علائم سکته قلبی

مواردی رو که توضیح خواهیم داد

علائم سکته قلبی طیف بسیار گسترده‌ای دارند و با توجه به آن‌ها می‌توان این وضعیت اورژانسی را بهبود بخشید همانطور که میدانید سکته قلبی یک وضعیت پزشکی است که هنگامی که خون به اندازه کافی در اختیار عضلات قلب قرار نمی‌گیرد رخ می‌دهد. این سکته امروزه با نام انفارکتوس میوکارد قلبی نیز معرفی و شناخته می‌شود و اگر اقدامات درمانی موردنیاز به موقع انجام نشود بدون شک زندگی افراد را تهدید خواهد کرد.. در ادامه به معرفی و بررسی علائم سکته قلبی یا نشانه قلبی می‌پردازیم و در نهایت علائم سکته قلبی در زنان و مردان را بطور کامل بیان می‌کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

علائم سکته قلبی

علائم سکته قلبی

علائم سکته قلبی

۱- تعریق زیاد بدن
تعریق زیاد بدن یکی از آشناترین و ابتدایی‌ترین علائم سکته قلبی است. در هنگام بروز سکته قلبی فرد به شکل ناگهانی دچار تعریف زیاد می‌شود و پوست وی حالت سردی به خود می‌گیرد. خوب است بدانید که در هنگام بروز سکته قلبی پمپاژ خون در رگ‌های دچار گرفتگی فشار بسیار زیادی به قلب وارد می‌کنند، به همین خاطر بدن با عرق سرد با وجود فعالیت شدید قلب دمای بدن را ثابت نگه می‌دارد و افزایش دما به خوبی جلوگیری می‌کند.

۲- احساس درد در بالاتنه
درد ناشی از سکته قلبی می‌تواند به بخش‌های بالاتر از قفسه سینه سرایت کند، به همین خاطر فرد در هنگام بروز سکته قلبی در ناحیه بازوها، دندان‌ها، فک، پشت گردن و… نیز درد احساس خواهد کرد. البته به این نکته دقت داشته باشید که این درد در همه افراد اتفاق نمی‌افتد و برخی بیماران سکته قلبی تنها در قفسه سینه خود درد و فشار دارند و در بخش‌های بالاتر از سینه هیچ نگرانی احساس نخواهند کرد.

۳- احساس درد یا ناراحتی در قفسه سینه
آشناترین و شایع‌ترین نشانه سکته قلبی احساس درد یا ناراحتی در قفسه سینه است که شبیه به پری یا فشردن و احساس فشار در قفسه سینه است. بطور معمول این درد تنها چند دقیقه طول می‌کشد. البته می‌تواند عودکننده یا فروکش‌کننده باشد.

۴- دل‌درد
درد در ناحیه سردل از دیگر علائم سکته قلبی است که می‌تواند تا ناحیه شکم منتشر شود. البته این درد می‌تواند در قالب سوزش سردل نیز خود را نشان دهد. به این ترتیب می‌توان گفت که درد قلب می‌تواند از ناف تا فک تحتانی انتشار داشته باشد.

۵- تهوع و استفراغ
حالت تهوع و استفراغ یکی از علائم نادر سکته قلبی است که در برخی موارد می‌تواند رخ دهد. در این شرایط فرد بدون هیچ دلیل خاصی در ناحیه معده خود احساس بدی دارد و بالا می‌آورد. لازم به ذکر است که تهوع و استفراغ یکی از نشانه‌های اصلی سکته قلبی در افراد مبتلا به سوء هاضمه است.

۶- احساس سبکی در سر
احساس سبکی در سر از دیگر علائم سکته قلبی است که فرد در عین حال که فشار مضاعفی در ناحیه قفسه سینه خود دارد این سبکی را احساس می‌کند. لازم به ذکر است که سبکی سر می‌تواند با علائم دیگری نظیر؛ بیهوشی، سرگیجه شدید و… همراه باشد.

۷- تنگی نفس
فرد بیش از بروز سکته قلبی احساس سنگینی بسیار زیادی در تنفس خود دارد و با وجود تلاش بسیار زیاد نمی‌تواند بصورت عمیق نفس بکشد. البته لازم به ذکر است که تنگی نفس بطور معمول ناشی از درد و ناراحتی در قفسه سینه است.

۸- اضطراب
اضطراب یکی‌دیگر از نشانه‌های سکته قلبی است که افراد بدون هیچ دلیلی افراد پیش از بروز حمله قلبی آن را تجربه می‌کنند. جالب است بدانید که امروزه برخی از افراد پیش از سکته قلبی یک حمله پانیک تجربه خواهند کرد.

۹- تپش قلب
فرد پیش از بروز سکته قلبی تپش قلب خود را بطور کاملاً واضح احساس می‌کند و درمی‌یابد که قلبش در شرایط نرمال قرار ندارد و گویی در حال پال‌زدن است.

علائم سکته قلبی قبل از وقوع

علائم سکته قلبی قبل از وقوع

علائم سکته قلبی قبل از وقوع

برخی از نشانه‌های سکته قلبی در تمام افراد پیش از بروز یا وقوع این بیماری رخ می‌دهند که مهم‌ترین و آشناترین آن‌ها عبارتند از:
· تورم دست یا مچ پا
· تغییر تن صدا
· سرفه‌های پی در پی
· حالت تهوع و استفراغ
· بی‌خوابی
· خستگی
· سرگیجه شدید
· درد و سوزش قفسه سینه
· دل‌درد
· برهم خوردن ریتم ضربان قلب
· تعریق ناگهانی
· دشوار شدن تنفس
· ریزش مو
· فشار غیرقابل کنترل
· و…

علائم سکته قلبی خفیف در جوانان

علائم سکته قلبی خفیف در جوانان

علائم سکته قلبی خفیف در جوانان

امروزه شناخت نشانه‌های سکته قلبی در جوانان اهمیت بسیار زیادی دارد. البته بسیاری از این حملات قلبی با ناراحتی خفیف و به آرامی شروع می‌شوند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین علائم سکته قلبی خفیف در جوانان عبارتند از:
· فشار، تنگی یا احساس درد و سوزش در جلوی قفسه سینه
· احساس سیری و سوءهاضمه
· حالت تهوع و استفراغ
· تنگی نفس
· تعریق یا عرق سرد
· احساس ضعف، خستگی و یا سرگیجه
· احساس اضطراب
· بی‌حسی بدن
· و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.