گاهی ممکن است نگهداری از بیماران یا سالمندان در منزل بسیار بهتر از بیمارستان بوده و حتی بستری شدن در بیمارستان خطراتی را برای آنها به همراه داشته باشد. بهیار در منزل می‌تواند با خدمات درمانی و مراقبتی خود بهترین فرصت را برای بهبود بیماران در بازه زمانی بعد از ترخیص ایجاد کند. چرا که بسیاری از بیماران آسیب پذیر حتی تا ماه‌ها پس از ترخیص به مراقبت‌های خانگی احتیاج دارند و در صورتی بی توجهی به این مراقبت‌ها ممکن است دوباره به بیمارستان بازگردانده شوند.

در صورتی که خدمات بهیار در منزل را جدی بگیرید و نهایت بهره را از آن ببرید می‌تواند بهبودی سریع‌تر عزیزانتان را تضمین کنید. به این منظور توصیه می‌کنیم با کلینیک هم‌دم ارتباط برقرار نمایید و از خدمات اختصاصی این کلینیک بهره مند شوید.

بهیار کیست؟

برای استخدام بهیار در منزل ابتدا باید با مفهوم این واژه آشنا باشیم. بهیار عضوی از کادر درمان و گروه پزشکی است که نقش تعیین کننده‌ای نیز در مراقبت و درمان بیماران دارد. در واقع بهیاری یکی از شاخه‌های علوم پزشکی است که مثل پرستاری نیازمند بهره مندی از دانش کلینیکال، اخلاق حرفه‌ای، عواطف انسانی و انضباط شخصی است. بهیار در تمام بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و حتی آسایشگاه‌ها و تحت نظر پزشک و پرستاران فعالیت می‌کند.

اما بهیار در منزل می‌تواند در منزل شخصی بیمار مراقبت‌های فردی را ارائه کرده و نیازهای درمانی او را برطرف نماید. استخدام بهیار در خانه یک اقدام کاملاً قانونی است که به منظور ارائه مراقبت‌های اساسی از بیماران و همچنین کمک به او در فعالیت‌های روزمره صورت می‌گیرد.

برخی فعالیت‌هایی که بیمار در آنها مشکل دارد توسط بهیار مورد رسیدگی قرار می‌گیرد؛ مواردی مثل چک کردن علائم حیاتی، مصرف انواع دارد، جمع آوری نمونه آزمایش، تامین آسایش و راحتی بیمار و گزارش وضعیت بیمار به پرستاران به صورت روزانه توسط بهیار انجام می‌شود. همچنین کمک به انجام فعالیت‌هایی مثل استحمام، تغذیه،‌نظافت، رفع احتیاجات ضروری، کمک به نشست و برخاست و راه رفتن معلولین و … توسط بهیار صورت می‌گیرد.

بهیار بیمار درمنزل

دلایل نیاز به خدمات بهیاری در منزل

ممکن است بپرسید چرا به خدمات بهیار در منزل احتیاج داریم؟ یا اینکه آیا می‌توانیم برای رفع نیازهای درمانی به جای بهیار از خدمات پرستار استفاده کنیم؟ بهتر است ابتدا به سوال دوم پاسخ دهیم. بهیار معمولاً خدمات کُلی‌تری را بر عهده می‌گیرد و قادر است به امور شخصی بیمار نیز رسیدگی کند؛ اما پرستار معمولاً به اقدامات درمانی و رسیدگی پزشکی به بیمار کفایت می‌کند. به همین دلیل برای بیماری که ممکن است در فعالیت‌های روزمره خود مشکل داشته باشد، احتملاً به بهیار در منزل شبانه روزی احتیاج داریم.

خدمات بهیار در منزل  مختص گروه سنی یا جنسیت خاصی نیست و تمام افراد می‌توانند با توجه به نیازهای خود  از آن بهره ببرند. البته در حالت کلی کسانی که در انجام کارهای خود دارای مشکل هستند یا به صورت موقت به خدمات درمانی و مراقبتیی در منزل احتیاج دارند، از بهیار کمک می‌گیرند. معمولاً کسانی که از نظر حرکتی ناتوان هستند، افراد معلول، جانبازان و بیمارانی که به دلیل طولانی شدن دوره درمانی خود دچار مشکل شده‌اند از بهیار در خانه استفاده می‌کنند.

