راهنمای مطالعه

علائم خونریزی مغزی چیست؟ یکی از اتفاقات ناگواری که ممکن است برای برخی از افراد پیش بیاید، خونریزی مغزی است.این مشکل در ناحیه سر و مغز انسان، اتفاق می‌افتد. بروز این عارضه می‌تواند جان انسان را به خطر انداخته و حتی باعث مرگ او شود. در واقع زمانی که یک یا چند بافت خونی و مغزی، در اطراف مغز به هر دلیلی دچار بریدگی و پارگی شوند، گفته می‌شود که فرد دچار خونریزی مغزی شده است. با این اتفاق، خون سر انسان به اطراف مغز منتشر شده و می‌تواند بخشی زیادی از آن را درگیر نماید.
خونریزی مغزی عوارض بسیار خطرناک و غیرقابل جبرانی را به همراه دارد؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم در صورت مشاهده کوچک‌ترین نشانه‌های خونریزی مغزی، سریعاً به بیمارستان مراجعه کنید. از مهم‌ترین خطراتی که ممکن است بر اثر خونریزی مغزی به وجود بیاید می‌توان به از بین رفتن سلول‌های مغزی سر اشاره کرد. در ادامه اطلاعات بیشتری در رابطه با انواع خونریزی مغزی ارائه خواهیم داد. با ما همراه باشید تا با علائم خونریزی مغزی آشنا شوید.

شایع‌ ترین علائم خونریزی مغزی

یکی از بیماری‌های خطرناک و رایجی که معمولاً در بین افراد اتفاق می‌افتد، خونریزی مغزی است. این بیماری ممکن است برای همه افراد، از نوزادان گرفته تا افراد مسن اتفاق بیفتد؛ به همین دلیل آشنایی با علائم خونریزی مغزی از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.
از علائم رایجی که معمولاً بعد از خونریزی مغزی اتفاق می‌افتد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– احساس ضعف
– مورمور شدن بدن
– بی‌حسی و فلج شدن ناگهانی دست یا پا
– احساس سردرد شدید
– حالت تهوع و استفراغ
– سرگیجه و خواب آلودگی ناگهانی
– اغتشاش شعور
– تشنج
– مشکلات بلع
– از بین رفتن بینایی چشم
– به هم ریختن تعادل و هماهنگی بدن
– خشکی گردن
– اختلال در کلام و صحبت
– خواب رفتگی یا کما
– کاهش سطح هوشیاری
– از دست دادن انرژی
– بروز مشکلات تنفسی

علائم خونریزی مغزی در اثر ضربه

خونریزی مغزی، یکی از بیماری‌های جدی و خطرناکی است که به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. این عارضه معمولاً در پی آسیب دیدن یا پاره شدن رگ‌های مغزی، به وجود می‌آید. یکی از دلایل مهمی که می‌تواند باعث خونریزی مغزی شود، وارد شدن ضربه ناگهانی به سر یا تکان شدید آن است.
ایجاد ضربه به سر باعث می‌شود که یک توده خونی به نام هماتوم در مغز انسان جمع شود. این توده می‌تواند از طریق افزایش فشار در بافت مغز و کاهش جریان خون، سلامت و حتی جان انسان را به خطر بیندازد.

علائم خونریزی مغزی در بزرگسالان

خونریزی مغزی در بزرگسالان که به آن خونریزی در مغز گفته می‌شود، معمولاً بر اثر فشار بالای خون یا وجود تومور در مغز که می توانید علائم تومور مغزی را مطالعه کنید، یا سانحه تصادف اتفاق می‌افتد.
یکی از دلایل دیگری که می‌تواند موجب خونریزی مغزی در بزرگسالان شود، برخی از بیماری‌های مادرزادی است. زمانی که فرد دچار این بیماری می‌شود، اکسیژن‌رسانی مغز او کاهش پیدا کرده و در نتیجه سبب فشار به مغز خواهد شد. در این لحظه ممکن است سلول‌های مغز از بین رفته و جان انسان به خطر بیفتد.

– علائم خونریزی مغزی در بزرگسالان عبارت‌اند از:
– احساس درد شدید در ناحیه سر
– ضعیف شدن بدن و احساس گزگز در پا‌ها و بازو‌ها
– حالت تهوع و استفراغ
– اختلال در بینایی و در برخی از مواقع از دست دادن بینایی
– از دست دادن تعادل بدن
– تشنج
– بیهوش

علائم خونریزی مغزی در کودکان

علائم خونریزی مغزی در کودکان به راحتی قابل تشخیص نیست. متاسفانه احتمال بروز این بیماری برای هر کسی وجود دارد که کودکان نیز شامل آن می‌شوند. علائم خونریزی مغزی در کودکان مانند سایر افراد است؛ تنها تفاوتی که بین نشانه‌های خونریزی مغزی در کودکان با بزرگسالان وجود دارد، این است که کودکان به دلیل کم تجربه بودن و عدم مهارت کلامی بالا، نمی‌توانند علائم بیماری را به خوبی برای والدین خود بیان کنند.
با توجه به اهمیت این موضوع توصیه می‌کنیم در صورت مشاهده کوچک‌ترین علائم خونریزی مغزی، وقت را تلف نکنید و کودک خود را سریعاً به بیمارستان منتقل نمایید. جراحان و متخصصین مغز و اعصاب می‌توانند این موضوع را به روش‌های مختلف تشخیص دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.