بسیاری از افرادی که از بیماری سرطان رنج می‌برند، اقدام به شیمی درمانی می‌کنند. شیمی درمانی یکی از راه‌های پیشگیری از اوج‌گیری بیماری و درمان است. همچنین شمار زیادی از این بیماران ترجیح می‌دهند تا مراحل بهبود بیماری را با خدمات درمان در منزل خود پیش برند. از این رو شیمی درمانی در منزل به خصوص در سال‌های همه‌گیری کرونا طرفدار بسیار زیادی پیدا کرده است و افراد زیادی از این خدمات استفاده می‌کنند. در این مقاله نیز به بررسی خدمات شیمی درمانی در منزل پرداخته شده است.

شیمی درمانی چیست؟

سرطان در واقع رشد غیر قابل کنترل سلول‌ها داخل بدن است و این رشد سلول‌ها باعث به وجود آمدن تومور‌هایی داخل بدن می‌شود. تا به حال درمان کامل و قطعی برای این بیماری پیدا نشده است اما با استفاده از شیمی درمانی می‌توان رشد سلول‌ها را کاهش داد و در مواقعی آن‌ها را به طور کلی از بین برد.

شیمی درمانی در واقع استفاده از دارو‌هایی است که باعث نابودی این سلول‌ها شده و تا حدودی سرطان را درمان می‌کنند. دارو‌هایی که در شیمی درمانی استفاده می‌شوند در بدن جابه جا شده و توده سلول‌های اضافی بدن را نابود می‌کنند. شیمی درمانی در منزل نیز به همین شکل انجام شده و دارو‌ها در منزل فرد به او داده می‌شوند.

رشد سلول‌ها با ابتلا به سرطان دچار تغییر می‌شود و بدون قاعده‌ای مشخص در تمام جهات بدن رشد می‌کنند. با شیمی درمانی این سلول‌ها از بین ‌می‌روند اما ممکن است سلول‌های سالم بدن نیز دچار آسیب شوند. همچنین در برخی از شرایط سلول‌های سرطانی با سرعت بسیار زیادی رشد می‌کنند و شیمی درمانی امکان نابودی تمام آن‌ها را ندارد.

شیمی درمانی در منزل می‌تواند به شکل تزریق وریدی و به شکل سرم باشد یا دارو‌های آن همراه با دارو‌های دیگر مثل هرسپتین مصرف شوند. سرطان‌ها انواع مختلفی دارند و بیماران سرطانی ممکن است چند داروی مختلف را برای درمان بیماری مصرف کنند. با انجام شیمی درمانی در منزل می‌توان سلول‌های سرطانی را نابود کرد، از رشدشان جلوگیری کرد یا تغذیه آن‌ها را قطع کرد که در نهایت منجر به نابودی‌شان می‌شود.

در بسیاری از شرایط شیمی درمانی علاوه بر درمان بیماری، به عنوان راهی برای آماده ساختن بیمار برای دریافت و انجام درمان‌های دیگر استفاده می‌شود. از شیمی درمانی استفاده می‌کنند که بیمار برای انجام عمل جراحی یا درمان‌های دیگر مانند پرتودرمانی آماده شود.

از شیمی درمانی برای درمان بیماری‌هایی غیر از سرطان نیز استفاده می‌شود. بیماری‌هایی که روی مغز استخوان اثر می‌گذارند، توسط شیمی درمانی از بین می‌روند. با استفاده از شیمی درمانی می‌توان سلول‌های بنیادی را به مغز استخوان پیوند داد. در درمان بیماری‌هایی مانند لوپوس یا روماتیسم که روی سلول‌های بافت پوست و عضله‌ها اثر می‌گذارند، از شیمی درمانی استفاده می‌شود. برای درمان این بیماری‌ها دزهای پایینی از این داروها به کار برده می‌شود که سلول‌های بیمار را از بین می‌برند.

خدمات-شیمی-درمانی

انواع شیمی درمانی

شیمی درمانی در منزل با استفاده از دارو‌های مختلفی انجام می‌شود. به طور کلی بیش از ۱۵۰ دارو برای شیمی درمانی استفاده می‌شود که هرکدام از آن‌ها مخصوص بیماران مختلفی هستند. این دارو‌ها با توجه به سن، نوع سرطان، میزان انتشار آن در بدن و سلامت کلی بیمار تجویز می‌شوند.

شیمی درمانی با توجه به عملکرد دارو‌ها به ۵ دسته تقسیم می‌شود.

اصلی‌ترین تقسیم‌بندی شیمی درمانی:

ضد متابولیت

برای درمان سرطان‌های پستان، تخمدان و لوسمی یا سرطان خون استفاده می‌شوند.

آلکیله‌کننده‌ها

برای درمان سرطان‌های ریه، تخمدان، پستان و بیماری هوچکین موثر هستند.

کورتیکواستروئید‌ها

این نوع از شیمی درمانی علاوه بر درمان سرطان، برای جلوگیری از عوارض و آلرژی‌های ایجاد شده توسط شیمی درمانی استفاده می‌شوند.

آلکالوئید‌های گیاهی

می‌توان گفت این دارو‌ها بیش‌ترین رنج درمانی را دارند و برای درمان سرطان‌های زیادی استفاده می‌شوند. از این نوع شیمی درمانی برای درمان سرطان‌های لوسمی، تخمدان، پانکراس، معده، روده، ریه، لنفوم و پستان استفاده می‌شود.

آنتی بیوتیک‌های ضد تومور

این دارو‌ها برای درمان سرطان پروستات، تخمدان و سرطان روده بزرگ کاربرد دارند.