البته نیاز تمام افراد به بهیار یکسان نیست و برخی ممکن است به صورت شبانه روزی به بهیار احتیاج نداشته باشند. علاوه بر این بسیاری از بیماران ممکن است با سرعت مناسبی بهبود پیدا کنند و بعد از گذشت مدت زمان خاصی نسبت به بهیار بی نیاز شوند.

خدمات و وظایف بهیار در منزل چیست؟

بهیار در منزل به امور بیمارانی که مرخص شده‌اند رسیدگی می‌کند. او می‌تواند در زمینه فراهم نمودن آسایش و راحتی بیمار حتی زمانی که اعضای خانواده او درگیر کارهای شخصی‌شان هستند اقدام کند. بهیار معمولاً در انجام فعالیت‌های روزمره بیمار کمک می‌کد و گاهاً مسئولیت تجویز و مصرف دارو نیز به عهده دارد.  اما مهم‌ترین خدمات و وظایف بهیار در منزل عبارتند از:

        جمع آوری اطلاعات مربوط به شرایط و برنامه‌های درمانی و پرونده‌های پزشکی

        چک کردن علائم حیاتی بیمار مطابق با نظر پزشک

        کمک به استحمام و تعویض لباس بیمار

        سرو وعده غذایی و کمک به بیمار در مصرف غذا

        کمک به بیمار در حرکت روی تخت، میز معاینه و ویلچر

        ماساژ بیماران حساس

        جلوگیری از بروز زخم فشاری یا زخم بستر

        تعویض ملحفه و روتختی بیمار

        کمک به حرکت جزئی بیمارانی که اصلاً توانایی حرکت ندارند

        بررسی علائم بیمار از نظر کبودی، خون در ادرار، جراحات و وضعیت پوست

        حفظ بهداشت شخصی بیمار (مثل شستشو، کوتاه کردن ناخن، تراشیدن مو‌های سر یا بدن و …)

البته اصلی‌ترین وظیفه بهیاری درمنزل ارتباط با پرستاران و پزشکان به منظور انجام بهترین مراقبت‌هاست. همچنین مراقبت و استفاده از تجهیزات درمانی که بنا به شرایط بیمار کارایی دارند وظیفه مهم دیگر بهیار است.

بهیار در منزل

برای استخدام بهیار در منزل باید به چه نکات و ویژگی‌هایی در فرد توجه کرد؟

برای بهره مندی از حداکثر کمک بهیار در منزل لازم است ابتدا شرح وظایف بهیار را در کلینیک مورد نظر با دقت مطالعه کنید و انتظارات خود را با خدمات بهیار تطبیق دهید. اما علاوه بر این بهیار در منزل باید ویژگی‌های مثبتی داشته باشد که در مراقبت از بیماران موثر است:

        مهارت ارتباط با بیمار و اعضای خانواده او

اصلی‌ترین مهارت بهیار به منظور تسکین دردهای بیمار توانایی گوش کردن به صحبت‌ها و درد و دل‌های بیمار یا حتی اعضای خانواده او به منظور ارائه خدمات اختصاصی است. بیمار باید با بهیار احساس راحتی کند تا تمام دردها و مشکلاتش را به او بگوید و مطمئن باشد که او می‌تواند نیازهای او را درک و حل کند.

        ثبات عاطفی

بهیاری یک شغل نسبتاً استرس زاست که می‌تواند فرد را در شرایط سختی قرار دهد؛ صرفاً دیدن دردها و رنج‌های افراد می‌تواند تاثیر به سزایی در احساسات او بگذارد. به همین دلیل بهیار در منزل باید ثبات عاطفی و رفتاری داشته باشد و در لحظات سخت احساسات خود را کنترل کند؛ چرا که اعزام بهیار در منزل به منظور کاهش آلام بیمار صورت می‌گیرد و اینکار گاهی ممکن است سخت باشد.

        همدلی و انعطاف پذیری

یکی از خصوصیات مهم یک بهیار وظیفه شناس همدلی و انعطاف پذیری در برابر وظایف است. بهیار با احساس دلسوزی و همدلی با بیمار دردهای او را درک می‌کند و تمام تلاش خود را به منظور بهبود سریع‌تر او صورت می‌دهد. علاوه بر این بهیار باید انعطاف پذیری کافی برای تحمل شیفت‌های طولانی ساعات کاری بالا و مسئولیت پذیری را داشته باشد.

