پانسمان زخم پای دیابتی در خانه

افرادی که دچار بیماری دیابت هستند، ممکن است دچار زخم‌های غیر عادی شوند که با زخم‌های معمولی متفاوت است. علاوه بر این ممکن است این بیماران بر اثر سایش و برش پوستشان نیاز به مراقبت و پانسمان اختصاصی باشند. زخم‌ها و جراحات در بیمارانی که دیابت دارند دیرتر بهبود می‌یابند و معمولاً وسعت بیشتری دارند. احتمال عفونت در زخم‌های دیابتی بیشتر است و حتی ممکن است وسعت بیشتری پیدا کند؛ به همین دلیل به طور جدی ممکن است به پانسمان زخم پای دیابتی در منزل احتیاج داشته باشند.

 این زخم‌ها در بسیاری از موارد منجر به قطع عضو می‌شوند؛ به طوری که بیشترین آمار مربوط به قطع عضو مربوط به زخم پای دیابتی است. به همین دلیل است که پانسمان در این موارد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در واقع پانسمان صحیح می‌تواند از پیشرفت زخم و افزایش احتمال قطع عضو جلوگیری کند. پانسمان زخم پای دیابتی در خانه به عنوان یک تکنیک کاربردی به شما کمک می‌کند مدت بستری را کاهش دهید و بهترین رسیدگی و مراقبت از زخم را به عمل آورید.

انواع پانسمان زخم دیابتی

پانسمان زخم پای دیابتی انواع مختلفی دارد که متناسب با نوع، شدت و وسعت زخم انتخاب می‌شوند. این پانسمان‌ها شامل:

        پانسمان جاذب

این نوع از پانسمان‌ها مستقیماً روی زخم پای دیابتی باز بسته می‌شوند و به عنوان لایه اول کاربرد دارند. مواد محلول در این پانسمان در زخم جذب شده و به بهبود آن کمک می‌کند.

        پانسمان با چسبندگی پایین

پانسمان کتانی که روی زخم قرار می‌گیرد و دو نوع دارد. نوع اول پانسمانی است که فاقد مواد دارویی است و تنها از برخی پمادها مثل وازلین یا پارافین بهره می‌برد. نوع دوم پانسمانی است که حاوی مواد دارویی مثل کلرهگزیدین یا ید است که ضد عفونی و بهبود زخم را تسریع می‌کند.

انواعی از پانسمان پیشرفته نیز وجود دارند که برای پانسمان زخم پای دیابتی در منزل یا بیمارستان کاربردی‌ترند و باعث افزایش سرعت ترمیم و بهبود زخم می‌شوند. از میان این پانسمان‌ها می‌توان به ورق هیدروژل یا پانسمان بی شکل، پانسمان پلیمری نرم، پانسمان غشایی، پانسمان هیدروکلوئیدی، پانسمان نقره، پانسمان فوم و … اشاره کرد.

درمان-زخم-پای-دیابتی

کدام نوع برای پانسمان زخم پای دیابتی در منزل بهتر است؟

بهترین پانسمان زخم پای دیابتی در منزل اغلب توسط پزشک تعیین می‌شود؛ چرا که در شرایط خاص ممکن است به پانسمان ویژه‌ای احتیاج داشته باشیم که تاثیر بهتری بر زخم دیابت دارد. اغلب از گاز استریل معمولی برای پانسمان این زخم استفاده می‌کنند اما همانطور که گفتیم تحت شرایطی این مسئله ممکن است متفاوت باشد. برای انتخاب بهترین پانسمان باید به موارد زیر توجه کنید:

        تامین رطوبت کافی برای تعویض پانسمان زخم پای دیابتی در منزل از اهمیت بالایی برخوردار است. زخم دیابتی معمولاً خشک است و قادر نیست رطوبت کافی را تامین کند؛ بنابراین با انتخاب پانسمان مرطوب می‌توان روند ترمیم زخم و بافت نکروزه را تسریع بخشید.

        جذب ترشحات زیاد زخم باعث کاهش رطوبت می‌شود و بهتر است از پانسمان جاذب برای پانسمان زخم پای دیابتی در منزل شبانه روزی استفاده شود. در این پانسمان‌ها رطوبت به آرامی به زخم باز می‌گردد و زخم همیشه قابل بهبود است.

        بافت پانسمان در بیماران دیابتی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، باید نرم باشد تا مانع از کنده شده سطح زخم شود. گرچه در برخی موارد لازم است از پانسمان زبر برای پاک کردن بافت نکروزه استفاده کنیم.

        پانسمان به کار برده شده در زخم پای دیابتی باید حاوی هیدروژن پراکسید، بتادین و یا حتی وازلین باشد تا سرعت بهبود زخم را افزایش داده و مانع از عفونت آن شود.

