خدمات تزریق سرم در منزل، با رعایت تمامی نکات نظیر رعایت پروتکل‌های پاندمی کرونا، جلب رضایت بیمار، توجه به تجویزات پزشکی، در شرایطی ایمن و استریل با توجه به توصیه‌های وزارت بهداشت به صورت خصوصی و در سریع‌ترین زمان ممکن، انجام می‌شود. زدن سرم در منزل باید توسط پرستاری متخصص صورت پذیرد، تا بیمار با مشکلاتی نظیر پاره‎شدن رگ، شکستن سوزن، درد و کبودی مواجه نشود. پرستاران این مرکز، با توجه به سن و سابقه بیماری فرد، از آنژیوکت‌های مخصوص استفاده می‌کند تا آسیب‌های وارد به رگ را کاهش دهند.

استفاده از خدمات پرستاری و سرم تراپی در منزل، که به صورت خصوصی ارائه می‌گردد، نتایج قابل مشاهده بهتری را به همراه دارد. خدمات پزشکی هم‌دم در راستای ارائه تمامی خدمات تخصصی پزشکی در منزل، به صورت شبانه روزی فعالیت می‌کند. خدمات تزریق سرم در این مجموعه توسط پرسنل آقا و خانم ارائه می‌شود تا بیماران دغدغه پرستار متخصص و تجهیزات لازم در محل را نداشته باشند.

سرم تراپی چیست؟

تزریق سرم یا سرم تراپی که با عنوان تزریقات وریدی نیز شناخته می‌شوند، به معنای تزریق مستقیم دارو به  درون رگ است. تزریق سرم سریع ترین راه رساندن مواد غذایی و دارو به بدن می‌باشد و روند بهبود بیمار را تسریع می‌بخشد. در مواردی که ممکن است فرد به بیماری هایی نظیر اسهال، مسمومیت و ضعف بدنی دچار شود، باید به سرعت از طریق سرم تراپی در منزل، آب و مایعات از دسته رفته را جبران کند.

سرم تراپی از روش‌های پرکاربرد در خدمات پزشکی است و به منظور جبران مایعات بدن، اصلاح الکترولیت، کمک درمان عفونت‌های قارچی و تزریق داروهایی که از طریق گوارش جذب نمی‌شوند. داروهایی مانند ضدقارچ‌ها، آنتی بیوتیک‌ها و برخی از ویتامین‌ها را می توان به صورت تزریق سرم در خانه، انجام داد.

سالمندان، کودکان و بیمارانی که در تغذیه گوارشی، ناتوان هستند، باید به صورت طولانی مدت از طریق سرم تراپی تغذیه شوند. در این شرایط پرستار با توجه به سن و نوع بیماری، وصل سرم در منزل را به دو شکل قطره‌ای و پمپی انجام می‌دهد تا هنگام وارد شدن مایعات به رگ، بیمار آسیبی نبیند.

 

انواع سرم و کاربرد آن‌ها

اکثرا افراد تفاوت سرم ها را متوجه نمی‌شوند، در نظر اول شاید سرم‌های قندی یا نمکی با سایر سرم‌ها تفاوت چندانی نداشته باشند ولی در واقع تفاوت‌های از لحاظ غلظت با یکدیگر دارند که تنها پزشکان و پرستاران با تجربه از آن آگاه هستند.

انواع سرم‌ها از لحاظ غلظت به ۳ دسته زیر تقسیم می‌شوند:

محلول‌های هایپر تونیک(مانیتول ۵ درصد و ۱۰ درصد):

غلظت اسمزی این محلول از غلظت اسمزی خون بیشتر بوده و انتقال مایعات از داخل سلول را به خارج آن افزایش می‌دهد. در نتیجه باعث خروج ادرار از دستگاه ادراری می‌شوند. کاربرد این سرم در بیماری‌هایی نظیر ادم مغزی است که باعث خروج آب از مغز می‌شود.

محلول‌های ایزوتونیک(دکستروز ۵ درصد و نرمال سالین، رینگر):

غلظت اسمزی این محلول مشابه مایعات طبیعی خود بدن است. کاربرد این سرم در تامین آب و الکترولیت بدن است.

