همانطور که همه‌ی ما بر این موضوع واقف هستیم ویروس کرونا یا همان covid-19 یک بیماری مسری است. این بیماری تقریباً دو سال است که با زندگی همه‌ی افراد دنیا همراه شده و انسان‌های زیادی روزبه‌روز در حال جنگ با این بیماری هستند. آمارها و اخبار جهان تا به امروز نشان داده است که تقریباً 34 میلیون نفر با این ویروس دست‌وپنجه نرم کرده‌اند و تاکنون دست‌کم یک‌میلیون نفر جان خود را در اثر کووید-19 از دست داده‌اند. شاید خیلی از ما امید به قطع و تمام شدن این ویروس داشتیم اما در حال حاضر در کل دنیا در حال جهش بوده و با نام‌های دیگر آن به نام دلتا، امیکرون و… آشنا شده‌ایم. بسیاری از دانشمندان و پژوهشگران این حوزه بر این باورند که این ویروس طی جهش‌هایی که انجام می‌دهد، سرایت‌پذیرتر می‌شود و ممکن است کمتر از چند صدم ثانیه از یک فرد به فرد دیگری منتقل شود. تنها راه تشخیص درست کرونا، آزمایش کرونا است؛ اما از چند روش می‌توان این آزمایش را انجام داد که ما در این مقاله قصد داریم شما را با آزمایش کرونا در منزل آشنا کنیم و به تمامی سوالات شما حول محور آزمایش کووید-19 در منزل پاسخ دهیم.

کرونا چیست؟

بیماری کرونا ویروس یا همان covid-19 در حقیقت یک بیماری عفونی است که توسط ویروسی به نام کرونا در بدن انسان ایجاد می‌شود. ویروس کرونا مانند هر ویروس دیگری قابلیت سرایت دارد. همان‌طور که ویروس آنفلوآنزا و… قابل سرایت از یک انسان به انسان دیگری هستند. فردی که دچار بیماری کرونا یا کووید-19 می‌شود علائم خفیف تا متوسط را تجربه می‌کند. معمولاً این دسته از افراد نیاز به درمان خاصی ندارند و با توجه به مراقبت‌های خانگی بهبود می‌یابند.

ویروس کرونا از طریق آب دهان یا همان ترشحات دهانی و بینی یک فرد آلوده هنگام سرفه، عطسه یا بازدم در محیط تولید می‌شود. قطرات آب یا همان ترشحات معمولاً از نظر وزنی دارای وزن سنگینی هستند و قابلیت ماندگاری در هوا را ندارند اما به سرعت بر روی یک سطح می‌نشینند؛ بنابراین اگر شما با یک فرد آلوده به کووید در تماس باشید، ممکن است دچار بیماری کرونا شوید. به همین خاطر است که می‌گویند پس از تماس با افراد ابتدا دست خود را به‌خوبی بشویید زیرا در صورتی که دست شما آلوده باشد و به چشم، دهان یا بینی خود بزنید، بلافاصله به ویروس آلوده خواهید شد. این ویروس موجب ابتلای فرد به طیفی از عفونت‌های دستگاه تنفسی در انسان‌ها می‌شود.

آزمایش کرونا در منزل

علائم و راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا:

در همان ابتدای همه‌گیر شدن ویروس کرونا، سازمان سلامت بهداشت جهانی برخی علائم شایع برای این بیماری را مطرح کرد. اگر شما هر یک از این علائم را در بدن خود مشاهده کردید باید سریعاً به وجود ویروس کرونا شک کنید و برای مطمئن شدن اقدام به نمونه‌گیری کرونا در منزل کنید.

