متوکاربامول یکی از داروهای موثر در رفع سفتی و انقباض مفرط عضلات است که درد ناشی از این اختلال را نیز از بین می‌برد. این دارو در کنار سایر روش‌های درمانی مثل فیزیوتراپی، تمرین، استراحت و … به منظور رفع مشکلات پزشکی ناشی از سفتی عضلات استفاده می‌شود. این دارو تنها با نسخه پزشک در دسترس است اما برخی بیماران ممکن است به منظور تکمیل فرایند درمان خود به تزریق مداوم احتیاج داشته باشند. به همین دلیل تزریق متوکاربامول در منزل به یک پروسه پرستاری رایج تبدیل شده است.

متوکاربامول با تاثیر بر اعصاب متصل بر ماهیچه‌ها، قادر است سفتی عضلات را به طور موثری کاهش دهد. اما نکته قابل توجه در مورد تزریق این دارو روش تزریق (مستقیم و عضلانی)، عوارض جانبی و نکات قابل توجه تزریق آن است.

برای اطلاع بیشتر از سایر امکانات مجموعه هم‌دم به صفحه خدمات تزریقات در منزل مراجه فرمایید.

داروی متوکاربامول چیست؟

داروی متوکاربامول یک داروی متداول برای رفع گرفتگی عضلات و تسکین دردهای عضلانی و استخوانی است. این دارو در دسته شل کننده‌های عضلانی قرار گرفته و قادر است جایگزین یا مکمل روش‌هایی مثل فیزیوتراپی، طب سنتی، طب فیزیکی و سایر درمان‌ها باشد. متوکاربامول اغلب به صورت تزریقی مصرف می‌شود اما قرص‌های خوراکی آن نیز موجود است. در بسیاری از موارد ممکن است مددجو به تزریق مداوم این دارو احتیاج داشته باشد که در این صورت تزریق متوکاربامول در منزل پیشنهاد می‌شود.

مقدار مصرف داروی متوکاربامول بنا بر توصیه پزشک متفاوت است و از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که بدن دوز عملکردی این دارو حساس است و تنها با یک دوز خاص بهترین نتیجه را می‌دهد. متخصصان توصیه می‌کنند در صورت فراموشی یک نوبت تزریق، بلافاصله برای تزریق دارو اقدام کنید و از دوبرابر کردن دوز آن خودداری کنید.

تزریق متوکاربامول درمنزل

نکات مهم در تزریق آمپول متوکاربامول در منزل

در صورتی که مایل به تزریق آمپول متوکاربامول در منزل هستید، حتماً باید در این مورد به پزشک خود اطلاع دهید؛ چرا که همواره ممکن است نکات درمانی خاصی برای تجویز و مصرف این دارو وجود داشته باشد. به عنوان مثال به دلیل حساسیت این دارو ممکن است پزشک توصیه کند قبل از استفاده از بی خطر بودن آ» اطمینان پیدا کنید. همچنین در مورد دوز مصرفی دارو باید همواره با پزشک هماهنگ باشید.

اما به منظور تزریق متوکاربامول در منزل می‌توانید از پرستاران حرفه‌ای و ماهر کلینیک هم‌دم کمک بگیرید که تمام نکات مربوط به تزریق این دارو را می‌دانند. بد نیست خود شما نیز در مورد نکات تزریقی این دارو اطلاعات کافی داشته باشید:

        تا زمانی که تاثیر کامل داروی متوکاربامول را بر بدن خود ندیده‌اید، از رانندگی و برخی کارهای حساس دیگر اجتناب کنید.

        داروی متوکاربامول هم به روش عضلانی و هم به صورت وریدی مستقیم قابل تزریق است که معمولا پرستار روش عضلانی را برای تزریق ایمن انتخاب می‌کند.

        به دلیل تاثیر این دارو بر آزمایشات، قبل از آزمایش حتماً مصرف دارو را به اطلاع پزشک آزمایشگاه خود برسانید.

