ارائه با کیفیت ترین خدمات ارسال پزشک به منزل
آریتمی قلبی چیست؟

راهنمای مطالعه

آریتمی قلب چیست | شناخت کامل علت و علائم اختلال ریتم قلب

قلب چهار حفره دارد که دو حفره پایینی قلب را بطن و دو حفره بالایی قلب را دهلیز می‌نامند. ریتم قلب در دهلیز راست و توسط یک ضربان ساز کنترل می‌شود. امروزه به دلیل سبک نادرست زندگی و شرایط زندگی بیماری‌های قلبی مانند آریتمی قلب یک بیماری رایج شده است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. آریتمی قلبی در جوانان یا افراد مسن ممکن است اتفاق بیفتد و انواع گوناگونی دارد. این بیماری ممکن است به صورت سطحی یا شدید برای هر فرد ایجاد شود.

آریتمی قلب چیست؟

آریتمی قلب چیست؟

آریتمی قلب چیست؟

آریتمی قلبی اختلال در ریتم قلب می‌باشند که باعث کاهش ضربان قلب یا افزایش ضربان قلب می‌شود. در حقیقت نامنظم شدن ضربان قلب را آریتمی قلبی می‌نامند. آریتمی قلبی در جوانان به صورت تپش قلب یا بال بال زدن توصیف شده که ممکن است در مواقعی بی‌خطر باشد. آریتمی قلبی زمانی به وجود می‌آید که ضربان قلب حالت نرمال نداشته باشد. البته ممکن شما با این بیماری مواجه شوید و بیماری شما بی‌علامت باشد اما بعدها در اثر یک اتفاق یا مشکل متوجه علائم آن شوید. آریتمی‌های خطرناک قلبی برای افرادی که در شرایط خاص و نامناسب قرار دارند اتفاق می‌افتد.

علت آریتمی قلبی

علت آریتمی قلبی

علت آریتمی قلبی

شرایط خاصی می‌تواند باعث ایجاد آریتمی قلبی در افراد شود. از این شرایط خاص می‌توان به گرفتگی عروق قلب یا بیماری عروق کرونر، تشکیل اسکار در قلب بر اثر حملات قلبی، حملات قلبی در حال وقوع، ایجاد تغییرات در ساختار قلب مانند تغییراتی که در اثر کاردیومیوپاتی ایجاد می‌شود، پرکاری غده تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم، دیابت و کم کاری غده تیروئید که بهتر است برای کنترل این موضوع هر چند وقت یک بار آزمایش تیروئید در منزل را انجام دهید، مصرف سیگار و آپنه خواب، اضطراب و استرس، مصرف الکل و کافئین بیش از حد، فشار خون بالا، مصرف مواد مخدر، مصرف تعدادی از دارو‌ها مانند دارو‌های ضد آلرژی و ضد سرماخوردگی، مکمل‌هایی که بدون نسخه استفاده می‌شوند و… اشاره کرد. با توجه به این موضوع ترک سیگار و نوشیدنی‌های حاوی الکل و کافئین مواد مخدر اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین نباید در شرایط استرس و اضطراب قرار گرفت.

انواع آریتمی قلب

انواع آریتمی قلب

انواع آریتمی قلب

آریتمی قلبی در جوانان انواع مختلفی دارد که پزشکان بر مبنای تغییراتی که در ضربان قلب بیماران ایجاد می‌شود آن‌ها را طبقه بندی می‌کنند. انواع آریتمی قلبی شامل تاکیکاردی و برادیکاردی تقسیم بندی می‌شود. آریتمی تاکیکاردی به ضربان قلب به بیش از ۱۰۰ بار در دقیقه می‌گویند و برادیکاردی به کمتر از ۶۰ بار در دقیقه می‌گویند. البته تمام برادیکاردی و تاکیکاردی‌ها به معنای آریتمی‌های خطرناک قلبی نیستند و بیماری شناخته نمی‌شوند. ممکن است با ورزش کردن ضربان قلب افزایش پیدا کند یا ممکن است در هنگام استراحت کردن و خوابیدن ضربان قلب کند شود و این موارد از نشانه آریتمی‌های خطرناک قلبی نمی‌باشد. البته تاکیکاردی به انواع تاکیکاردی در دهلیز که خود شامل فیبریلاسیون دهلیزی، فلاتر دهلیزی، تاکیکاردی فوق بطنی، سندروم ولف پارکینسون وایت تقسیم می‌شود. تاکیکاردی در بطن‌ها شامل انواع تاکیکاردی بطنی، فیبریلاسیون بطنی، سندرم QT طولانی تقسیم می‌شود.

علائم آریتمی قلبی

علائم اریتمی

علائم اریتمی

توجه کنید که آریتمی قلبی می‌تواند بدون علائم باشد و باید در یک معاینه و بررسی روتین تشخیص دهد. البته تمام نشانه‌ها و علائم برای فرد مشکل جدی معنا نمی‌شود. علائم بیماری می‌توان به تپش قلب تاکیکاردی و کندی قلب برادیکاردی، تنگی نفس و درد در قسمت قفسه سینه، احساس خستگی و اضطراب، تعریق و سبکی سر، بال بال زدن قلب در سینه و غش کردن یا حالتی نزدیک به غش اشاره کرد که فردی که با این مشکلات مواجه است باید توسط یک پزشک معاینه شود.

درمان آریتمی قلب

درمان آریتمی قلب

درمان آریتمی قلب

این بیماری انواع مختلفی دارد و بسته به نوع آن پزشکان روش‌های گوناگونی برای درمان ارائه می‌دهند. البته پزشکان تنها برای افرادی که در معرض عوارض خطرناک هستند درمان ارائه می‌دهند. درمان برادیکاردی از روش‌های درمانی این بیماری می‌باشد. اگر این بیماری قابل درمان باشد و زمینه بیماری نامشخص باشد پزشک متخصص از یک ضربان ساز داخل قلبی استفاده می‌کند، تا این مشکل را رفع کند و در درمان این مشکل هیچ دارویی برای افزایش ضربان قلب وجود ندارد. درمان تاکیکاردی از دیگر روش‌های درمانی این مشکل است و از داروهای ضد آریتمی، مانورهای عصب واگ، کاردیوورژن، سوزاندن با کاتتر و. . . در درمان استفاده می‌شود. از داروهای ضد آریتمی برای برگرداندن ضربان قلب در محدوده طبیعی استفاده می‌شود و باید دقیقا به همان روشی که پزشک تجویز کرده است استفاده شود تا عوارض ناشی از مصرف دارو کاهش یابد. درمان آریتمی قلبی باعث حذف ضربان‌های نامنظم، سریع و آهسته می‌شود و در واقع ضربان قلب کنترل می‌شود. البته می‌توان با تغییر دادن سبک زندگی از بروز مشکلات قلبی و آریتمی قلبی در جوانان جلوگیری کرد. همچنین می‌توان از افزایش و تشدید این بیماری‌ها و پیشرفت آن‌ها جلوگیری به عمل آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.