محلول‌های هیپرتونیک(دکستروز واتر ۲.۵ درصد، آب مقطر ):

غلظت اسمزی این محلول کمتر از خون است، در نتیجه باعث انتقال آب از خارج سلول به داخل آن می‌شود.

پس از آشنایی با انواع محلول‌ها حال می خواهیم به معرفی سرم‌هایی که به شکل عمومی تجویز می‌شوند و کاربرد آن‌ها بپردازیم:

سرم رینگر:

این سرم به دلیل دارا بودن املاح سدیم ، کلسیم و پتاسیم، در درمان بیماری‌هایی که باعث کاهش پتاسیم بین سلولی شده اند به کار می‌رود. این سرم محلولی با غلظت ایزوتونیک است و برای جبران املاح و آب از دست رفته استفاده می‌شود. موارد مصرف آن به صورت سرم تراپی در منزل برای بیماران مصرف‌کننده فوروزماید، تغذیه پارنترال کوتاه مدت، درمان شوک هیپوولمیک و همچنین درمان دهیدراسیون ناشی از اسیدوز است.

سرم نمکی 9 درصد:

این محلول حاوی سدیم کلرات است و به عنوان حامل وریدی داروها به کار می رود. موارد مصرف آن به صورت تزریق سرم در منزل برای جبران کمبود مایعات بدن، جبران خونریزی، افت فشارخون و یا در بیمارانی که دچار شوک عصبی شده‌اند، می‌باشد.

سرم قندی ۵ درصد:

این محلول حاوی دکستروز است و موارد مصرف آن برای کمک به تسکین درد پس از عمل جراحی، کاهش تب، افزایش ادرار در مسمومین و تامین انرژی بیمارانی است که تغذیه گوارشی ندارند.

سرم رینگر لاکتات:

همانطور که از نام آن پیداست این سرم حاوی مقدار اندکی لاکتات، کلر، پتاسیم، سدیم و کلسیم است. این محلول به صورت وصل سرم در منزل جهت برقراری تعادل آب و الکترولیت، تنظیم تعادل اسید و باز، قبل و پس از جراحی و جبران هیپوولمی تجویز می‌شود.

سرم یک سوم/ دوسوم:

این محلول از لحاظ ترکیبات داخلی همانند سایر سرم های قندی و نمکی است ولی علاوه بر آن حاوی حدود 3 گرم کلرور سدیم و 3 گرم دکستروز است. این سرم برای جلوگیری از احتباس سدیم هنگام اعمال جراحی، تغذیه حمایتی، حفظ پروتئین بدن و آنسفالوپاتی کبدی در مبتلایان به هپاتیت یا سیروز استفاده می‌شود.

این سرم‌ها از ترکیب سدیم کلراید 9 درصد و دکستروز ۵ درصد تشکیل شده‌اند. موارد مصرف آن به صورت تزریق سرم در منزل برای گاستروانتریت، تامین آب و الکترولیت مورد نیاز، افزایش فشار خون و مسمومیت و تامین انرژی در حال استراحت گوارشی است.

چه زمانی به سرم نیاز داریم؟

آن دست از بیمارانی که مشکل آن ها از طریق نوشیدن مایعات به جای تزریق، حل نمی‌شود و شرایط عمومی بیمار به قدری نامطلوب است  که توانایی این کار را ندارد، تزریق سرم گزینه‌ای مناسب برای این افراد است. کودکان و سالمندانی که به آنفولانزا دچار می‌شوند معمولا علاوه بر توصیه‌های پزشک به نوشیدن مایعات، به سرم تراپی در منزل نیز نیاز دارند. همچنین برای بزرگسالانی که بر اثر پروازهای طولانی، دچار خستگی شدند یا به دلیل ورزش‌های سنگین، نیاز به جبران مایعات دارند هم کارساز است.

برخی از بیماران خاص امکان دریافت دارو به صورت خوراکی را ندارند چون اسید معده مانع جذب آن می شود. در نتیجه این داروها به صورت زدن سرم در منزل، تجویز می شوند.

به طور کلی از دست رفتن آب بدن با تهوع و اسهال، افت قند خون، تب شدید، افت فشار، مسمومیت، خونریزی، شوک هیپوولمیک و بیماری ویروسی کرونا همگی نمونه های رایجی هستند تا تزریق سرم در منزل شبانه روزی انجام شود.