        مصرف سایر داروها، ترکیبات طبیعی یا حتی محصولاتی مثل الکل را به اطلاع پرستار خود برسانید.

        حواستان باشد که تزریق متوکاربامول در خانه با فیزیوتراپی یا سایر روش‌های درمانی تداخل ایجاد نکند.

        در صورتی که احتمال بارداری را می‌دهید یا در دوره شیردهی قرار دارید حتماً در مورد خطرات احتمالی دارو با پزشک خود صحبت کنید و از ادامه تزریق به صورت خودسرانه خودداری کنید.

        به تاریخ انقضای داروهای مصرفی دقت کنید

        داروها را در جایی دور از دسترس اطفال و در جایی امن نگهداری کنید.

در صورت مشاهده کدام عوارض ناشی از تزریق متوکاربامول در منزل به پزشک اطلاع دهیم؟

تزریق متوکاربامول در منزل در مواردی ممکن است با عوارض خاصی همراه باشد. این عوارض گاهاً آنقدر شدید خواهند بود که تجربه اوقات مرگبار را برای بیمار به همراه دارند. بنابراین در صورت بروز این عوارض حتما‍ً با پزشک تماس بگیرید.

        علائمی مثل کهیر، خارش، قرمزی پوست، پوسته پوست شدن یا زخم شدن پوست بدون دلیل خاص، تب، تنگی نفس، مشکل در بلع یا تکلم

        کاهش محسوس ضربان قلب

        سرگیجه شدید

        تب و لرز

        گلودرد

        مشکل حافظه

        مشکل عصبی و سردرد

        تغییر بینایی

تزریق متوکاربامول در منزل

عوارض طبیعی تزریق متوکاربامول در منزل

داروی متوکاربامول نیز مثل هر داروی دیگری با عوارض طبیعی همراه است. در صورتی که این عوارض بیش از حد آزاردهنده بودند، می‌توانید به پزشک اطلاع دهید اما لازم نیست زدن آمپول متوکاربامول در منزل را قطع کنید. این عوارض شامل:

        معده درد

        خواب آلودگی

        گرگرفتگی

        سر درد خفیف

        مشکلات خواب

        درد عضلانی در ناحیه تزریق دارو

چه کسانی نیاز به زدن آمپول متوکاربامول دارند؟

در قسمت قبل مزایای تزریق متوکاربامول در منزل را به طور کامل توصیف کردیم. اما این دارو برای چه کسانی تجویز می‌شود و چه افرادی به تزریق آن احتیاج دارند؟ اغلب پزشک به منظور شل شدن عضله و راحتی آن از داروی متوکاربامول در یک دوره کوتاه استفاده می‌کند. بسته به شرایط بیمار ممکن است دوز مصرفی دارو به صورت تزریقی یا خوراکی تعیین گردد.

خط اول درمان در افرادی که دچار گرفتگی عضلانی یا اسپاسم شدید شده‌اند، داروی متوکاربامول است. همچنین مبتلایان به کزاز به دلیل انقباضات شدید و طولانی مدت ممکن است با خطرات جدی روبرو شوند. به همین دلیل در اغلب موارد کزاز نیز از فرم تزریقی متوکاربامول در دوزهای بالا بهره می‌برند. همچنین در برخی موارد کسانی که کمر درد شدید دارند نیز به منظور بهبود از این دارو استفاده می‌کنند.

البته مصرف این دارو برای برخی افراد نیز منع شده است. در سالمندان یا افرادی که به این دارو حساسیت دارند از جایگزین‌های دیگری استفاده می‌شود. همچنین برخی مددجویان ممکن است بیماری کلیوی نیز داشته باشند که به همین دلیل از فرم تزریقی متوکاربامول برای درمان آنها استفاده نمی‌شود.

