بیماری عفونی یا همان عفونت شناسی یکی از زیر شاخه‌های رشته علوم تجربی است. افراد محصل در این رشته به تشخیص و کنترل و در نهایت درمان و از بین بردن عفونت‌ در بدن افراد مشغول هستند. بیماری عفونی یکی از بیماری‌هایی است که باید به آن توجه کرده و سریعا روند درمانی را شروع کنید. این دسته از بیماری‌ها دارای انواع و اقسام گوناگونی هستند که از آن‌ها می‌توان به سرما خوردگی، کرونا، تب مالت، آنفولانزا، زخم بستر، مالاریا و… اشاره کرد. در واقع بیماری‌های عفونی یکسری اختلالاتی هستند که به وسیله انگل، باکتری و میکروب‌ها ایجاد می‌شوند. در برخی از بیماری‌های عفونی امکان انتقال از فردی به فرد دیگر وجود دارد و شما باید مراقب چنین افرادی باشید.

در ادامه شما را با مطالب بیشتر و مفیدتری راجع به پرستار بیمار عفونی در منزل آشنا خواهیم کرد؛ پس با ما همراه باشید.

چه عواملی باعث بروز بیماری‌های عفونی می شود؟

بیماری عفونی یکی از بیماری‌هایی است که در صورت ابتلا، فرد بیمار باید تحت کنترل و مراقبت پزشک و پرستار قرار گیرد. در واقع شما با جدا نگه داشتن فرد بیمار از سایر افراد جهت پخش شدن بیماری جلوگیری می‌کنید. عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند زمینه ساز ایجاد بیماری‌های عفونی شوند. در ادامه به عوامل ایجاد این دسته از بیماری‌ها می‌پردازیم:

رعایت نکردن بهداشت و تمیزی

ارتباط با افراد دارای بیماری عفونی

مراقبت از بیماران عفونی

ارتباط مستقیم با وسایل فرد بیمار

استفاده از لوازم مشترک

پرستار بیمار عفونی در منزل

پرستار بیمار عفونی در منزل چه خدماتی به بیمار ارائه می‌دهد؟

پرستار بیمار عفونی در منزل قادر است خدماتی را به بیماران عزیز ارائه کند. آن‌ها می‌توانند به تمامی امور و کارهای بیماران رسیدگی کنند و دوره درمان را برای آن‌ها بسیار آسان نمایند. در ادامه به برخی از خدمات پرستار بیمار عفونی در خانه می‌پردازیم:

آزمایش گرفتن از بیمار

در مرحله اول باید آزمایشاتی از بیمار گرفته شود تا میزان بیماری فرد مشخص شده و پرستار بیمار در منزل بر اساس آن بتواند خدمات خود را شروع کند. در صورتی که میزان درصد بیماری فرد بالا باشد باید به بیمارستان برود ولی اگر درصد پایینی داشته باشد، می‌تواند توسط پرستار در خانه مراقبت شود.

مراقبت از بیمار

مراقبت بیماری عفونی در منزل یکی از مهم‌ترین خدمات و وظایف هر پرستار بیمار عفونی محسوب می‌شود. پرستار عفونی موظف است تا به خوبی از بیمار مراقبت کرده و کم کم سلامتی او را برگرداند.

تجویز دارو و رسیدگی به آن‌ها

پرستار بیمار عفونی در منزل موظف است که برای بیمار، دارویی تجویز کند. لازم به ذکر است که پرستار به زمان و نحوه استفاده قرص‌ها باید رسیدگی داشته باشد تا در وقت مشخص شده خود استفاده شوند. در واقع او با این کار اجازه حرکت و فشار اضافی را به بیمار نخواهد داد. در این صورت فرد کم کم آماده بهبودی خواهد شد.

چک کردن مداوم وضعیت بیمار

یکی دیگر از خدمات پرستار بیمار عفونی در خانه این است که باید به صورت مداوم وضعیت بیمار را چک کند. کنترل علائم حیاتی، کنترل میزان ضربان قلب، فشار و قند فرد بیمار از جمله مواردی هستند که باید به صورت مداوم چک شوند.

رسیدگی به خورد و خوراک فرد بیمار

نحوه خورد و خوراک هم می‌تواند در روند درمانی فرد تاثیر گذار باشد. در صورت استفاده از مواد غذایی سالم، شما می‌توانید خیلی سریع‌تر به بهبودی دست یابید.

پرستار بیمار عفونی

چه کسانی به پرستار بیماری‌های عفونی در منزل نیاز دارند؟

بیماری عفونی یکی از بیماری‌های مسری و خطرناکی است که برای درمان، به پزشک و پرستار نیاز دارد. پرستار بیمار عفونی در منزل یکی از خدمات بسیار خوب و مناسب کادر درمانی است. همانطور که گفتیم بیماری عفونی کمی خطرناک است و باید در صورت ابتلا به پزشک مراجعه کنید. حال مهم این است که چه کسانی موظف هستند تا به پزشک مراجعه کنند؟ در صورتی که مشکلاتی از قبیل موارد ذیل را داشته باشید باید سریعا به متخصص عفونی مراجعه کنید.