علائم کرونا:

با وجود اینکه تقریباً دو سال است که با بیماری کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کنیم، بسیاری از ما با علائم بیماری کرونا به خوبی آشنا هستیم. به طور کلی ممکن است فرد در ابتدای روزهایی که واگیر کرده است هیچ علامتی نداشته باشد و تا زمانی که علائم در آن خودشان را بروز دهند معمولاً 5 تا 6 روز طول بکشد. علائم کرونا با توجه به فیزیک و شرایط بدنی هر فردی ممکن است با دیگری متفاوت باشد زیرا ممکن است فردی دچار علائم کرونا خفیف و برخی دیگر دچار علائم کرونای شدید شوند. در شرایطی که فرد دچار علائم خفیف باشد نیاز به بستری در مراکز درمانی نیست و در خانه و شرایط قرنطینه می‌تواند خودش را درمان کند؛ اما اگر دچار علائم شدیدتری باشد باید حتماً به مراکز درمان رفته و پس از بستری شدن فرآیند درمان خود را شروع کند. افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، فشارخون، مشکلات تنفسی و… دارند باید بیشتر مراقب باشند. برخی از علائم بارز بیماری کرونا به شرح زیر است:

تب بالا:

یکی از اولین علائمی که در شرایط کرونا در بسیاری از افراد دیده شده است تب بین 38 تا 40 درجه سانتی‌گراد است. این نشانه در اکثر بیماران کرونایی دیده شده و با افزایش تب حتماً باید فرد اقدام به آزمایش کرونا در خانه کند.

سرفه خشک:

سرفه یکی دیگر از علائم بیماران کرونایی است که بسته به نوع شرایط فرد می‌تواند کم و یا حتی خیلی زیاد باشد. سرفه‌های کرونایی معمولاً خشک و همراه با سوزش و بدون مخاط در گلو هستند.

تنگی نفس:

تنگی نفس از علائم کرونا است که در فصول مختلف خیلی از افراد آن را با حساسیت‌های فصلی معمولاً اشتباه می‌گیرند؛ اما اگر در هنگام خواب احساس سنگینی در قفسه سینه و تنگی نفس دارید، شک نکنید علائم کرونا است و باید حتماً به یک پزشک مراجعه کنید. برای اطمینان از این موضوع می‌تواند آزمایش covid-19 در منزل را انجام دهید.

خستگی:

ممکن است در طول روز در اثر فعالیت زیاد همیشه احساس خستگی داشته باشیم که این موضوع کاملاً طبیعی بوده و نیاز به ترس نیست؛ اما اگر در منزل هستید و حجم فعالیت شما آن‌قدر زیاد نیست که خسته شده باشید اما با این وجود احساس خستگی مفرط و بی‌حسی می‌کنید، ممکن است شما دچار بیماری کووید-19 شده باشید.

درد عضلات:

درد عضلات ممکن است گاهی به خاطر فعالیت‌هایی نظیر ورزش کردن باشد؛ اما اگر بدون هیچ فعالیتی دچار کوفتگی و درد بدن در قسمت پهلو‌ها، کمر، پاها و استخوان شدید، یکی از علائم کرونا است و باید برای فرآیند درمان به یک پزشک مراجعه نمایید.

سردرد:

در روزهای ابتدایی این بیماری ممکن است فرد مبتلا به کووید دچار سردرد و درد پشت چشم شود. خیلی از افراد این سردردها را با سرماخوردگی فصلی و سینوزیت اشتباه می‌گیرند؛ اما امروزه با وجود این بیماری باید اول به کرونا شک کنید. برای اینکه مطمئن شوید می‌توانید از آزمایش کرونا در منزل استفاده کنید.

آزمایش کووید ۱۹ در منزل

راه‌های پیشگیری از ابتلا به کرونا:

بسیاری از ما تنها از ویروس کرونا می‌ترسیم اما هیچ کاری برای پیشگیری از آن انجام نمی‌دهیم. یکی از راه‌های اصلی مبارزه با این ویروس، جدی گرفتن راه‌های پیشگیری کرونا است. یکی از روش‌هایی که به پیشگیری این ویروس کمک می‌کند استفاده از ماسک سه لایه است. استفاده از ماسک تقریباً 90 درصد به سرایت این بیماری بسیار کمک می‌کند.

در محیط‌های بسته به‌ویژه اماکن عمومی مانند مترو، اتوبوس‌های شهری، تاکسی و… زدن ماسک هم خود شما را ایمن می‌کند و هم از سرایت ویروس جلوگیری خواهد کرد.

