راهنمای مطالعه

علائم سرطان رکتوم هم مردان و هم زنان ممکن اسنت که نمایان شود اگرچه مردان کمی بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. در بیشتر موارد، افراد مبتلا به این بیماری در سنین بالای ۵۰ سال هستند. با این حال، ممکن است نوجوانان و بزرگسالان جوان نیز به سرطان راست روده مبتلا شوند. در مرحله اول، این سرطان در لایه‌های عمیق دیواره رکتوم رشد و به مناطق مجاور سرایت نمی‌کند. افراد مبتلا به سرطان رکتوم مرحله اول ممکن است هیچ علامت هشدار دهنده‌‌ای را تجربه نکنند. به همین دلیل است که غربالگری کولونوسکوپی روتین بسیار مهم است. در ادامه با این سرطان بیشتر آشنا خواهید شد.

سرطان رکتوم یا راست روده چیست؟

سرطان رکتوم در قسمتی از روده بزرگ که تقریباً ۱۷۰ سانتیمتر طول دارد، تشکیل می‌شود. ۱۵۰سانتیمتر اول روده بزرگ کولون نامیده می‌شود و رکتوم ۱۵سانتیمتر آخر روده بزرگ را تشکیل می‌دهد. رکتوم جایی است که بدن مدفوع را ذخیره می‌کند تا زمانی که شما اجابت مزاج داشته باشید. سرطان‌هایی که در این دو اندام یافت می‌شوند اغلب با هم به عنوان سرطان کولورکتال دسته بندی می‌شوند. سرطان راست روده اغلب در طی چندین سال به کندی ایجاد می‌شود. معمولاً به عنوان یک رشد غیر طبیعی کوچک در پوشش داخلی رکتوم شروع می‌شود. به این حالت پولیپ می‌گویند که برخی از پولیپ‌ها در نهایت می‌توانند به سرطان تبدیل شوند. سرطان رکتوم اغلب در داخل رکتوم وجود دارد. اما اگر درمان نشود، می‌تواند به سایر اندام‌ها، اغلب کبد و ریه‌ها سرایت کند. می توانید برای صرفه جویی در هزینه ها و زمان، همچنین دریافت پاسخ سریع تست سرطان روده در منزل را انجام دهید که 24 ساعته است و کار را برای شما بسیار آسان می کند.

علت سرطان رکتوم

خطر ابتلا به سرطان رکتوم به عوامل زیادی بستگی دارد. شما می‌توانید برخی از آنها را کنترل و برخی دیگر را نمی‌توانید کنترل کنید. از جمله:
· هر چه سن شما بیشتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان رکتوم بیشتر می‌شود
· رژیم غذایی نادرست، چاقی، ورزش نکردن، شیوه زندگی کم تحرک
· مصرف دخانیات و الکل
· سابقه پولیپ و بیماری‌های التهابی روده، از جمله کولیت اولسراتیو و کولیت کرون
· سابقه خانوادگی سرطان‌های کولورکتال و مرتبط با آن و اختلالات ارثی، از جمله سندرم لینچ و پولیپ آدنوماتوز
· حدود ۵ تا ۱۰ درصد از سرطان روده بزرگ به دلایل ژنتیکی است که از والدین به فرزندان منتقل می‌شود

علائم سرطان رکتوم

سرطان رکتوم اغلب در مراحل اولیه علائمی ایجاد نمی‌کند. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم بسته به سن، سابقه پزشکی و سایر عوامل خطر، غربالگری‌های منظم برای سرطان کولورکتال را انجام دهید. برخی از علائم سرطان راست روده وجود دارد که نباید آنها را نادیده بگیرید، از جمله خونریزی مقعدی، مدفوع نازک و تغییرات در عادات روده شما که قابل توجه هستند. سایر علائم و نشانه‌ها عبارتند از:
· خستگی
· کاهش وزن
· خون در مدفوع
· اسهال و/یا یبوست
· درد شکم
· نفخ
· احساس اینکه نمی‌توانید روده‌های خود را خالی کنید
اگر سرطان متاستاز دهد یا به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد، علائم ممکن است بسته به محل قرارگیری سرطان متفاوت باشد. علائم سرطان رکتوم متاستاتیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

علائم سرطان رکتوم متاستاتیک

· سرفه‌های مداوم
· خستگی
· درد استخوان
· تنگی نفس
· از دست دادن اشتها
· زردی
· تورم در دست و پا
· تغییر در بینایی یا گفتار
اگر کمتر از ۴۵ سال دارید و برای سرطان کولورکتال غربالگری نشده‌‌اید، بسیار مهم است که هیچ علامتی را نادیده نگیرید. سن معمولی برای شروع غربالگری سرطان کولورکتال در حال حاضر ۴۵ سالگی است. اما اخیراً افزایش نگران‌کننده‌ای در سرطان روده بزرگ در بین افراد ۲۰ تا ۳۰ ساله که هیچ سابقه خانوادگی یا عوامل خطر سرطان کولورکتال ندارند، مشاهده شده است. کسانی که مبتلا به بیماری سرطان هستند می تواندد برای راحتی کار و اذیت نشدن تزریقات در منزل شمال تهران و تزریق سرم در منزل شمال تهران را انتخاب کنند یا هر منطقه ای که زندگی می کنند، تیم ما در تمام نقاط تهران به صورت 24 ساعته خدمات ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.