تزریق واکسن در منزل موضوعی است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم. به طور کلی همه ما در طول زندگی چندین بار به تزریق واکسن نیاز پیدا می‌کنیم. از واکسن‌های دوره‌ای و روتین گرفته تا واکسن‌هایی که برای بیماری‌ها و شرایط خاص تزریق آن‌ها انجام می‌گیرد.

برای تزریق واکسن نیازی نیست که حتما به مراکز بهداشتی مراجعه کنید و شما می‌توانید با استفاده از خدمات تزریق واکسن در خانه، این کار را در منزل خود انجام دهید. زدن واکسن در منزل می‌تواند انتخابی راحت‌تر برای افرادی باشد که احتیاج به تزریق واکسن دارند. چرا که در این حالت راحت‌تر خواهید بود و همچنین امکان ابتلا به بیماری های واگیر در برخورد با دیگر افراد حاضر در مراکز بهداشتی و درمانی کاهش میابد.

واکسن چیست؟

تزریق واکسن در منزل یا مراکز بهداشتی یکی از موثر‌ترین راه‌های پیشگیری از بیماری‌های مختلف می‌باشد. واکسن در واقع نوعی از درمان است که به منظور ایجاد تحریک در سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عوامل بیماری‌زا مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان واکسن‌ها را نمونه‌های تقلبی و جعلی از بیماری‌ها دانست به شکلی که باعث می‌شوند بدن شما تصور کند که آلوده شده و در چنین حالتی سیستم ایمنی بدن اقدامات ایمنی‌سازی را شبیه‌سازی خواهد کرد. در واقع شما با تزریق واکسن در منزل، بدن خود را به شکلی در مقابل بیماری‌هایی که ممکن است در آینده به آن‌ها دچار شوید؛ مصون خواهید کرد.

واکسن در منزل

انواع واکسن

تزریق واکسن در منزل یکی از خدماتی است که می‌توانید برای انواع واکسن‌ها از آن استفاده نمایید. واکسن‌ها دارای انواع مختلفی می‌باشند که در این قسمت به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت. شما می‌توانید با تزریق واکسن در خانه، خودتان را در برابر بیماری‌ها مصون کنید. لازم نیست خودتان و فرزندانتان برای تزریق حتما به مراکز بهداشتی مراجعه کنید؛ چرا که امکان تزریق واکسن نوزاد در منزل نیز وجود دارد.

1) آنفولانزا

یکی از واکسن‌های مهم و البته رایج که توسط افراد زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد، واکسن آنفولانزا می‌باشد. شما می‌توانید با استفاده از امکان تزریق واکسن در منزل؛ واکسن آنفولانزا را دریافت کنید. با تزریق واکسن آنفولانزا در منزل، شما در برابر این بیماری تا مدتی ایمنی قابل توجهی به دست خواهید آورد و احتمال مریض شدن‌تان کاهش پیدا می‌کند.

امکان تزریق واکسن آنفولانزا برای کودکان و بزرگسالان وجود دارد که شما می‌توانید از نوع تزریقی آن با تزریق واکسن آنفولانزا در منزل استفاده کنید. نوع تزریقی این واکسن حاوی ویروس زنده نمی‌باشد و باعث ایجاد آنفولانزا نخواهد شد.

بعد از تزریق، تا مدت قابل توجهی مصونیت شما در برابر این بیماری افزایش میابد. این واکسن به افرادی که می‌خواهند احتمال مبتلا شدن به آنفولانزا را کاهش دهند، توصیه شده و برای این افراد مناسب می‌باشد.

۲) واکسن کزاز

یکی دیگر از واکسن‌های مهم و رایج، واکسن کزاز می‌باشد که باز هم در صورت نیاز می‌توانید این واکسن را به صورت تزریق واکسن در منزل دریافت کنید. واکسن کزاز به افراد بزرگسال و کودکان توصیه می‌شود و این افراد می‌توانند از این واکسن استفاده کنند.