این روزها بسیاری از محققین این دوره بر این باورند که ویروس کرونا قادر به زنده ماندن بر روی سطوح نیست، پس در نتیجه استفاده از الکل امری مهم و حیاتی نیست؛ اما باز هم توصیه می‌شود از آن برای تمیز کردن سطوح استفاده شود.

در ادارات و شرکت‌هایی که حضور افراد به‌ صورت فیزیکی الزامی است، باید پنجره‌ها را باز کنند تا هوا در محیط به راحتی در رفت‌وآمد باشد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته ویروس کرونا در محیط‌هایی که هوا در جریان است قدرت انتقال بسیار کمی دارد.

به طور کلی برای پیشگیری از کووید-19 رعایت موارد زیر الزامی است:

  رعایت فاصله اجتماعی تا 1.5 متر و در شرایطی که ممکن است بیشتر

شست‌وشوی دائم دستان به‌وسیله شوینده‌های موجود (حتی الکل)

 استفاده از ماسک‌ سه لایه در هر محیطی

ضدعفونی کامل سطوح به‌صورت روزانه (مخصوصاً در محیط‌های سازمانی)

در صورت مشاهده چه علائمی باید آزمایش کرونا بدهیم؟

 همان‌طور از طرف سازمان جهانی بهداشت (WHO) گفته شده است افراد مشکوک به کرونا باید آزمایش PCR بدهند تا نتیجه آزمایش تأیید شود؛ اما این آزمایش در بسیاری از کشورها هزینه زیادی دارد و در برخی از کشورها تقریباً محدود است. به همین خاطر افرادی که دارای تب بالا، همراه با افت اکسیژن خون هستند باید سی‌تی‌اسکن ریه بدهند. در صورتی که سی‌تی‌اسکن ریه، درگیری ریه‌ها را نشان داد؛ فرد برای تشخیص و غربالگری باید از تست PCR استفاده کند. به طور کلی افرادی که واجد شرایط آزمایش کرونا یا همان کووید-19 هستند عبارت‌اند از:

افراد دارای علائم مشکوک (علائمی که در بالاتر گفته شده است.)

فردی که با یک بیمار مبتلا به کووید-19 در تماس بوده است.

 کارکنان بخش بهداشت و درمان که دارای گلودرد، سرفه خشک یا لرز هستند. (حتی اگر تب نداشته باشند.)

افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی هستند.

آزمایش کرونا ویروس در محل

آزمایش کرونا در منزل چه مزایایی دارد؟

با توجه به پیشرفت کرونا و همه‌گیری آن در جهان، برای جلوگیری از سرایت و انتقال ویروس بهتر است افراد در محیط‌های آلوده قرار نگیرند؛ اما برای آزمایش کرونا باید چه کرد؟ یکی از روش‌هایی که امروزه وجود دارد آزمایش کرونا در منزل به‌صورت شبانه‌روزی است. در روش آزمایش کرونا در منزل، نمونه‌گیر وظیفه دارد با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی در خانه شما حضور پیدا کند و سپس کار نمونه‌گیری را انجام دهد. این نمونه‌های به‌محض دریافت به مراکز نمونه‌گیری ارسال خواهند. روش آزمایش کرونا در خانه چندین مزیت دارد که عبارت است از:

جلوگیری از سرایت و آلوده شدن محیط

در صورتی که فرد تنها دچار آنفولانزا یا حساسیت فصلی شده باشد با توجه به قرار گرفتن در محیط پرخطر ممکن است به کرونا مبتلا شود.

 برای افراد مسن و معلول روش بسیار مناسبی است.

آیا آزمایش کرونا در منزل با درد همراه است؟

در پاسخ به این سال باید گفت خیر. آزمایش کرونا چه در آزمایشگاه و چه آزمایش و تست در منزل هیچ تفاوتی ندارد و همراه با یک میزان درد قابل‌تحمل است. در روش نمونه‌گیری کرونا در منزل، متخصصین آزمایشگاه با رعایت کلیه موارد بهداشتی و با استفاده از تجهیزات پک شده و کاملاً استریل به محل شما می‌آیند و به روش آزمایشگاهی، آزمایش کووید-19 در منزل را برایتان انجام خواهند داد.

تماس با ما

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.