راهنمای مطالعه

علت پریدن پلک چشم چیست و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

علت پریدن پلک چشم بسیار زیاد است. در واقع پریدن پلک که با نام میوکیمیا شناخته می‌شود یک تیک بسیار شایع است که اکثر مردم برای یکبار هم که شده آن را تجربه کرده‌اند. پریدن پلک چشم برای بسیاری از افراد بسیار آزار دهنده است و ممکن است زمانی که در این شرایط قرار می‌گیرند کمی عصبی و آزرده حال شوند. در این مقاله قصد داریم در مورد علت پریدن پلک چشم برای شما عزیزان مطالبی بیان کنیم. پریدن پلک چشم و یا نبض زدن پلک چشم می‌تواند هم پلک پایین و هم پلک بالای هر دو چشم را درگیر خود کند. گاهی اوقات پرش پلک چشم بسیار محسوس است و گاهی از مواقع این مشکل بزرگ‌تر شده و موجب اذیت شدن فرد می‌شود.

پریدن پلک نشانه چیست؟

علت پریدن پلک چشم در بعضی از مواقع نشانه مشکلات تغذیه‌ای است. در واقع کمبود برخی از مواد معدنی مانند منیزیم می‌تواند موجب اسپاسم پلک چشم و یا همان نبض زدن پلک چشم شود. به همین جهت بهترین راه درمان برای جلوگیری از این اتفاق رژیم غذایی سالم است. علاوه بر این یکی دیگر از علت‌های پریدن پلک چشم خشکی چشم است. این عارضه برای آن دسته از افرادی که از داروهای خاص یا از لنزهای تماسی چشمی استفاده می‌کنند و یا در افراد بزرگسالی که بالای 50 سال هستند و افرادی که از کافئین و داروهای ضد افسردگی با آنتی هیستامین‌ها استفاده می‌کنند پدید می‌آید. در واقع اگر شما دچار خشکی چشم و نبض زدن پلک چشم هستید بهتر است برای درمان آن به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

علت نبض زدن پلک چپ

علت پریدن پلک چشم می‌تواند ناشی از استرس و یا خستگی و یا مصرف بیش از حد کافئین و یا خشکی چشم و یا مشکلات تغذیه‌ای و حساسیت‌ها باشد. در واقع عوامل بسیار زیادی زمینه ساز ایجاد مشکل نبض زدن پلک چشم می‌شوند. لذا برای جلوگیری از نبض زدن پلک چشم باید در ابتدا اقدام به رفع مشکلاتی که ناشی از این مشکل می‌شوند کنید. به عنوان مثال نبض زدن پلک چشم که ناشی از حساسیت است، می‌تواند با درمان از بین برود. حساسیت‌های چشمی موجب می‌شوند تا فرد همواره چشم‌های خود را به علت خارش و تورم بمالد. در این صورت موجب آزاد شدن هیستامین از چشم می‌شود که نتیجه آن پریدن پلک چشم است.

علت پریدن پلک چشم راست

دلایل پریدن چشم راست و چپ می‌تواند از هم متفاوت باشد. علت نبض زدن چشم می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. در واقع نبض زدن چشم یکی از اسپاسم‌های عضلات پلک چشم است که برای برخی از افراد پیش می‌آید. در بعضی از مواقع نبض زدن پلک چشم بسیار خفیف است به همین جهت ممکن است شخص متوجه آن نشود. در واقع این پرش غیرارادی ماهیچه‌های چشم می‌تواند ناشی از مصرف کافئین باشد. لذا اگر شما از نوشیدنی‌های کافئین دار مانند قهوه و چای زیاد استفاده می‌کنید بهتر است مصرف آن را تا حد امکان به حداقل برسانید. در واقع یکی از راهکار‌های معمول برای درمان پریدگی پلک چشم شناسایی علت پریدن پلک چشم است. لذا شما عزیزان باید ابتدا مواردی که موجب پریدگی پلک چشم می‌شوند را شناسایی کرده و اقدام به رفع آن کنید. به عنوان مثال اگر کم‌خوابی یکی از علل اسپاسم پلک چشم است بهتر است برنامه روزانه خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که فرصت کافی برای خواب کامل را داشته باشید.

درمان پریدن پلک چشم

برای درمان پریدن پلک چشم ابتدا باید دلیل آن را پیدا کنید و مشکل را از ریشه حل نمایید. علت پریدن پلک چشم و یا همان اسپاسم یا گرفتگی غیرقابل کنترل ماهیچه‌های چشم می‌تواند نشانه‌‌ای از مشکلات گوناگون می‌باشد. در واقع پرکاری، عوارض جانبی دارو‌ها منجر به ایجاد این اسپاسم عضلانی چشم می‌شوند. همچنین در بعضی از مواقع پریدن پلک اختلال جدی در اعصاب و مغز است. به همین جهت می‌توان گفت که اختلالات عصبی و مغزی باعث بروز اسپاسم عضلانی پلک چشم می‌شوند. برای درمان این مشکل اگر بعد از مدتی از بین نرفت می‌توانید به پزشک مراجعه کنید. برای این مورد می توانید ابتدا مقاله علائم تومور مغزی را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.