بیماری کزاز باعث ایجاد اسپاسم شدید در عضلات شده و حتی خطر بالا مرگ و میر را نیز به همراه دارد. تزریق واکسن کزاز در منزل، بدن شما را در برابر این بیماری مقاوم خواهد کرد. بیماری کزاز از طریق بریدگی و زخم به وجود آمده و قابلیت انتقال بین اشخاص را ندارد.

موادی مانند آب و گرد غبار می‌تواند حاوی باکتری کزاز بوده و این باکتری‌ها از طریق زخم یا بریدگی به بدن اشخاص منتقل شود. افراد ممکن است در هر سنی به کزاز مبتلا شوند. باکتری کزاز اگر وارد خون شود، بر روی سیستم عصبی تاثیر خواهد گذاشت. خوشبختانه با استفاده از واکسن کزاز، شیوع این بیماری تا حد بسیار بالایی کنترل شده است. با تزریق واکسن در منزل، بدن شما می‌تواند تا ده سال در مقابل این بیماری مقاوم شود.

تزریق واکسن درمنزل

3) واکسن سرخک

با تزریق واکسن در منزل، شما و مخصوصا کودکان‌تان، می‌توانید واکسن سرخک را نیز دریافت کنید. سرخک یکی دیگر از بیماری‌هایی است که به لطف واکسیناسیون در کشورمان به میزان قابل توجهی کنترل شده و نسبتا تعداد موارد ابتلا کمی را در سطح کشور شاهد هستیم.

واکسن سرخک به همراه واکسن‌های سرخجه و اوریون و تحت عنوان MMR در دوازده ماهگی به نوزادان تزریق می‌شود و آن‌ها را در برابر این بیماری‌ها محافظت می‌کند. با توجه به امکان تزریق واکسن نوزاد در منزل، نیازی به مراجعه به مراکز بهداشتی برای تزریق این واکسن هم وجود ندارد.

4) هپاتیت ب

تزریق واکسن در منزل شبانه روزی قابل انجام می‌باشد و یکی دیگر از واکسن‌هایی که می‌توانید از این طریق دریافت کنید، واکسن هپاتیت ب است. تزریق واکسن هپاتیت به کودکان و بزرگسالان توصیه شده و برای هر دو گروه واکسن این بیماری وجود دارد. با استفاده از امکان تزریق واکسن در منزل شما به راحتی می‌توانید در خانه خود این واکسن را دریافت کنید. تزریق واکسن هپاتیت ب امکان مبتلا شدن به بیماری‌های کبدی را کاهش خواهد داد.

5) سایر واکسن‌ها

زدن واکسن در منزل می‌تواند برای دریافت انواع مختلفی از واکسن‌ها انجام شود که به تعدادی از آن‌ها پرداختیم البته واکسن‌های دیگری مانند واکسن مننژیت، آبله مرغان، تیروئید، هپاتیت A، واکسن ذات‌الریه و… نیز وجود دارند که برای کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار می‌گیرد. واکسیناسیون یکی از بهترین راه‌های پیشگیری و درمان بیماری‌های مختلف می‌باشد.

واکسن در بدن ما چه کاری انجام می‌دهد؟

واکسن‌ها با روش‌های دقیق علمی تولید می‌شوند. عوامل بیماری‌زا در واکسن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، به شکلی که قادر نباشند باعث ایجاد بیماری شوند؛ اما خاصیت تحریک سیستم ایمنی بدن را داشته باشند.

زمانی که واکسن وارد بدن می‌شود به سیستم ایمنی بدن این فرصت را می‌دهد که خودش را برای مقابله با بیماری آماده کند. تزریق واکسن باعث ایجاد یک نوع حافظه ایمنی در بدن می‌شود و اگر در آینده عامل بیماری‌زا وارد بدن شود، سیستم ایمنی بدن با سرعت بالایی با آن مقابله کرده و از رشد بیماری جلوگیری می‌کند. واکسن در واقع نوعی تمرین برای سیستم ایمنی بدن به حساب می‌آید تا در مقابله با عوامل بیماری‌زا در زمان‌های آینده آمادگی بالایی داشته باشد.

