ارائه با کیفیت ترین خدمات ارسال پزشک به منزل
آندوسکوپی معده چیست

راهنمای مطالعه

آندوسکوپی معده چیست؟ این سوالی است که برای اکثریت آدم ها پیش می آید و دانستن آن بسیار مهم است در این مقاله به طور کامل با آندوسکوپی معده آشنا می شوید. آندوسکوپی معده برای شناسایی مشکلات سیستم گوارشی گاهی نیاز به آندوسکوپی خواهد بود آندوسکوپی یک اقدام تشخیصی درمانی است و جراحی نمی باشد.. در آندوسکوپی معده با بیهوشی بیمار دردی احساس نکرده و بیهوشی عمومی نظیر جراحی را تجربه خواهد کرد اما در آندوسکوپی معده با بی حسی فرد در طول عمل هوشیار است و درد بیشتری را نسبت به روش بیهوشی تجربه می کند. آندوسکوپی معده علاوه بر تشخیص مشکلات و بیماری های گوارشی برای خارج کردن تومور یا گرفتن نمونه از توده های موجود در معده استفاده می شود. اغلب آندوسکوپی معده عوارض خاصی ندارد و برای انجام بهتر است به توصیه ها و دستورات پزشک پیش از عمل و یا توصیه های وی بعد از انجام آندوسکوپی معده توجه شود.

نیاز به ویزیت پزشک متخصص در منزل دارید؟! وارد شوید و با ما تماس بگیرید.

آندوسکوپی معده چیست؟

آندوسکوپی دستگاهی است که با آن پزشک قادر است داخل بخش های مختلف بدن را مشاهده کند. از آندوسکوپی معده برای مشاهده و دیدن قسمت های داخلی معده استفاده می شود. از این نوع آندوسکوپی برای تشخیص یا درمان مشکلات گوارشی استفاده می شود.
دستگاه های آندوسکوپی دارای دو نوع قابل انعطاف و غیر قابل انعطاف یا ریجید هستند. در دستگاه آندوسکوپی قابل انعطاف لوله قابل انعطاف که سر آن دارای عدسی است وارد بدن شده و تصاویر داخلی بدن را گرفته و توسط کابل فیبر نوری به عدسی خارجی منتقل و باعث دیدن اجزا گوارش در مانیتور می شود.
اگر علائم و نشانه هایی چون تهوع، استفراغ، درد شکمی، خونریزی در معده و مشکلاتی در بلع دیدهش شود، پزشکان برای تشخیص علت از آندوسکوپی معده استفاده می کنند. پزشکان از آندوسکوپی معده به منظور تشخیص و جمع آوری نمونه از بافت معده برای تشخیص بیماری استفاده می کنند. حتی از آندوسکوپی معده برای رفع تنگی مری و یا برداشت پولیپ استفاده می شود. با توجه به توانایی بیمار در تحمل یا عدم تحمل درد می توان از آندوسکوپی معده با بی حسی یا آندوسکوپی معده با بیهوشی استفاده شود. در آندوسکوپی معده با بی حسی دردی که بیمار می بایست تحمل کند بیشتر است ولی این اقدام تشخیصی درمانی عوارض بسیار کمتری دارد. اما در آندوسکوپی معده با بیهوشی فرد هیچ دردی احساس نمی کند اما فرآیند ریکاوری فرد با توجه به مصرف داروهای آرامش بخش اندکی زمان خواهد برد.
لازم به ذکر است هزینه آندوسکوپی معده با بیهوشی در مقایسه با آندوسکوپی معده با بی حسی بالاتر است و وجود یک متخصص بیهوشی در زمان عمل آندوسکوپی لازم است.

مراحل آمادگی آندوسکوپی معده چیست؟

پیش از انجام عمل آندوسکوپی معده، نکاتی که بیمار لازم است برای آمادگی پیش از عمل رعایت کند به وی اعلام می شود. برخی از این نکات عبارتند از:

· خالی بودن معده، لازم است تا حدود 8 ساعت پیش از عمل بیمار چیزی نخورد و نیاشامد.
· پیش از عمل آندوسکوپی معده اگر داروی خاصی توسط فرد مصرف می شود لازم است تا به اطلاع پزشک رسانده شود.
· استفاده از داروهای رقیق کننده خود نظیر آسپرین چند روز پیش از عمل می بایست قطع شود.