مزیت تزریق سرم نسبت به داروهای خوراکی چیست؟

از آنجا که سرم تراپی در منزل باعث پخش سریع داروی تزریقی در خون می شود، زمان بهبود بیمار را کاهش می‌دهد. از طریق تزریق سرم، بیمار هر میزان مواد مغذی که نیاز دارد را می تواند دریافت کند. مهمترین مزیت تزریق سرم نسبت به داروهای خوراکی، دریافت صد درصدی مواردی است که بیمار به در لحظه به آن احتیاج دارد.

 با تزریق سرم در خانه می توان بدون وارد کردن فشار به دستگاه گوارش به سرعت الکترولیت ها و مایعات از دست رفته را جبران کرد. این عمل با هیچ قرصی قابل انجام نخواهد بود، پس قطعا سرم تراپی نسبت به داروهای خوراکی، نتایج ارزنده‌ای برای فرد به بار خواهد آورد.

مزایای استفاده از خدمات سرم تراپی در منزل

خدمات تزریق سرم در منزل شبانه‌روزی بوده و از مزایای زیر برخوردار است:

      صرفه جویی در زمان: در صورتی که بخواهید برای انجام تزریقات و سرم‌ تراپی به مراکز درمانی و بهداشتی مراجعه کنید، باید مدت زمان زیادی را صرف ماندن در صف‌های طولانی نوبت و همچنین رفت و آمد نمایید. در صورتی که با استفاده از خدمات تزریق سرم در منزل، می توان در وقت صرفه‌جویی کرد. این خدمات مخصوص افرادی به وجود آمده که مشغله زیادی دارند اما نیازمند کیفیت و سرعت بالای خدمات تزریقات در محل هستند.

      ایجاد آرامش در بیماران: بیماران بخصوص کودکان و سالمندان اگر روند درمان را در خانه و نزدیک اعضای خانواده خود ادامه دهند، آرامش بیشتری خواهد داشت. در نتیجه بیمارانی که نیاز به درمان و تزریقات طولانی مدت و یا مادام العمر دارند، می‌توانند از خدمات تزریق سرم در منزل شبانه روزی استفاده کنند.

      صرفه جویی در هزینه‌ها: استفاده از خدمات تخصصی بیمارستان‌ها به صورت شبانه روزی و رفت و آمد به این مراکز، مستلزم صرف هزینه زیادی است. اما با استفاده از خدمات زدن سرم در منزل یا هرگونه تزریقات دیگری، در این هزینه‌ها صرفه جویی کرده و آن را به حداقل کاهش دهید.

      مصون ماندن از بسیاری خطرات: ویروس کرونا، آلودگی هوا، تصادفات، احتمال ابتلا به سایر بیماری‌های ویروسی و … از مواردی است که به مراجعه حضوری و بستری کوتاه و یا بلند مدت در مراکز درمانی، افراد بیمار را تهدید می‌کند. به همین دلیل بهترین روش برای مصون ماندن افراد، درمان بیماران در منزل خود و در کنار سایر اعضای خانواده است.

      استفاده از تجهیزات استریل و رعایت کردن تمام نکات ایمنی و بهداشتی: در صورت استفاده از خدمات سرم تراپی در منزل، چون تمام تجهیزات مختص شما تدارک دیده شده، خصوصی و استریل کامل است که دیگر نگرانی متوجه بیمار نباشد.

نکته پایانی

خدمات تزریق سرم در منزل نیازمند شرایط مناسب و رعایت پروتکل های بهداشتی است. همچنین گذراندن دوره‌هاي تئوري و عملي و برخورداري از تخصص لازم از شروط انتخاب افراد است. مجموعه خدمات پزشکی همدم، همواره تمام تلاش خود را برای جذب بهترین‌های این حوزه، انجام می‌دهد. شما میت‌وانید برای بهره‌مندی از این خدمات ارزنده، مشاوره رایگان دریافت کرده و برای اعزام متخصص مدنظر خود با کارشناسان مربوطه تماس حاصل نمایید.

تماس با ما