تزریق واکسن در منزل

نکات مهم در تزریق واکسن در منزل

تزریق واکسن در منزل مزایای مختلفی برای شما به همراه خواهد داشت. شما می‌توانید با توجه به وجود امکان تزریق واکسن در منزل شبانه روزی در ساعات دلخواه و با کمک گرفتن از مراکز و افراد متخصص در این زمینه، واکسن مورد نیاز خود را دریافت کنید. با زدن واکسن در منزل وقت شما برای رفتن به مراکز بهداشتی و انتظار برای رسیدن نوبت‌تان تلف نخواهد شد.

ریسک ابتلا به بسیاری از بیماری‌های واگیر به دلیل حضور در مراکز درمانی و نزدیک شدن به سایر بیماران کاهش خواهد یافت. بسیاری از کودکان در زمان مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی، دچار ترس و اضطراب شده و با تزریق واکسن در منزل این مشکل هم بر طرف می‌شود. با وجود مزایای زدن واکسن در خانه لازم است که نکاتی در این زمینه رعایت شود. افراد و مجموعه‌ای که خدمات تزریقات در منزل را به شما ارائه می‌دهند، باید دارای تخصص‌های لازم بوده و مدارک و مجوز‌های لازم را دریافت کرده باشند.

پرستاران و پزشکانی که به منازل شما اعزام‌ می‌شوند، لازم است که از فیلتر‌های خاصی عبور کرده و تخصص و تجربه کافی را در این زمینه داشته باشند. لازم است که افراد اعزام شده در جهت واکسیناسیون هر گونه شرایط احتمالی را پیش‌بینی کرده و تجهیزات لازم و ضروری را به همراه داشته باشند. اگر شما از یک مجموعه متخصص و معتبر برای تزریق واکسن در خانه استفاده کنید، می‌توانید مطمئن باشید که کلیه نکات لازم در نظر گرفته شده است.

عوارض جانبی انواع واکسن ها

بعد از تزریق انواع واکسن‌های مختلف ممکن است که عوارض جانبی مختلفی هم دیده شود. عوارض جانبی زدن واکسن در اکثر موارد به صورت علائم خفیف خود را نشان داده و البته بسیاری از افراد هم بعد از تزریق، به هیچ گونه عارضه‌ای دچار نمی‌شوند. به طور کلی در موارد نادر و کمیابی شاهد بروز عوارض نسبتا شدید به دلیل تزریق واکسن هستیم.

یکی از عوارض تزریق واکسن؛ ایجاد التهاب، درد و قرمزی در محل تزریق واکسن می‌باشد که معمولا خفیف بوده و مدت زمان زیادی باقی نخواهد ماند. ایجاد تب یکی دیگر از عوارضی است که ممکن است بعد از تزریق واکسن‌های مختلف به وجود بیاید.

اکثر افراد تجربه تب خفیف را بعد از تزریق خواهند داشت. افرادی که واکسن زده‌اند، ممکن است دچار بی‌حالی و ضعف شوند که این حالت نیز به طور معمول زودگذر و خفیف بوده و به شکلی نیست که نیازمند اقدامات خاص پزشکی باشد. در نهایت می‌توان از بی‌خوابی و خستگی نیز به عنوان عوارض دیگر تزریق واکسن نام برد.

در پایان در مورد عوارض تزریق انواع مختلف واکسن‌ها، باید به شما بگویم که عوارض ایجاد شده در اکثر موارد بسیار ناچیز و خفیف بوده و در موارد بسیار نادری شاهد ایجاد عوارض شدید خواهیم بود. واکسن زدن نقش بسیار مهمی در کنترل و درمان بسیاری از بیماری‌ها داشته و برای سلامتی شما و کودکان‌تان دارای اهمیت بسیار زیادی می‌باشد، در نتیجه لازم است که شما هم به این موضوع اهمیت داده و در زمان‌های مناسب؛ واکسن‌های مورد نیاز خود را دریافت کنید.

تماس با ما