مراقبت و پرستاری از بیمار کرونایی در منزل همواره با پیچیدگی‌هایی همراه است و شرایط خاص خود را دارد؛ بنابراین ممکن است از عهده اعضای خانواده و بستگان بیمار بر نیاید. اگر مایلید بیشتر در مورد خدمات پرستار بیمار کرونایی در منزل آشنا شوید، لطفاً با هم‌دم همراه شوید.

خدمات و وظایف پرستار بیمار کرونایی در منزل

برای اینکه بتوانیم با کاربرد و عملکرد پرستار بیمار کرونایی در منزل آشنا شویم، لازم است با دو دسته خدمات و وظایف این پرستار آشنا شویم:

خدمات پرستار بیمار کرونایی در منزل

پرستار بیمار کرونایی در خانه قادر است به تمام امور و خدمات درمانی که برای بهبود روند بیماری فرد لازم است رسیدگی کند و طی کردن این روند را آسان کند. از آنجایی که مراقبت از بیمار کرونایی در منزل توسط یک پرستار اختصاصی انجام می‌شود، بیمار به بالاترین سطوح خدمات دسترسی دارد.

 به عنوان مثال پرستار می‌تواند وضعیت سلامت بیمار و علائم او را به طور مرتب بررسی کرده و اقدام مناسب درمانی به سرعت اجرا کند. همچنین پرستار بیمار در منزل می‌تواند داروها را راس ساعت خاص در اختیار بیمار قرار داده و شرایطی را فراهم کند که فشاری به بیمار وارد نشود.

از میان مهم‌ترین خدمات پرستار بیمار کرونایی در منزل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

·         کنترل مداوم علائم حیاتی (فشار خون، دمای بدن، وضعیت تنفس)

·         تزریق به موقع داروها طبق نسخه پزشک

·         استفاده از سرم

·         چک کردن علائم بیمار مثل اکسیژن خون و بستری در بیمارستان در صورت نیاز

·         مراقبت 24 ساعته و کمک به انجام امور شخصی مثل غذا خوردن و دستشویی رفتن

 

پرستار کرونایی در منزل

 

وظایف پرستار بیمار کرونایی در منزل

بیماری کرونا یک بیماری عفونی است و پرستار بیمار کرونایی در منزل موظف است همیشه اصول و پروتکل‌های بهداشتی را به خوبی رعایت کند. در واقع پرستار باید بیمار را از سایر اعضای خانواده جدا کرده و بدون کمک آنها به بیمار رسیدگی کند. همچنین پرستار به منظور مراقبت از بیمار مبتلا به کووید 19 در منزل باید وضعیت او را به طور مرتب به خانواده او گزارش کند و در صورت نیاز از پزشک کمک بگیرد یا بستری در بیمارستان را توصیه کند.

علاوه بر تمام این موارد ضدعفونی اتاق بیمار و تمام وسایلی که با او در تماس است، بر عهده پرستار بیمار کرونایی در منزل می‌باشد. استفاده از ماسک و دستکش و رعایت اصول بهداشتی اولین نکاتی است که پرستار در منزل حرفه‌ای باید به طور دقیق رعایت کند. همچنین پرستار باید مانع از ملاقات بیمار توسط هر فردی شده و بعد از اتمام مراقبت از بیمار کرونایی تا 14 روز در قرنطینه بماند.

همچنین با توجه به پیشرفت ویروس کرونا و بروز سویه‌های جدید این ویروس مثل اومیکرون، دلتا پلاس و …، اطلاعات پرستار باید به روز باشد و منطبق با شرایط بیمار خدمات را ارائه کند. استفاده از تجهیزات مخصوص مثل کپسول اکسیژن و ونتیلاتور، برای بهبود بیمار کرونایی ضروری است.

شرایط نگهداری از بیمار کرونایی در خانه

اگرچه خیال اعضای خانواده و بستگان بیمار با استفاده از خدمات پرستار بیمار کرونایی در منزل آسوده می‌شود، اما این افراد نیز باید شرایط مراقبت از این بیماران را رعایت کنند. البته این بیماران معمولاً وضعیت خیلی حادی ندارند و شدت بیماری به گونه‌ای است که پرستار می‌تواند به خوبی وضعیت را تحت کنترل در بیاورد. توجه داشته باشید که در صورتی که بیمار علائم شدیدی مثل تنگی نفس، درد قفسه سینه، سرفه خشک و مکرر، تب شدید و احساس بی حالی داشته باشد و این علائم بهبود نیابد، بستری در بیمارستان ضروری است.

برخی بیماران ممکن است به بیماری‌های زمینه‌ای مثل بیماری قلبی و عروقی، سرطان، دیابت، بیماری‌های ریوی و … مبتلا باشند که شرایط کووید 19 برای آنها سخت‌تر است؛ در این صورت برای نگهداری از بیمار کرونایی در منزل لازم است حتماً از خدمات پرستار مجرب و متبحر استفاده کنید. در کنار این خدمات درمانی تغذیه مقوی، تامین داروهای اصلی و خدمات جانبی مثل دم نوش، پاشویه و ماساژ می‌تواند مفید واقع شود.