تزریق آمپول متوکاربامول در منزل به چه افرادی توصیه می‌شود؟

تزریق آمپول متوکاربامول در منزل باید توسط افراد ماهر و متخصصی انجام شود که برای اینکار آموزش دیده‌اند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که به دلیل عضلانی بودن تزریق می‌توانند به صورت ساده این دارو را مصرف کنند. در این مورد باید گفت که تزریق عضلانی توسط افراد غیر متخصص به خودی خود آسیب زاست؛ اما این کار در مورد تزریق متوکاربامول  خطرناک‌تر است.

شاید فکر کنید که می‌توان به منظور تزریق این دارو به درمانگاه مراجعه کرد؛ مشکل اول این کار این است که گاهی بیمار نمی‌تواند به منظور آماده شدن و حرکت به سمت بیمارستان اقدامی انجام دهد. کمر درد، درد شدید عضلانی و گرفتگی عضلات ممکن است توانایی کوچک‌ترین حرکات را نیز برای فرد سلب کند. به همین دلیل است که تزریق متوکاربامول در منزل حائز اهمیت است.

علاوه بر این تزریق متوکاربامول در منزل مزایای بسیاری دارد که به منظور بهره مندی از آنها نیز مصرف این دارو در منزل توصیه می‌شود.

تزریق متوکاربامول

مزایای استفاده از آمپول متوکاربامول در منزل

تزریق متوکاربامول در خانه به دلیل درد شدیدی که ممکن است در حملات اسپاسمی رخ بدهد به یک ضرورت تبدیل می‌شود.گاهی درد مددجو آنقدر زیاد است که نمی‌تواند برای تزریق حتی یک قدم بر دارد. البته باید همواره و برای تزریق هر دارویی در نظر داشته باشید که این کار باید توسط نیرویی ماهر انجام شود.

زمانی که برای تزریق دارو از خدمات پرستار در منزل استفاده می‌کنید، زمان سپری شده به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند؛ چرا که برای انجام این کار در بیمارستان شخص باید مسیر رفت و برگشت را طی کند.

مزیت دیگر تزریق متوکاربامول در منزل شبانه روزی صرف هزینه کمتر است. استفاده از وسایل نقلیه برای رفت و برگشت به درمانگاه هزینه‌های شما را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

علاوه بر تمام این موارد، فردی که از داروی متوکاربامول استفاده می‌کند، به استراحت احتیاج دارد. به همین دلیل مراجعه به درمانگاه، آن هم در چند مرتبه برای بیمار بسیار دشوار خواهد بود.

البته این موارد تنها مهم‌ترین مزایای تزریق متوکاربامول در منزل است و مزایای دیگری نیز برای این کار در نظر گرفته می‌شود.

آمپول متوکاربامول چگونه کار می‌کند؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که عملکرد شل کنندگی و راحت سازی عضلات به دلیل تزریق مستقیم این دارو به عضله صورت می‌گیرد. اگرچه با تزریق موضعی این دارو نتایج نسبتاً بهتری حاصل می‌شود، اما این دارو تاثیری بر عضلات ندارد. بلکه متوکاربامول به صورت عمده روی سیستم اعصاب مرکزی تاثیرگذار بوده و پیام عصبی مربوط به انقباض عضله را قطع می‌کند. بنابراین اسپاسم و گرفتگی عضله کاهش پیدا کرده و درد بهبود می‌یابد.

البته نحوه عملکرد متوکاربامول به صورت دقیق هنوز مبهم است و به طور کامل مشخص نشده است. با این حال اغلب محققان معتقدند این دارو به صورت مستقیم روی سیستم CNS یا اعصاب مرکزی تاثیر گذاشته و علاوه بر کاهش پیام‌های عصبی باعث کاهش درد می‌شود.

توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تزریق متوکاربامول در منزل و نکات مربوط به آن، با کارشناسان پلتفرم درمانی هم‌دم تماس برقرار نمایید.

تماس با ما