گاستریت معده چیست؟

مواردی رو که توضیح خواهیم داد

گاستریت معده یک التهاب در بافت پوششی معده است که با نام ورم معده شناخته می‌‌شود. در واقع اصطلاح گاستریت معده برای التهاب غیرمنتظره در پوشش بافت معده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت گاستریت به صورت غیرمنتظره اتفاق می‌افتد و تفاوت بسیار زیادی با ورم مزمن معده دارد. چرا که ورم مزمن معده آهسته و با گذشت زمان اتفاق می‌‌افتد. اما همانطور که مشاهده کردید گاستریت یک التهاب غیر منتظره و ناگهانی است. همچنین لازم به ذکر است که گاستریت همراه با فرسایش و زخم است. در واقع گاستریت فرسایشی زخم‌های عمیق و یا کم‌عمق را در پوشش معده ایجاد می‌کند. این بیماری عوارض بسیار زیادی با خود به همراه دارد. ما در این مقاله جوانب مختلفی از این بیماری را بررسی کرده و به معرفی آن، انواع آن، علل آن خواهیم پرداخت و اطلاعات مفیدی را در این زمینه در اختیار شما قرار خواهیم داد. خواندن این مقاله می تواند برای شما بسیار مفید و کاربردی باشد.

گاستریت معده چیست؟

گاستریت معده چیست؟

گاستریت معده چیست؟

گاستریت معده که همان ورم معده حاد و یا مزمن است به صورت کاملاً ناگهانی در بدن یک فرد اتفاق می‌‌افتد. در حقیقت در هر ۱۰۰۰ نفر ۸ نفر به گاستریت مبتلا می‌شوند. گاستریت انواع مختلفی دارد که در ادامه در مورد آن مطالبی ارائه خواهیم داد. اما توجه داشته باشید که به ورم حاد معده گاستریت می‌گویند. اگر گاستریت درمان نشود، عوارض بسیار زیادی به همراه خواهد داشت. در حقیقت عوامل بسیار زیادی زمینه‌ساز ایجاد گاستریت هستند. یکی از علت‌های ابتلا به بیماری گاستریت طولانی معده که با نام گاستریت مزمن شناخته می‌شود وجود باکتری‌هایی در معده است که به آن هلیکوباکتر پیلوری می‌گویند.

انواع گاستریت معده

انواع گاستریت معده

انواع گاستریت معده

گاستریت معده انواع مختلفی دارد و در این پاراگراف قصد داریم انوع آن را معرفی کرده و به شرح تک تک آنها بپردازیم. یکی از انواع گاستریت معده، ورم معده حاد است که در اثر داروهای ضد التهاب و یا سموم به وجود می‌آید. علاوه بر این عفونت شدید یکی از مهمترین دلایل ایجاد ورم حاد معده است‌. آن دسته از افرادی که اقداماتی علیه چاقی انجام می‌دهند که شامل بازسازی دستگاه گوارش است بیشتر از سایر افراد به گاستریت معده و یا همان ورم حاد معده دچار می‌شوند. در بعضی از مواقع گاستریت حاد به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و بعد از گذشت مدت زمانی از بین می رود. یکی دیگر از انواع گاستریت معده گاستریت مزمن است که از عفونت‌های باکتریایی ناشی می‌شود. در حقیقت اگر علائم گاستریت چند ماه یا چند سال ادامه داشته باشد به آن گاستریت معده مزمن می‌گویند. همچنین بیماری‌هایی مانند اختلالات خود ایمنی و یا رفلاکس صفراوی مزمن از جمله بیماری‌هایی هستند که مستعد ورم معده می‌باشند.

علت ورم معده

علت ورم معده

علت ورم معده

عوامل بسیار زیادی زمینه‌ساز ابتلا به بیماری گاستریت معده هستند. تعدادی از این عوامل استفراغ مزمن، استرس و یا استفاده از داروهای ضدالتهاب و آسپرین می‌باشد. علاوه بر این عفونت‌هایی که ناشی از ویروس‌ها و باکتری‌ها هم جزو دلایلی هستند که منجر به ابتلا به بیماری گاستریت می‌شوند. افزون بر این عوامل دیگری نظیر کم‌خونی مخرب و استعمال دخانیات و اختلالات گوارشی مانند بیماری کرون و عفونت‌های ویروسی و همچنین استرس ناشی از جراحی و یا بیماری و استفاده از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و افزایش سن از جمله علت‌هایی هستند که موجب ابتلا به بیماری گاستریت می‌شوند.

