راهنمای مطالعه

درمان کبد چرب گرید ۳ + علل, علائم و رژیم غذایی [مقاله معتبر]

درمان کبد چرب گرید ۳ بسیار مهم است زیرا یکی از بیماری‌های نسبتاً خطرناکی است که به راحتی قابل تشخیص نیست. بدن انسان به صورت پیش فرض مقداری چربی را در بخش‌های مختلف ذخیره می‌کند. این میزان از چربی معمولاً برای تأمین انرژی بدن و عایق‌سازی بدن نیاز است. کبد انسان یکی از بخش‌هایی است که چربی در آن ذخیره می‌شود؛ اما اگر میزان این چربی بیش از حد شود، بیماری کبد چرب نیز به وجود می‌آید. بیماری کبد چرب دارای دو نوع الکلی و غیر الکلی است. دسته غیر الکلی چهار مرحله یا گرید دارد. اصطلاح گرید که در بین پزشکان استفاده می‌شود، اشاره به سونوگرافی کبد دارد. برای آشنایی بیشتر با این بیماری و روش‌های درمان کبد چرب گرید۳ آن تا انتها با ما همراه باشید.

تست کبد چرب در خانه

58986000

بیماری کبد چرب گرید ۳

بیماری کبد چرب گرید ۳ یکی از بیماری‌های شناخته شده بین مردم است؛ از این رو مطمئناً نام آن را بین آشنایان و اقوام شنیده‌اید. برای این بیماری چندین گرید مختلف در نظر گرفته شده است که هر کدام روش درمان خاص خود را دارند. زمانی که پزشک اعلام می‌کند که فردی دچار بیماری کبد چرب شده، به این معناست که کبد او میزان بسیار بالایی از چربی را در خود ذخیره کرده است. این چربی‌ها ممکن است با گذشت زمان به تمام بدن بیمار پخش شوند و سلامتی فرد را به خطر بیندازند.
بیماری کبد چرب باعث ورم کردن ناگهانی کبد و ضعیف شدن گردش خون می‌شود. در این مواقع معمولاً سایر اعضای بدن، به کبد کمک می‌کنند تا گردش خون را به حالت طبیعی برگردانند. اگر بیماری کبد چرب به این مرحله برسد، کبد به شدت ضعیف شده و درمان کبد چرب گرید ۳ بسیار سخت می‌شود. در این حالت پیش آمده تمام رگ‌ها و شریان‌های بدن انسان در تکاپو می‌افتند تا مواد سمی و مغذی را دفع نمایند. با این وجود هنوز هم این کار به کندی پیش می‌رود.

علائم کبد چرب گرید ۳

بیماری کبد چرب گرید ۳ تا زمانی که به مرحله بحرانی نرسد قابل تشخیص نیست. در طول بیماری فرد بیمار شرایطی را تجربه می‌کند که می‌تواند نشانه‌های این بیماری باشد. در ادامه به معرفی مهم‌ترین علائم بیماری کبد چرب می‌پردازیم. توصیه می‌شود در صورت مشاهده هر کدام از این علائم به سرعت به پزشک متخصص مراجعه کنید.
نشانه‌های بیماری کبد چرب عبارتند از:

  • احساس درد یا پر بودن در ناحیه شکم
  • حالت تهوع
  • کاهش وزن شدید
  • کاهش اشتها
  • زردی پوست و سفید شدن چشم‌ها
  • ورم شکم و سایر اندام‌های بدن
  • احساس ضعف و خستگی
  • آشفتگی ذهنی

یکی از نشانه‌های مهم بیماری کبد چرب، زرد شدن پوست بیمار است. در صورت ابتلا به این بیماری ممکن است رگ‌های شکم متورم شده و به حالت مار در بیایند.
زمانی که بیماری کبد چرب شدید شود، فرد بیمار هوشیاری خود را به طور کامل از دست می‌دهد. علاوه بر این موارد ممکن است کلیه‌های فرد نیز از کار بیفتد و نیاز به دیالیز داشته باشند. فردی که دچار بیماری کبد چرب شده به طور ناگهانی اشتهای خود را از دست می‌دهد و با کاهش وزن بسیار شدیدی روبرو می‌شود. فرد مبتلا معمولاً تمرکز خود را در انجام امور روزانه از دست می‌دهد و به شدت احساس سرگیجه می‌کند.

