چکاپ در منزل یکی از خدماتی است که بسیاری از افراد به آن نیاز پیدا می‌کنند. در بسیاری از شرایط امکان مراجعه به کلینیک برای چکاپ توسط بیمار وجود ندارد. به همین دلیل خدمات چکاپ در منزل به وجود آمدند تا افرادی که امکان مراجعه به کلینیک و بیمارستان را ندارند، از آن‌ها بهره‌مند شوند. چکاپ در خانه انواع مختلفی دارد و برای هر فرد نوع مختلفی از چکاپ ممکن است لازم باشد. در این مقاله به بررسی انواع چکاپ و به طور کلی چکاپ کامل در منزل پرداخته شده است.

انواع چکاپ

چکاپ سالمندان

چکاپ سالمندان در منزل به تعداد زیادی در هر روز انجام می‌شود. بسیاری از سالمندان امکان خروج از خانه را ندارند، به همین دلیل از خدمات چکاپ در منزل استفاده می‌کنند. در این چکاپ قند خون و فشار خون بیمار به صورت مکرر بررسی می‌شود.

چکاپ آقایان

چکاپ آقایان در منزل شامل خدمات مختلفی است اما به طور کلی آزمایش‌هایی برای بررسی وجود یا عدم وجود سرطان پروستات انجام می‌شود.

چکاپ بانوان

چکاپ بانوان در منزل شامل خدمات بررسی زگیل‌های تناسلی، ماموگرافی، پاپ اسمیر یا چکاپ‌های بارداری است.

چکاپ کودکان

چکاپ کودک در منزل عموماً شامل آزمایشاتی برای بررسی بینایی و شنوایی کودک بوده و در موارد خاص قند خون و ادرار کودک نیز بررسی می‌شود.

چکاپ پیش از بارداری

چکاپ‌های پیش از بارداری برای اطلاع از بارداری انجام می‌شوند. همچنین چکاپ در خانه پیش از بارداری برای بررسی سلامت مادر و پیشگیری از آسیب به جنین صورت می‌پذیرد.

چکاپ حین بارداری

چکاپ کامل بدن در منزل یکی از آزمایش‌های حین بارداری است. در این چکاپ بررسی می‌شود تا هیچ بخشی از بدن مادر آسیب ندیده باشد و از سلامت جنین نیز اطمینان حاصل می‌شود. در ماه‌های آخر بارداری بسیاری از زنان به چکاپ در منزل شبانه روزی نیاز دارند.

چکاپ کامل بدن در منزل برای تمام افراد قابل انجام است، با این حال برخی از آزمایشات و چکاپ‌ها مختص یک گروه سنی خاص بوده یا تنها برای بیماران و زنان باردار قابل انجام است.

چکاپ

چکاپ کامل شامل چه خدماتی است؟

چکاپ در منزل شامل خدماتی است که در آن تمام وضعیت بدن افراد یا بخشی از آن توسط متخصصان بررسی می‌شود و نیازی به مراجعه حضوری به کلینیک توسط فرد نیست. با این حال چکاپ کامل خدماتی را شامل می‌شود که انجام آن‌ها تنها در کلینیک و بیمارستان‌ها ممکن است و امکان این چکاپ‌ها در خانه بیمار وجود ندارد.

آزمایش خون

آزمایش خون مرسوم‌ترین و عمومی‌ترین نوع چکاپ است. آزمایش خون انواع مختلفی دارد اما متداول‌ترین آن CBC است که شمارش سلول‌های خونی بوده و به صورت عامیانه به آن آزمایش خون گفته می‌شود. در این آزمایش تعداد گلبول‌های خون و پلاکت‌های آن شمارش می‌شود. آزمایش خون برای تشخیص سرطان، کم خونی، عفونت در بدن و بررسی وضعیت تغذیه فرد انجام می‌شود.

آزمایش ادرار

این آزمایش نیز از مهم‌ترین و عمومی‌ترین آزمایش‌های چکاپ در منزل است و با استفاده از نمونه ادرار فرد انجام می‌شود. آزمایش ادرار وضعیت کلیه فرد، عفونت ادراری، دیابت و وضعیت اعتیاد فرد را نشان می‌دهد.

آزمایش قند خون

در این آزمایش، قند خون فرد و میزان گلوکز موجود در خون او بررسی می‌شود. میزان گلوکز در بدن هر فرد با توجه به وضعیت او، باید در محدوده مشخصی باشد. این چکاپ باعث می‌شود تا در صورت بالا یا پایین بودن قند خون، اقدامات لازم سریعاً انجام شود. برای دریافت نتیجه دقیق‌تر در این آزمایش، لازم است تا فرد ناشتا باشد.

آزمایش لیپید

در این آزمایش که چربی خون فرد اندازه‌گیری می‌شود، امکان بروز سکته‌های قلبی و مغزی بررسی شده و اقدامات لازم برای پیشگیری از آن‌ها صورت می‌پذیرد. آزمایش لیپید و آزمایش قند خون در یک آزمایش خون کامل نیز انجام می‌شوند و نیازی به انجام جداگانه آن‌ها نیست.

آزمایش تیروئید

این آزمایش شامل بررسی عملکرد تیروئید و اندازه آن است. آزمایش تیروئید برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف تیروئید مانند تیروئید پرکار یا کم کار ضروری است. این آزمایش با استفاده از خون وریدی انجام می‌شود.

چکاپ-در-منزل

 

آزمایش مدفوع

این آزمایش برای بررسی عفونت روده، وجود قارچ و انگل، چربی و فیبر اضافه در مدفوع انجام می‌شود.