درمان ورم معده

درمان گاستریت معده

درمان گاستریت معده

درمان گاستریت معده می‌تواند روش‌ها و راه‌های مختلف و بسیار گوناگونی داشته باشد. درمان گاستریت معده اغلب با تغییر سبک زندگی انجام می‌شود‌. در واقع ورم معده ناشی از سبک زندگی نادرست است. شخصی که از غذاهای اسیدی، کافئین‌دار و یا ادویه‌‌دار بیش از حد استفاده می‌کند در معرض بیماری‌های مختلف قرار خواهد گرفت. برای درمان گاستریت بهتر است به سراغ پزشک متخصصی بروید که در این زمینه اطلاعات کافی و تبحر خاصی داشته باشد. در حقیقت پیشگیری بهتر از درمان است اگر سابقه خانوادگی دارید و یا از داروها و مواد غذایی نامناسبی استفاده می‌کنید که زمینه‌ساز ابتلا به بیماری گاستریت و یا همان ورم معده هستند بهتر است ابتدا قبل از درمان پیشگیری کنید تا به این بیماری دچار نشوید.

علائم گاستریت معده

علائم گاستریت معده

علائم گاستریت معده

اختلالات گوارشی اکثراً علائم مشترکی دارند که ورم معده یکی از علائم بسیار مهم اختلالات گوارشی به حساب می‌آید‌. لازم به بیان است فردی که مبتلا به گاستریت فرسایشی است از زخم‌های ناشی از بیماری و خونریزی معده رنج می‌برد. در بعضی از مواقع علائم گاستریت معده ممکن است بسیار شدید باشد. مانند رنگ‌پریدگی و احساس ضعف، استفراغ، تنگی نفس و مدفوع سیاه و یا مشاهده رگه‌های قرمز در مدفوع و مشاهده خون در مدفوع و سرگیجه از جمله علائم شدیدتر بیماری گاستریت هستند. در بعضی مواقع احساس سوزش در معده و گاز معده از دیگر علائم این بیماری به حساب می‌آیند. اما یکی از مشخص‌ترین علائم ابتلا به بیماری گاستریت معده استفراغ خون است.

رژیم غذایی برای گاستریت معده

برای درمان گاستریت معده اولین اقدامی که باید انجام شود داشتن رژیم غذایی مناسب است. این امر کمک بسیار زیادی به درمان این بیماری خواهد کرد. بعضی از مواد غذایی هستند که موجب کاهش علائم و کنترل گاستریت می‌شوند. در واقع غذاهایی که دارای فیبر هستند مانند میوه و سبزیجات و غلات و همچنین غذاهای کم چرب مانند سبزیجات و گوشت ماهی و غذاهایی که اسیدی نیستند به تسکین علائم گاستریت کمک بسیار زیادی می‌‌کنند. به همین جهت شما باید از خوردن غذاهای پرچرب که موجب تشدید علائم گاستریت می‌‌شوند بپرهیزید و با داشتن رژیم غذایی مناسب زندگی سالم و بدون از بیماری را به خود هدیه دهید.

چگونگی تشخیص گاستریت معده

پیشرفت تکنولوژی موجب شده تا روش‌های گوناگونی برای تشخیص گاستریت و ورم معده وجود داشته باشد. در ابتدا پزشک سابقه خانوادگی بیمار را بررسی می‌‌کند و سپس به انجام آزمایشات گوناگون نظیر آندوسکوپی، آزمایش مدفوع و آزمایش خون می‌پردازد. آندوسکوپی یک لوله نازکی است که در آن دوربین کوچک وجود دارد. این لوله را از طریق دهان وارد معده می کنند تا پوشش داخلی معده را مورد بررسی قرار دهند. در این صورت پزشک مورد نظر التهاب و بیماری را در معده شخص مورد نظر بررسی خواهد کرد و سپس ممکن است روش بیوپسی را انجام دهد. در آزمایش خون پزشک شمارش گلبول‌های قرمز خون را بررسی می‌‌کند تا از احتمال قطعی کم خونی در فرد بیمار اطمینان حاصل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.