به خوبی ضدعفونی شود. این ضخم‌ها در هنگام پانسمان به پاکسازی احتیاج دارند و بعد از اتمام پانسمان اولیه، باید محکم بانداژ شوند تا خونریزی را کاهش دهند.

پاره شدگی

یکی دیگر از زخم‌هایی که به پانسمان احتیاج دارند، پاره شدگی‌ها هستند. در این زخم‌ها ابتدا باید خونریزی قطع شود و بعد محل  زخم ضدعفونی و پوشیده شود. این کار به بهبود سریع‌تر زخم کمک می‌کند.

زخم عفونی

زخم‌هایی که دچار عفونت شده‌اند باید به صورت مرتب شستشو و پانسمان شوند. پانسمان زخم عفونی در منزل کار هر کسی نیست و گاهاً ممکن است پزشک شخصاً برای آن اقدام کند.

سوراخ شدگی

سوراخ شدن بافت ناشی فرو رفتن یک شیء تیز در بدن است که آسیب شدید و عمیقی به بافت وارد می‌کند. به منظور بسته شدن هر چه سریع‌تر این زخم باید زخم را ضد عفونی و پانسمان کرد.

زخم کیست مویی و  زخم بستر

زخم بستر و زخم کیست مویی به دلیل اینکه دائما در معرض فشار قرار دارند، به پانسمان موثرتری احتیاج دارند. علاوه بر این ممکن است در حین پانسمان لازم باشد داروهایی را به این پانسمان بزنید که کار را سخت می‌کند.

زخم پای دیابتی

گاهی دیابت کنترل نشده باعث اختلال در خونرسانی در اعضای تحتانی شده و باعث ایجاد زخم پای دیابتی می‌شود. در صورتی که این زخم به مقدار زیادی پیشروی کند، ممکن است به قطع عضو منجر شود. بنابراین به منظور جلوگیری از این مخاطرات پانسمان زخم پای دیابتی در منزل را توصیه می‌کنند که یک اقدام بسیار موثر است.

آیا خودمان می‌توانیم خدمات پانسمان در منزل را انجام دهیم؟

پانسمان در منزل عمدتاً به عنوان یک سرویس کلینیکی در نظر گرفته می‌شود که افراد عادی از عهده آن بر نخواهند آمد. البته پانسمان زخم‌هایی که فاصله کمی تا بهبود کامل دارند یا اینکه وسعت کمی دارند را خود شما نیز می‌توانید به عهده بگیرید؛ به شرط اینکه از پزشک خود مجوز این کار را اخذ کرده باشید. با این وجود گفته می‌شود که پانسمان باید توسط کادر متخصص و آموزش دیده انجام بگیرد. چرا که پانسمان شرایطی دارد که خود شما نمی‌توانید به تنهایی تمام آنها را رعایت کنید:

        پانسمان باید استریل و عاری از هر گونه میکروب باشد

        شستشو و ضد عفونی زخم توجه شود

        عضو پانسمان شده باید بالاتر از سطح قلب قرار بگیرد

        پانسمان نباید خیلی سفت یا شُل بسته شود

        بیمار نباید حین پانسمان درد زیادی را تجربه کند و …

همان شرایط می‌تواند پانسمان را پیچیده‌تر کند؛ به همین دلیل است که پیشنهاد می‌کنیم از خدمات پانسمان در منزل بهره ببرید و راحتی بیمار و همراهان وی را فراهم کنید.

پانسمان در محل

خطراتی که نادیده گرفتن زمان پانسمان برای شما به وجود می‌آورد؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای مراقبت از انواع زخم باید در نظر داشته باشیم، تعویض به موقع پانسمان است. کسی که خدمات پانسمان در منزل را بر عهده گرفته، با یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده اقدام به تعویض پانسمان می‌کند و اجازه بروز خطرات و عوارض مختلف را نمی‌دهد. خطراتی که می‌توان با تعویض مرتب پانسمان از آنها پیشگیری کرد شامل:

        عفونت زخم

        افزایش خونریزی زخم

        سیانوز، کبودی و احتمال قطع عضو

        کاهش سرعت بهبود زخم

        آسیب دیدگی بیشتر زخم

        دردناک‌تر شدن زخم برای بیمار

البته شدت این خطرات تا حد زیادی به نوع و مقدار زخم نیز بستگی دارد.

 مزایای پانسمان در منزل چیست؟

زمانی که از پرستار برای پانسمان در منزل کمک می‌گیرید، کمتر به تجهیزات و رفت و آمدهای اضافی احتیاج پیدا می‌کنید. علاوه بر این مدت زمان بستری کاهش پیدا می‌کند و بیمار می‌تواند در منزل خود بهبود سریع‌تری را تجربه کند. پزشکان و پرستاران به خوبی با انواع زخم آشنایی دارند و بهترین تکنیک پانسمان را برای بهبود بیمار اجرا می‌کنند. همچنین این افراد تجهیزات کامل را همراه خود دارند و خیال شما را از هر لحاظ آسوده می‌کنند.

بنابراین توصیه می‌کنیم اگر بیماری در منزل دارید که به پانسمان مرتب نیاز دارد، از خدمات پانسمان در منزل پلتفرم هم دم بهره ببرید.

هزینه پانسمان در منزل چقدر است ؟

هزینه پانسمان به تعداد زخم ها و میزان عمق جراحت ها و همینطور نوع پانسمان که ( پیشرفته و معمولی باشد ) بستگی دارد.

آیا همدم پانسمان سوختگی در منزل هم انجام میدهد ؟

بله؛ ما تمام روزهای هفته و ایام تعطیل سال هم ارائه خدمات پانسمان ( سوختگی ، زخم و جراحات ) را انجام خواهیم داد.

تعویض پانسمان کیست مویی به چه شکل است ؟

✅ ابتدا باید زخم به طور کامل با سرم شستشو داده شود.

✅ سپس پانسمان (گاز استریل مرطوب) داخل زخم گذاشته شود.

✅ این کار به مدت 2 الی 3 ماه تا زمان کامل بهبودی زخم باید انجام شود.

تماس با ما

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.