چه کسانی به پرستار بیمار کرونایی در منزل نیاز دارند؟

اصلی‌ترین مشکل بیماران کرونایی مسری بودن این بیماری و این واقعیت است که بستگان فرد به منظور جلوگیری از شیوع بیماری نمی‌توانند به خوبی از بیمار مراقبت کنند. همچنین ابتلاهای خانوادگی را همه ما مشاهده کرده‌ایم و زمانی که چند نفر در یک خانه به بیماری کرونا مبتلا شوند شرایط سخت‌تر می‌شود. لذا توصیه ما این است که هر بیمار کرونایی که به خدمات درمانی اختصاصی احتیاج دارد، به جای بستری در بیمارستان از پرستار بیمار کرونایی در منزل استفاده کند. این کار علاوه بر بهبود کیفیت خدمات، احتمال ابتلای سایر اعضای خانواده را کاهش می‌دهد.

گاهی ممکن است برخی افراد بیماری کرونا را جدی نگیرند و زمانی که حال بیمار وخیم نشده از خدمات درمانی اجتناب کنند؛ اما زمان طلایی برای رسیدگی به بیمار همان چند روز اول است و بهتر است مراقبت از بیمار کرونایی در منزل از همان روزها آغاز شود. علاوه بر این بیمارانی که علائم شدیدتری نیز  دارند می‌توانند با کمک‌های یک پرستار به سرعت بهبود یابند.  به طور کُلی بیش از 80% از بیماران به بستری احتیاج ندارند و با کمک پرستار اختصاصی می‌توانند بهبود یابند.

البته همانطور که گفتیم مهم‌ترین طیف بیماران کرونایی، افرادی هستند که بیماری زمینه‌ای هم دارند؛ این بیماران باید سریع‌تر به دنبال خدمات پرستار بیمار کرونایی در خانه باشند. همچنین بیمارانی که به کمک‌های بستگان خود دسترسی ندارند (مثل سالمندان) بهتر است از خدمات پرستار در منزل استفاده کنند.

پرستار بیمار کرونایی در محل

فواید استفاده از خدمات پرستار بیمار کرونایی در منزل

تا اینجا به طور ضمنی به فواید و مزایای استخدام پرستار بیمار کرونایی در منزل اشاره کردیم. اما اگر بخواهیم این مسئله را دقیق‌تر بررسی کنیم، مهم‌ترین مزایای استخدام پرستار در منزل برای بیماران کرونایی شامل:

·         پرستار اختصاصی قادر است در شرایط بحرانی و با توجه به علائم بیمار، بهترین عکس العمل و اقدام را به منظور مراقبت از بیمار کرونایی انجام دهد. از آنجایی که این بیماری ناشناخته است، ممکن است ندانید در مواجه با یک علامت خاص چه کاری انجام دهید اما پرستار در این مورد تجربه دارد.

·         کیفیت خدمات پرستار در منزل نسبت به بیمارستان بسیار بهتر است؛ چرا که امکان رسیدگی 24 ساعته به فرد وجود دارد.

·         بیمار در خانه احساس آرامش و راحتی بیشتری دارد و طبق تجربه امکان بهبود در منزل بیشتر است.

·         اعضای خانواده بیمار به صورت کامل از وضعیت او آگاهند و می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام کنند.

·         پرستار برای کووید 19 در منزل نسبت به بستری در بیمارستان مقرون به صرفه‌تر است.

·         احتمال ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی از بین می‌رود.

·         پرستار با خانواده و خود بیمار در ارتباط است و قادر است شرایط محیطی بیمار را در نظر بگیرد.

·         نیازی به کمک اعضای خانواده به پرستار وجود ندارد.

·         پرستار در زمان تعیین شده توسط اعضای خانواده در کنار بیمار حضور می‌یابد.

هزینه پرستار بیمار کرونایی در منزل

هزینه پرستار بیمار کرونایی در منزل به میزان مراقبت‌ها، وظایف او و مدت زمانی که بر بالین بیمار حاضر می‌شود بستگی دارد؛ به عنوان مثال پرستارانی که به صورت 24 ساعته از بیمار مراقبت می‌کنند نسبت به پرستاران نیمه وقت هزینه بیشتری دریافت می‌کنند. البته میزان تجربه و تخصص پرستار در میزان هزینه اخذ شده آن بستگی دارد؛ قاعدتاً کسی که به صورت آکادمیک آموزش دیده و مدرک دانشگاهی دارد کیفیت خدمات بهتر و هزینه بالاتری نیز دارد.

البته برای کسانی که اعضای خانواده آنها بیمار است، پول از اولویت کمتری برخوردار است و بهبودی سریع فرد مهم‌تر است. با این حال شما عزیزان می‌توان برای اطلاع از تعرفه مناسب مراقبت از بیمار کرونایی در منزل، با مرکز هم‌دم ارتباط برقرار نمایید.

 

تماس با ما