داشتن سردرد شدید

تب بسیار بالا و شدید

گاز گرفتگی به وسیله حیوان

داشتن بیماری‌های زمینه‌ای

وجود مشکلی در بینایی و گاهی بویایی

داشتن مشکل در نحوه تنفس

اگر شما فردی هستند که دارای این علائم بیان شده می‌باشید، باید سریعا یک پرستار عفونی در منزل استخدام کنید. این نوع پرستاران قادر هستند تا با مراقبت بیماری عفونی در منزل، بیماری را رفع کرده و مانع پخش آن به افراد و محیط دیگری شوند.

روش‌های پیشگیری از بیماری‌های عفونی کدام است؟

روش‌های بسیاری برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی وجود دارد که شما با رعایت آن‌ها از این نوع بیماری‌ها دور خواهید ماند. در ادامه به برخی از روش‌های پیشگیری این نوع بیماری می‌پردازیم:

دست‌های خود را به صورت مداوم با آب و صابون شست و شو دهید. همیشه باید بعد از توالت و قبل و بعد از غذا دست‌هایتان را بشویید. سعی کنید در این اوضاع کرونا دست‌های آلوده‌تان را به صورت، چشم، بینی و گوش خود نزنید. چرا که با این کار شما سبب بروز و ابتلا به بیماری‌های عفونی همانند کرونا را میسر می‌کنید. باید بدانید که یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای ورود باکتری و میکروب به بدن، دست‌های ما است.

اگر قصد سفر دارید باید تمامی واکسن‌های مورد نیاز را زده و سپس اقدام به سفر کنید. واکسن‌هایی مثل هپاتیت، کرونا، وبا و… از واکسن‌های بسیار مهم و ضروری هر فرد به حساب می‌آید.

باقی مانده غذای خود را در ظرفی دارای در بسته ریخته و آن را درون یخچال قرار دهید. در صورتی که غذای پخته شده برای مدت زیادی در محیط اتاق باقی بماند، می‌تواند منشا اصلی ایجاد میکروب و باکتری‌ها باشد.

سعی کنید همیشه آب لوله کشی تصفیه شده مورد استفاده قرار دهید و از سایر آب‌ها استفاده نکنید. در صورتی که مجبور به استفاده از سایر آب‌ها شدید، آن را کامل جوشانده و سپس استفاده کنید.

وسایل شخصی برای استفاده خود فرد هستند نه اشتراکی با سایر افراد. باید وسایل شخصی خود را با کسی دیگر به صورت مشترک استفاده نکنید. وسایل‌هایی همانند قاشق، مسواک، شانه، لوازم آرایشی و… از جمله لوازمات شخصی هستند که فقط متعلق به یک فرد می‌باشند. در صورت استفاده این نوع وسایل به صورت اشتراکی، منجر به ایجاد و ابتلا به بیماری‌های عفونی خواهید شد.

قبل از پخت غذا دست‌هایتان را به صورت کامل شست و شو دهید تا از ایمن بودن غذا اطمینان داشته باشید.

سعی کنید تا جایی که ممکن است از سفر به کشورهای آلوده همانند افغانستان، عراق، پاکستان، تاجیکستان و… پرهیز کنید.

همیشه سطوح آشپزخانه را تمیز نگه دارید تا باعث بروز میکروب‌ها نشوند. در این صورت می‌توانید همیشه غذای خود را با امنیت و تمیزی کافی درست کرده و میل کنید.

پرستار بیمار عفونی در محل

مزایای پرستار در منزل برای بیماری‌های عفونی

مراقبت بیماری عفونی در منزل دارای مزیت و ویژگی‌های بسیار زیاد و خوبی دارد. در ادامه به برخی مزایای پرستار بیمار عفونی در منزل می‌پردازیم.

یکی از مزیت و ویژگی‌های این پرستاران این است که برای آگاهی از بیماری فرد، برخی آزمایشاتی را انجام می‌دهند. آن‌ها قصد دارند تا با انجام این آزمایشات، به میزان درصد و پیشرفت بیماری فرد آگاهی پیدا کرده و امور خود را برای درمان شروع کنند.

کنترل و مدیریت بیماری فرد یکی دیگر از مزیت‌های پرستار بیمار عفونی در منزل است. آن‌ها با انجام راه‌هایی بیماری را کنترل و درنهایت از بین می‌برند.

با استخدام پرستار بیمار عفونی در خانه، شما کار خود را راحت می‌کنید. دیگر نیازی نیست که به بیمارستان بروید و در شلوغی به صورت ناخودآگاه باعث پخش شدن بیماری خود شوید. می‌توانید در خانه مانده و پرستاری برای درمان خود استخدام کنید.

رسیدگی کامل به تمامی امور فرد بیمار از جمله دارو، خواب و خورد و خوراک از مزیت‌های داشتن یک پرستار خوب است.

و در نهایت لازم به ذکر است که یکی دیگر از مزیت‌های این پرستاران، این است که اجازه ملاقات با فرد بیمار را نمی‌دهند. درواقع آن‌ها با این کار می‌خواهند جلوی پخش شدن بیماری را گرفته و فرد یا افراد دیگری مبتلا نشوند.

امیدواریم از مطالب بیان شده لذت برده باشید و توانسته باشیم تا اطلاعات مفیدی را در مورد پرستار بیمار عفونی در منزل در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

تماس با ما