کدام نوع در شیمی درمانی در منزل استفاده می‌شود؟

به دلیل این که اکثر دارو‌های شیمی درمانی به صورت سرم و تزریق وریدی بوده یا خوراکی هستند و همراه با دارو‌های دیگر مصرف می‌شوند، امکان استفاده از تمام آن‌ها در منزل وجود دارد. در واقع انجام شیمی درمانی در منزل برای درمان تمام سرطان‌ها امکان‌پذیر است و تمام دارو‌ها را می‌توان در منزل مصرف کرد.

تزریق داروی شیمی درمانی در منزل توسط افراد زیادی انجام می‌شود و بسیاری از افراد این راه را برای درمان انتخاب کرده‌اند. تزریقات شیمی درمانی در منزل توسط متخصصان انجام می‌شود و موسساتی مانند همدم در این زمینه خدمات زیادی را به بیماران ارائه می‌دهند.

خدمات-شیمی-درمانی-در-منزل

عوارض جانبی که در طول شیمی درمانی رخ می‌دهد!

شیمی درمانی در منزل فاقد عوارض نیست. این دارو‌ها ممکن است به سلول‌های سالم بدن نیز آسیب برسانند. به همین دلیل اکثر مواقع شیمی درمانی دارای عوارض نسبتاً زیادی است. به طور کلی سلول‌هایی که در مغز استخوان قرار دارند، سلول‌های دستگاه گوارش، دستگاه تناسلی و سلول‌های دهان و همچنین سلول‌ها و فولیکول‌های مو می‌توانند تحت تأثیر شیمی درمانی قرار گیرند.

دارو‌های شیمی درمانی ممکن است روی این سلول‌ها نیز اثر داشته باشند. در نتیجه عوارضی مانند ریزش مو در افرادی که تحت شیمی درمانی در خانه قرار می‌گیرند، شایع است. با این حال ممکن است این عوارض شدت بسیار کمی داشته باشند. می‌توان گفت عوارض شیمی درمانی با توجه به میزان دارو و میزان پیشرفت بیماری متغیر هستند.

برخی از دارو‌ها ممکن است روی سلول‌های اندام‌های حیاتی مانند ریه و قلب نیز اثراتی داشته باشند. ممکن است سیستم عصبی فرد نیز تحت تاثیر این دارو‌ها قرار گیرد و مشکلاتی را به وجود آورد. در شیمی درمانی در خانه تمام سعی پزشکان بر این است که عوارض این درمان به حداقل برسد.

نکات مربوط به عوارض شیمی درمانی در منزل

    تمام بیماران سرطانی این عوارض را تجربه نمی‌کنند و شدت آن‌ها در افراد مختلف، متفاوت است.

    ممکن است دارو‌هایی برای جلوگیری از عوارض شیمی درمانی توسط پزشک تجویز شود.

    ممکن است دارو‌های شیمی درمانی عوارض طولانی مدت یا دائمی روی بدن بیمار داشته باشند.

    دارو‌های زیادی برای درمان عوارض شیمی درمانی تولید شده است و بسیاری از این عوارض در روند شیمی درمانی، از بین ‌می‌روند

عوارض کلی شیمی درمانی

      احساس خستگی مفرط

      درد در بافت عضلانی بدن

      سردرد

      سوزش یا درد در انگشتان

      زخم شدن دهان

      اسهال

      تهوع

      یبوست

      به وجود آمدن اختلالات خونی مانند کم شدن گلبول‌های قرمز

      ضعف و بی‌حسی

      تحلیل عضلات

      لرزش دست‌ها

      اختلالات بینایی و شنوایی

      آسیب به حافظه و از دست دادن تمرکز

      ریزش مو

      کم شدن اشتها

      کاهش وزن

      از دست رفتن قدرت تولید مثل

شیمی-درمانی-در-منزل

چه زمانی به خدمات شیمی درمانی در منزل احتیاج داریم؟

ممکن است بیماران در وضعیت وخیمی قرار داشته و امکان خروج از خانه را نداشته باشند. در این صورت تزریقات شیمی درمانی در منزل انجام می‌شود.

بسیاری از افراد به دلیل صرفه‌جویی در وقت و عدم مراجعه مکرر به بیمارستان، ترجیح می‌دهند از خدمات شیمی درمانی در منزل استفاده کنند.

ممکن است دارو‌های شیمی درمانی خوراکی بوده و نیازی به تزریق داروی شیمی درمانی در منزل نباشد. در این صورت بیمار می‌تواند بدون مراجعه به بیمارستان و در خانه درمان خود را انجام دهد.

در زمان‌هایی مانند همه‌گیری بیماری کرونا که مراجعه به بیمارستان می‌تواند سلامت بیمار را در خطر قرار دهد، انجام شیمی درمانی در منزل توصیه می‌شود.

ممکن است افراد زمان مراجعه به بیمارستان و بستری شدن را نداشته باشند. شیمی درمانی در منزل شبانه روزی انجام می‌شود و به همین دلیل افرادی که زمان کافی ندارند، می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

خدمات شیمی درمانی افراد مسن در منزل نیز توسط بسیاری از افراد استفاده می‌شود. بسیاری از سالمندان که به سرطان مبتلا می‌شوند، امکان خروج از خانه را ندارند. در بسیاری از شرایط شیمی درمانی افراد مسن در منزل انجام می‌شود.

مزایای انجام خدمات شیمی درمانی در منزل

    صرفه‌جویی در زمان با عدم مراجعه مکرر به بیمارستان

    دوری از آلودگی هوا و ترافیک مسیر

    صرفه‌جویی در هزینه‌های حمل و نقل و بستری شدن

    راحتی بیش‌تر بیمار با انجام شیمی درمانی در خانه

    شیمی درمانی در منزل شبانه روزی است.

    امکان وجود پرستار اختصاصی به صورت شبانه روزی در کنار بیمار

    تاثیر مثبت روانی روی بیمار

تماس با ما