درمان دارویی کبد چرب گرید ۳

یکی از سؤالات مهمی که معمولاً برای بیماران کبد چرب به وجود می‌آید این است که آیا بیماری کبد چرب درمان قطعی دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگویم که بله. بهترین راه درمان برای بیماری کبد چرب غیر الکلی، رعایت رژیم غذایی و اصلاح شیوه زندگی از طریق ورزش و کاهش وزن است. از این طریق می‌توانید کبد چرب گرید ۳ را به صورت قطعی درمان کنید.

برای درمان کبد چرب بهتر است غذا‌های فست فودی و پرچرب را فراموش کنید. وجود مواد نگهدارنده بهترین غذا‌ها برای کبد شما مضر است. در طول درمان همچنین ورزش منظم و پیاده روی به درمان این بیماری کمک خواهد کرد.
به طور کلی پزشکان برای درمان دارویی این بیماری مصرف ویتأمین E و داروی پیوگلیتازون را تجویز می‌کند. قبل از مصرف این دارو‌ها بهتر است به عوارض آن نیز دقت کنید. افرادی که دچار بیماری دیابت هستند حتماً باید قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت نمایند.

درمان کبد چرب گرید ۳ به صورت سنتی

باید بدانید که نباید به طور خودسرانه خودتان بخواهید که به درمان کبد چرب گرید 3 بپردازید ، شما حتما برای تشخیص و درمان باید به پزشک مراجعه کنید و می توانید در کنار آن برای پیشگیری از روش سنتی نیز استفاده کنید ولی تنها به این روش اکتفا نکنید و حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا شدت کبد چرب و شیوه های درمان آن باهم متفاوت است.
درمان کبد چرب گرید ۳ به روش سنتی سرچ زیادی دارد. یکی از کاربردی‌ترین روش‌های درمان، مصرف مرتب سیر است. سیر یکی از گیاهان مفیدی است که خاصیت چربی زدایی دارد و به کاهش وزن شما کمک می‌کند.
یکی از روش‌های سنتی درمان کبد چرب مصرف قهوه است. مصرف دائمی و منظم قهوه در طول روز باعث کاهش چربی و کلسترول خون بدن فرد مبتلا می‌شود. قهوه به دلیل برخورداری از آنتی اکسیدان و کلروژنیک اسید می‌تواند به عنوان یک داروی ضد التهاب برای کبد عمل کند. برای درمان سنتی کبد چرب نیز می‌توانید از کلم بروکلی استفاده کنید؛ این سبزی خوشمزه برای چربی سوزی و دفع سموم بدن بسیار مناسب است.

عوارض کبد چرب گرید ۳

کبد چرب که به فیبروز کبد نیز معروف است بر اثر تجمع بیش از حد چربی در کبد به وجود می‌آید و باعث ایجاد التهاب مزمن و بلندمدت در بافت کبد می‌شود. التهاب کبد با گذشت زمان می‌تواند به سلول‌های کبد آسیب برساند. در این شرایط میزان فراخوانی سلول‌های ایمنی در کبد افزایش می‌یابد و در نتیجه باعث از بین رفتن بافت کبد و عملکرد آن می‌شود.
وجود همه این موارد به مرور زمان باعث به وجود آمدن بافت زخم یا اسکار خواهند شد. زخم‌های ایجاد شده در کبد خاصیت ترمیمی و عملکردی ندارند. تعداد بافت اسکار تأثیر بسیار زیادی روی عملکرد کبد دارد. در صورتی که درمان کبد چرب گرید ۳ به موقع انجام نشود؛ ممکن است فرد مبتلا با خطرات و عوارض خطرناک‌تری روبرو شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.