آزمایش پاپ اسمیر

این چکاپ در منزل مخصوص بانوان بوده و برای بررسی سرطان رحم یا عفونت‌های رحمی انجام می‌شود. انجام منظم پاپ اسمیر در هر سال برای زنان ضروری است.

آزمایش روماتیسم

این چکاپ شامل آزمایش‌های مختلفی است که تمام آن‌ها زیر مجموعه آزمایش روماتیسم هستند. بسیاری از فاکتور‌های مفاصل فرد در این آزمایش بررسی شده و در نهایت ابتلا یا عدم ابتلای فرد به روماتیسم مشخص می‌شود.

آزمایش ایدز

این آزمایش با استفاده از نمونه خون فرد انجام می‌شود. تست‌هایی برای شناسایی انواع ویروس‌ها یا مرحله‌ای که ویروس در آن قرار دارد، در این آزمایش انجام می‌شوند.

چکاپ پوست و مو

این نوع از چکاپ مخصوص تمام افراد است و اگر مشکلات پوستی نداشته باشید، می‌توانید از خدمات عمومی چکاپ در منزل بهره‌مند شوید. با این حال افرادی که از مشکلات پوست و مو رنج می‌برند، می‌توانند این آزمایش‌ها را در خانه خود انجام دهند.

بررسی پستان‌ها

سرطان پستان یکی از شایعه‌ترین سرطان‌ها به خصوص در بانوان است. چکاپ پستان‌ها در منزل از چکاپ‌هایی است که در خانه انجام شده و وجود سرطان پستان از این طریق بررسی می‌شود.

علاوه بر این موارد، به طور کلی در چکاپ کامل تمام اندام‌ها و بافت‌های بدن تحت بررسی قرار می‌گیرند. در چکاپ کامل در منزل، کلیه، آنزیم‌های آن، فعالیت ریه، کبد، استخوان‌ها، مفاصل، معده، اندام‌های تناسلی، عضلات، هورمون‌ها، میزان پروتئین، ویتأمین‌ها، مواد معدنی در خون و احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها بررسی می‌شود.

کدام موارد در چکاپ در منزل انجام می‌شود؟

می‌توان گفت تمام آزمایش‌های چکاپ، در منزل نیز قابل انجام هستند. با این حال برخی از آن‌ها نیاز به دستگاه‌های تخصصی دارند که تنها در بیمارستان‌ها یافت می‌شوند. این موضوع به پروسه چکاپ در منزل آسیبی نمی‌رساند. برای آزمایش خون، نمونه خون وریدی از بیمار در منزل دریافت می‌شود و چکاپ آن در کلینیک اتفاق می‌افتد.

آزمایش قند خون یا فشار خون بیمار در منزل قابل انجام است. همچنین آزمایش‌های ادرار و مدفوع نیز توسط دستگاه‌های تخصصی در بیمارستان‌ها انجام می‌شوند اما نمونه ادرار و مدفوع بیماران در منزل تهیه می‌شود و نیازی به خروج فرد از خانه نیست.

خدمات چکاپ در منزل:

      آزمایش قند خون

      آزمایش فشار خون

      بررسی سلامت پوست

      بررسی سلامت پستان‌ها

      اندازه‌گیری دمای بدن

      سواب

      آزمایش مننژیت

      آزمایش چربی

چکاپ-کامل--در-منزل

چکاپ در منزل مناسب چه کسانی است؟

بسیاری از افراد هستند که از بیماری‌های مختلفی رنج می‌برند، از این رو خروج از خانه و مراجعه به کلینیک برای چکاپ شدن برای این افراد کار آسانی نیست. چکاپ در خانه برای این افراد مناسب‌ترین گزینه است.

شمار زیادی از سالمندان توانایی و امکان خروج از خانه را ندارند. این افراد از خدمات چکاپ در منزل استفاده می‌کنند.

زنان باردار نیز معمولاً از این خدمات بهره می‌برند تا کمترین فشار به آن‌ها وارد شود.

با این حال به طور کلی تمام افراد می‌توانند از خدمات چکاپ کامل بدن در منزل استفاده کنند و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. افراد می‌توانند با پرداخت هزینه، چکاپ خود را در منزل انجام دهند و به بیمارستان مراجعه نکنند.

آیا خدمات چکاپ کامل در منزل تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد؟

تمام خدمات چکاپ در منزل همدم تحت پوشش بیمه‌های تامین اجتماعی و تکمیلی قرار دارند. تمام خدمات پزشکی و درمانی در محل مانند مراجعه حضوری به بیمارستان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند و هزینه اضافه فقط برای ارائه خدمات در منزل دریافت می‌شود. چکاپ در منزل شبانه روزی و چکاپ تمام افراد در منزل تحت پوشش بیمه قرار دارند.

ممکن است هزینه چکاپ در منزل از هزینه چکاپ در بیمارستان نیز کم‌تر شود. هزینه حمل و نقل بیمار به بیمارستان می‌تواند بسیار زیاد باشد و با چکاپ در خانه می‌توان در این هزینه صرفه‎جویی کرد.

مزایای چکاپ در منزل

    داشتن دسترسی آسان به خدمات پزشکی بدون نیاز به خروج از منزل

    صرفه‌جویی زیاد در وقت و درگیر نشدن با ترافیک خیابان‌ها

    امنیت بالا و اطمینان بیشتر

    چک کردن اطلاعات فرد متخصص اعزام شده

    صرفه‌جویی کردن در هزینه‌های حمل و نقل و درمان

    حفاظت از سلامتی در برابر کرونا یا آلودگی هوا

تماس با ما