        استقامت بدنی

بهیار در منزل ممکن است پس از ساعت‌ها سخت شود و به قدرت بدنی بالایی برای تحمل شرایط احتیاج داشته باشد. همچنین گاهی ممکن است بهیار مجبور باشد برای حرکت بیمار یا انجام کارهای فیزیکی از قدرت بدنی خود استفاده کند. بنابراین داشتن سبک زندگی سالم و استقامت بدنی برای بهیار ضروری است.

        توجه به جزئیات

اصولاً خدمات پزشکی و درمانی همواره با جزئیات همراه هستند و کوچک‌ترین اشتباهی در تزریق دارو یا هر کار دیگر ممکن است به ایجاد یک مشکل بزرگ‌تر منجر شود.

        پاسخگویی سریع

زمانی که بهیار در منزل حضور دارد باید همیشه گوش به زنگ باشد و در زمان درست به بیمار خود کمک کند. علاوه بر این  هر لحظه ممکن است شرایط اضطراری به وجود بیاید که بهیار در این شرایط باید آماده ارائه مراقبت‌ها باشد.

بهیار بیمار در منزل

مزایای استخدام بهیار در منزل

تا اینجا با ویژگی‌های یک بهیار در منزل مناسب آشنا شدیم اما ممکن است بپرسید چرا باید برای استخدام بهیار در منزل اقدام کنیم و به بیمارستان مراجعه نکنیم؟ برای پاسخ به این سوال باید با مزایای اعزام بهیار در منزل آشنا شویم.

        خدمات بهیاری در منزل گران نیست

یک عقیده که در برخی افراد متداول است، احساس گران بودن خدمات بهیاری در منزل است. با این حال این خدمات بسیار ارزان‌تر از آن چیزی است که شما فکر می‌کنید. معمولاً هزینه مراقبت از بیماران یا سالمندان در بیمارستان بسیار بیشتر از هزینه‌های آن در منزل است.

        حس آرامش در منزل

حتماً شما نیز این جمله که هیچ کجا خانه خود آدم نیست را شنیده‌اید! قطعاً بیماران حس راحتی و آرامشی که در منزل شخصی‌شان دارند را در هیچ جای دیگری تجربه نمی‌کنند. آرامش ناشی از نگهداری بیمار در منزل باعث کاهش مدت زمان بهبودی نیز خواهد شد.

        اطمینان از تداوم مراقبت‌ها

هیچ کدام از ما تخصص کافی برای مراقبت از بیماران را نداریم. اما با اعزام کمک بهیار در منزل می‌توان از تداوم مراقبت‌های درمانی حتی در زمانی که حضور نداریم اطمینان کسب کرد.

        مشکلی برای مشغله‌های شخصی اعضای خانواده پیش نخواهد آمد

اعضای خانواده بیمار معمولاً سعی می‌کنند بیشتری خدمات و محبت را به عزیزشان ارائه و همواره او را دوست داشته باشند. در صورتی که از خدمات بهیار در منزل استفاده کنید قادر خواهید بود که به مشغله‌های شخصی‌تان رسیدگی کنید و به همراه آن در کنار عزیزتان حضور یابید و ابراز محبت کنید.

        روال خانوادگی مجدداً برقرار خواهد شد

درست است که اگر عزیزتان بیمار یا سالمند است و به توجه شما احتیاج دارد باید به او کمک کنید، اما نباید سایر اعضای خانواده را نیز فراموش کنید. معمولاً با بیماری یکی از اعضای خانواده همه افراد درگیر می‌شوند و ممکن است از توجه به سلامت خودشان خودداری کنند.

سخن پایانی

استفاده از خدمات بهیار در منزل علاوه بر اینکه مزایای بسیاری دارد، ممکن است برای برخی افراد ضروری باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم اگر به خدمات درمانی باکیفیت و استخدام بهیار در منزل احتیاج دارید، با کلینیک تخصصی هم‌دم ارتباط برقرار نمایید و از مشاوره رایگان کارشناسان تیم هم‌دم بهره مند شوید.

تماس با ما