چرا پانسمان زخم پای دیابتی در منزل اهمیت زیادی دارد؟

کسانی که دیابت دارند همواره باید نگران زخم پای خود باشند. طبق شواهد حدود 15 درصد از مبتلایان دیابت این زخم‌ها را تجربه می‌کنند و احتمال عفونت، بستری و قطع عضو وجود دارد. زخم‌های دیابتی دیر التیام هستند و تحرک فرد را تا حد زیادی محدود می‌کنند. بسیاری از روش‌های درمانی مثل جوراب فشاری، داروها و حتی جراحی انجام به منظور درمان این زخم‌ها انجام می‌شود که بدون پانسمان اثرگذاری کافی ندارند. به همین دلیل پانسمان زخم پای دیابتی در منزل اهمیت پیدا می‌کند.

اگر سریع برای پانسمان این زخم در منزل اقدام کنید، احتمال بروز سایر عوارض تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و حتی ممکن است به سایر روش‌های درمانی احتیاج نداشته باشید. هدف اصلی پانسمان دستیابی به بهبود و التیام زخم در سریع‌ترین زمان ممکن است. همچنین اهداف دیگری برای این کار در نظر گرفته می‌شود که شامل:

        پیشگیری از عفونت و افزایش وسعت زخم

        برداشتن فشار از روی ناحیه آسیب دیده

        برداشتن بافت مرده یا اصطلاحاً دبریدمان

        استفاده از دارو به منظور درمان زخم

        کاهش احتمال قطع عضو

        مدیریت و مراقبت از زخم به منظور کاهش درد

        کمک به تحرک بیشتر بیمار

        کاهش فشار از روی اعضای خانواده به منظور  بهبود سریع‌تر

پانسمان زخم پای دیابتی در خانه به بیمار کمک می‌کند سریع‌تر از زخم ناخوشایند خود رهایی پیدا کند و تحرک خود را شروع کند؛ چرا که کاهش تحرک منجر به جریان خون کمتر و توسعه زخم دیابتی می‌شود. همچنین با تعویض پانسمان زخم پای دیابتی در منزل فرد احساس بهتری در منزل شخصی‌اش دارد و از کمک‌ها و دلگرمی اعضای خانواده خود نیز بهره مند می‌شود.

زخم-پای-دیابتی

عوارض ناشی از تعویض پانسمان زخم‌های دیابتی توسط افراد غیر متخصص

ممکن است تصور کنید که منظور ما از پانسمان زخم پای دیابتی در منزل این است که خود شما به کمک اعضای خانواده می‌توانید این پانسمان را تعویض کنید. اما باید توجه داشته باشید که این نوع زخم از حساسیت بسیار بالایی نسبت به مخاطرات برخوردار است و آسیب پذیری بالایی دارد؛ به طوری که تکنیک‌ها و پروتکل‌های جداگانه‌ای برای تعویض این پانسمان در نظر گرفته شده است.

طبق شواهد اغلب کسانی که به صورت خودسرانه و بدون کمک افراد متخصص اقدام به پانسمان زخم پای دیابتی در منزل می‌کنند، دچار عفونت می‌شوند. عفونت احتمال قطع عضو را شدیدا‍ً افزایش داده و فرد به راحتی بخشی یا کل پای خود را از دست می‌‌دهد. از طرفی این پروسه دردناک است و انجام آن توسط افراد غیر متخصص منجر به آزار بیمار می‌شود.

هزینه تعویض پانسمان زخم پای دیابتی در منزل

طول درمان زخم پای دیابتی بنا به وسعت زخم و شدت درگیری و میزان رعایت نکات بهداشتی و درمانی متفاوت است. بنابراین هزینه درمان آن نیز در هر فرد ممکن است متفاوت باشد. اما هر چه زودتر پانسمان زخم پای دیابتی در منزل شبانه روزی را شروع کنید، درمان کم هزینه‌تر و راحت‌تر خواهد بود. همچنین این کار باعث کاهش احتمال آمپوتاسیون یا قطع عضو می‌شود.

آنچه که در این مطلب به آن اشاره کردیم تنها بخشی از پیچیدگی‌های پانسمان پای دیابتی در منزل بود. بنابراین اکیداً توصیه می‌کنیم از افراد متخصص و پرستار آموزش دیده به منظور انجام این خدمات بهره ببرید. شما عزیزان می‌توانید برای دریافت خدمات تخصصی پانسمان زخم دیابتی، از طریق پلتفرم هم‌دم از به صرفه‌ترین و باکیفیت‌ترین خدمات پانسمان در منزل استفاده کنید.

شرکت خدمات پزشکی و درمانی در محل هم‌دم ارائه‌دهنده بهترین خدمات سلامت از سوی کارشناسان و کادر درمان مجرب است و قادر است رضایت شما عزیزان را جلب کند. تمام متخصصان، پزشکان و پرستاران این مرکز آموزش حرفه‌ای دریافت کرده‌اند و با کمترین هزینه می‌توانند بهبود وضعیت سلامت شما را تضمین کنند. همچنین شما می‌توانید با استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین این سامانه از مزایای مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید.

تماس با ما