انواع آندوسکوپی معده

از جمله انواع آندوسکوپی معده به موارد ذیل می توان اشاره کرد:

· روش کرمو آندوسکوپی: از انواع آندوسکوپی معده است. در این نوع از آندوسکوپی معده در دیواره روده های بیمار از رنگ خاصی استفاده می شود تا توده های غیر طبیعی دستگاه گوارشی بهتر دیده شوند.

· روش آندوسکوپی کپسولی: در این نوع از آندوسکوپی معده، کپسول کوچکی به بیمار داده می شود که حاوی دوربینی کوچک است. این روش تصاویر زیادی از سیستم گوارشی ثبت می کند. اگر روش معمولاً آندوسکوپی معده نتایج مورد نظر را ندهد از این روش استفاده خواهد شد. این روش از انواع آندوسکوپی است که کل دستگاه گوارش را شامل می شود که به تازگی توسط پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد.

· روش آندوسکوپی اولتراسوند یا اندوسونوگرافی: این روش به منظور دیدن ارگان دیگری از بدن به کار می رود یعنی علاوه بر دیدن اجزا معده، تصاویری از دیگر اجزای بدن دیده می شود و سونوگرافی و آندوسکوپی معده همزمان انجام می شود. روش اندوسونوگرافی که هزینه بالاتری نسبت به دیگر انواع آندوسکوپی معده دارد، می بایست تنها در صورت لزون انجم شود.

· روش کلانژیوگرافی آندوسکوپیک عقبگرد: این روش مرکب از رادیوگرافی با اشعه ایکس و آندوسکوپی قسمت بالایی دستگاه گوارش است که از آن برای تشخیص مشکلات صفراوی و مجاری لوزالمعده استفاده می شود.

· آندوسکوپی معده با بیهوشی: در آندوسکوپی معده با بیهوشی از دارویی به نام پروپوفول استفاده می شود. استفاده از دوز بالای این دارو منجر به بیهوشی عمومی نظیر جراحی های باز می شود. آندوسکوپی معده با بیهوشی به متخصص بیهوشی نیاز داشته و هزینه بالاتری نسبت به سایر روش ها دارد. آندوسکوپی معده با بیهوشی از انواع آندوسکوپی معده و بی خطر است و برخی اوقات تنها عوارضی چون افت موقت تنفس و ضربان قلب را به همراه خواهد داشت.

دلایل انجام آندوسکوپی معده

هدف و دلایل انجام انواع آندوسکوپی معده به شرح ذیل است:
· بررسی و مشاهده نشانه های غیر طبیعی سیستم گوارشی
· بیوپسی توده های موجود در معده
· خارج کردن تومور از معده
· خارج کردن سنگ کیسه صفرا
· مشاهده معده در جراحی های مربوط به ترمیم زخم معده

نیاز به اجاره تخت بیمارستانی دارید؟! وارد شوید و با ما تماس بگیرید.

عوارض آندوسکوپی معده

آندوسکوپی یکی از انواع اقدام های تشخیصی درمانی کم خطر است. احتمال عفونت و خونریزی در این روش بسیار کم تر از عمل جراحی است. افرادی که توانایی تحمل درد دارند اغلب از آندوسکوپی معده با بی حسی استفاده می کنند و با عوارض کمتری بعد از عمل آندوسکوپی مواجه می شوند. افراد که حمل کمتری در برابر درد داشته و تاب تحمل درد ندارند از آندوسکوپی معده با بیهوشی استفاده می کنند که عوارض بیشتری نسبت به آندوسکوپی معده با بی حسی دارد. البته عوارض آندوسکوپی معده با بیهوشی به دلیل مواد و داروهای آرام بخش برای بیهوشی است. از جمله عوارض آندوسکوپی معده می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
توجه داشته باشید که هر گونه درد غیر طبیعی مانند درد قفسه سینه و دیگر موارد بعد از آندوسکوپی حتما با پزشک مورد نظر در میان گذاشته شود.
· درد قفسه سینه
· احتمال آسیب به ارگان ها مثل سوراخ شدن اندام ها
· تب
· درد یکسره و بدون توقف در ناحیه آندوسکوپی شده
· تورم و التهاب در ناحیه برش مخصوص آندوسکوپی
· خطر گیر افتادن کپسول روش آندوسکوپی کپسولی در دستگاه گوارش
· احساس نفخ معده
· احساس ناراحتی و فشار در گلو
اگر هر کدام از عوارض بالا بعد از آندوسکوپی معده با بی حس رخ داد بهتر است سریعا به پزشک مراجعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.